PBL: waarmaken hoge klimaatambities Rutte IV wordt uitdaging
DEN HAAG (ANP) - Het vierde kabinet-Rutte heeft volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) "historisch hoge ambities" op klimaat- en milieugebied. De uitvoering zal wel "een uitdaging" worden, schrijft het planbureau in een reflectie op het coalitieakkoord.
Het aangescherpte klimaatdoel, 55 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2030 ten opzichte van 1990, "grenst aan wat praktisch gezien maximaal realiseerbaar is", zegt PBL-directeur Hans Mommaas. Om zeker te stellen dat dit harde doel ook echt wordt gehaald, gaat het kabinet in het beleid mikken op 60 procent reductie van CO2 en andere gassen die bijdragen aan de opwarming van de aarde.
Om de verduurzaming van Nederland te versnellen, komt de coalitie met een fonds van 35 miljard euro voor de komende tien jaar. "Er wordt een substantieel budget uitgetrokken, waarmee belangrijke investeringen kunnen worden gestimuleerd. Het succes daarvan is sterk afhankelijk van hoe en hoe snel partijen in de praktijk gebruik gaan maken van het budget", zegt Mommaas daarover.
Regelgeving
De ambities zijn volgens het PBL ook "ongekend groot" waar het gaat om het terugdringen van de uitstoot van stikstofverbindingen die de natuur en de gezondheid schaden. Of de doelen praktisch haalbaar zijn, is nog onzeker volgens het planbureau. Het oplossen van de stikstofcrisis is niet alleen belangrijk voor de natuur, die volgens tal van onderzoeken verschraalt door te hoge concentraties ammoniak en stikstofoxiden, maar ook voor de vergunningverlening voor bouwprojecten. Natuurvergunningen zijn nodig voor de bouw van nieuwe woningen, maar bijvoorbeeld ook voor het aanleggen van warmtenetten.
In het algemeen merkt het PBL op dat diverse maatregelen die het kabinet wil nemen zijn gebaseerd op vrijwilligheid. Dat kan betekenen "dat verandering te traag van de grond komt om in 2030 de beoogde resultaten te laten zien." Regelgeving als "stok achter de deur" is dan het overwegen waard, vinden de adviseurs.
Subsidies
Ook de doelmatigheid van subsidies is een aandachtspunt. "Subsidies kunnen goed deel uitmaken van een beleidsmix, maar er kleven ook nadelen aan", schrijven de onderzoekers. Zo kunnen subsidiepotten leeg raken en dat kan tot oneerlijkheid leiden. "Bijvoorbeeld als het geld op is en er nog altijd veel woningen moeten worden verduurzaamd."
De reflectie van het PBL is vooral bedoeld om het nieuwe kabinet "aandachtspunten mee te geven" voor de uitwerking van het beleid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wie een verkeersboete niet op tijd betaalt, moet daar minder hard voor worden bestraft, vinden PRO en CDA. Op dit moment kan de boete voor wanbetalers oplopen tot maximaal drie keer het oorspronkelijke bedrag. Tweede Kamerleden Fatihya Abdi (PRO) en Jeltje Straatman (CDA) willen die verhogingen halveren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog altijd niet uitsluiten dat gemeenten op grond van de spreidingswet verplicht worden om asielzoekers op te vangen, een eis die JA21 stelt aan steun voor het belastingplan voor volgend jaar. "Daar zijn we niet uitgekomen", zei partijleider Joost Eerdmans na afloop van een gesprek met premier Rob Jetten en CDA-asielminister Bart van den Brink.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.
2 dagen geleden