Peiling: CDA krijgt meer zetels door Hoekstra, VVD blijft gelijk
DEN HAAG (ANP) - Het CDA is in een peiling van Kantar met drie zetels gestegen ten opzichte van zes weken geleden. Volgens de opiniepeiler is de stijging te danken aan de leiderschapswissel binnen de partij. Minister Wopke Hoekstra (Financiƫn) maakte bijna twee weken geleden bekend Hugo de Jonge te vervangen als CDA-lijsttrekker.
Als er nu Tweede Kamerverkiezingen zouden zijn, zou het CDA volgens Kantar 17 zetels halen. De VVD, die op 43 zetels blijft staan, blijft de grootste partij. De PVV van Geert Wilders volgt met 20 virtuele zetels, eentje meer dan in november. Regeringspartijen D66 en de ChristenUnie gaan er ten opzichte van de vorige peildatum beiden vier zetels op vooruit. Daardoor stijgt D66 tot 15 zetels en de ChristenUnie tot 10.
SP (9) en PvdA (14) leveren allebei een zetel in. Bij GroenLinks (10) is er vergeleken met zes weken eerder een afname van drie zetels. Forum voor Democratie staat na het conflict binnen de partij op twee zetels, drie minder dan bij de vorige peiling van Kantar. JA21, de partij die de bij FVD opgestapte Annabel Nanninga en Joost Eerdmans oprichtten, kan op een Kamerzetel rekenen.
In een recente peiling van Maurice de Hond steeg het CDA in twee weken tijd, dus na de bekendmaking van Hoekstra, met vijf zetels naar 19. I&O Research noteerde vorige week een toename van zes zetels ten opzichte van vorige maand en sprak van een 'Wopke-effect'.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De filedruk, het aantal files en de tijd dat weggebruikers stilstonden, is het afgelopen jaar met 3 procent gestegen vergeleken met 2024. Dat meldt de ANWB op basis van cijfers van TomTom. De stijging komt voornamelijk door grenscontroles in Duitsland. De verkeersbond zag het aantal files aan de oostgrens enorm toenemen.
1 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Minder mensen stappen over van zorgverzekering, meldt vergelijkingssite Zorgwijzer. Vermoedelijk komt dat door de premies die veelal gelijk blijven of zelfs licht dalen. Zorgwijzer ziet het aantal Nederlanders dat overstapt met ruim een kwart dalen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Het kan zaterdagochtend glad zijn op de weg. Daarvoor waarschuwt het KNMI. Voor een groot deel van Nederland is code geel afgegeven. Ook omdat het mistig wordt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse recensenten hebben de film One Battle After Another met Leonardo DiCaprio uitgeroepen tot de beste bioscoopfilm van het jaar. Als beste Nederlandse film van 2025 werd Voor de meisjes van regisseur Mike van Diem gekozen. Dat maakte de Kring van Nederlandse Filmjournalisten (KNF), die de verkiezing sinds 2003 organiseert, zaterdag bekend.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Na afloop van een concert van de hiphopgroep Broederliefde in Ahoy in Rotterdam zijn vrijdagavond twee mensen gewond geraakt door een steekpartij, meldt de politie rond middernacht op X. De steekpartij vond plaats toen fans na het optreden de concertzaal verlieten. De twee slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht.
10 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Voorzitter Auke Spijkstra van de Winterswijkse IJsvereniging is tevreden met de eerste marathon op natuurijs die dit jaar werd gehouden op de schaatsbaan De Witte Poorte. "Het is hartstikke goed gegaan, iedereen is heel blij", zei hij bij de finish van de schaatsbaan in Winterswijk, waar de marathon van de mannen net was afgelopen.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kerstdagen zijn sinds het begin van de metingen nog nooit zo zonnig verlopen als dit jaar. Volgens Weeronline scheen de zon op beide kerstdagen 6,7 uur in De Bilt. Tegelijkertijd is het de koudste kerst sinds het jaar 2000.
19 uur geleden