Peiling: CDA krijgt meer zetels door Hoekstra, VVD blijft gelijk
DEN HAAG (ANP) - Het CDA is in een peiling van Kantar met drie zetels gestegen ten opzichte van zes weken geleden. Volgens de opiniepeiler is de stijging te danken aan de leiderschapswissel binnen de partij. Minister Wopke Hoekstra (Financiën) maakte bijna twee weken geleden bekend Hugo de Jonge te vervangen als CDA-lijsttrekker.
Als er nu Tweede Kamerverkiezingen zouden zijn, zou het CDA volgens Kantar 17 zetels halen. De VVD, die op 43 zetels blijft staan, blijft de grootste partij. De PVV van Geert Wilders volgt met 20 virtuele zetels, eentje meer dan in november. Regeringspartijen D66 en de ChristenUnie gaan er ten opzichte van de vorige peildatum beiden vier zetels op vooruit. Daardoor stijgt D66 tot 15 zetels en de ChristenUnie tot 10.
SP (9) en PvdA (14) leveren allebei een zetel in. Bij GroenLinks (10) is er vergeleken met zes weken eerder een afname van drie zetels. Forum voor Democratie staat na het conflict binnen de partij op twee zetels, drie minder dan bij de vorige peiling van Kantar. JA21, de partij die de bij FVD opgestapte Annabel Nanninga en Joost Eerdmans oprichtten, kan op een Kamerzetel rekenen.
In een recente peiling van Maurice de Hond steeg het CDA in twee weken tijd, dus na de bekendmaking van Hoekstra, met vijf zetels naar 19. I&O Research noteerde vorige week een toename van zes zetels ten opzichte van vorige maand en sprak van een 'Wopke-effect'.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de identiteit van de vier inzittenden van het fatale ongeluk na een korte politieachtervolging donderdag in Den Haag bekendgemaakt. Allen komen uit Den Haag. De bestuurder was een 24-jarige man, hij overleed. Ook overleden twee vrouwen van 21 en 20 jaar. Een 21-jarige vrouw raakte gewond.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
4 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
19 uur geleden