Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PBL: plannen partijen niet voldoende voor klimaatneutraal 2040

PBL: plannen partijen niet voldoende voor klimaatneutraal 2040

DEN HAAG (ANP) - Het is niet waarschijnlijk dat de plannen van politieke partijen voldoende zijn voor een klimaatneutraal Nederland in 2040, stelt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een analyse van de verkiezingsprogramma's. D66, Volt en GroenLinks-PvdA hebben dit streven in hun programma, maar zullen dus meer moeten doen.

De grootste opgave zit waarschijnlijk in het transport, de landbouw en de gebouwde omgeving. Neutraliteit in 2040 is mogelijk, mits maatregelen worden genomen om bijvoorbeeld CO2 op te slaan. "Maar bij alle partijen ontbreken de concrete maatregelen om dat mogelijk te maken", aldus het PBL. Bovendien wil een partij als GroenLinks-PvdA liever niet inzetten op CO2-opslag: de partij wil hiermee alleen emissies compenseren die niet te vermijden zijn.

Ook is het halen van de doelen sterk afhankelijk van medewerking van iedereen die een auto of woning heeft en alle bedrijven die moeten verduurzamen. Een klimaatneutraal 2040 is volgens het PBL dan ook niet uitgesloten, maar de plannen bieden onvoldoende zekerheid dat ze het doel te halen.

Veel onzekerheid

Volt denkt het doel van een klimaatneutraal 2040 nog steeds te gaan halen, laat de partij in een reactie weten. "Binnen het PBL-systeem kun je dat alleen niet laten zien: je moet dan bijvoorbeeld ambtenaren langs alle 8 miljoen huishoudens sturen om hun precieze energieverbruik, energielabel en warmtepomp te controleren. Dat is niet de overheid zoals wij die voor ons zien."

Het PBL onderzocht verder nog de programma's van de VVD en de ChristenUnie. Van de onderzochte partijen haalt de VVD de laagste CO2-vermindering, gevolgd door de ChristenUnie. De liberalen verminderen in 2030 46 tot 58 procent van de CO2-uitstoot ten opzichte van 1990. Voor de ChristenUnie ligt die bandbreedte tussen de 49 en 61 procent. Daarna volgen D66 (54-64 procent), Volt (55-63 procent) en GroenLinks-PvdA (54-65 procent). Het PBL benadrukt dat de bandbreedtes bij alle partijen "substantieel" zijn, omdat er nog veel onzekerheid is over hoe de plannen worden uitgevoerd.

Naar buitenland

Wel reduceren de linkse partijen een aanzienlijk deel van de uitstoot doordat industrie of energiebedrijven vertrekken naar het buitenland. Die uitstoot wordt dus niet verminderd. Bij GroenLinks-PvdA gaat het om 18 megaton CO2 wat naar het buitenland verplaatst. Voor Volt is dat 15 megaton, voor D66 10 megaton, en voor de ChristenUnie 5 megaton. In de plannen van de VVD vertrekt er geen uitstoot naar het buitenland.

EU-lidstaten, dus ook Nederland, hebben afgesproken in 2050 klimaatneutraal te zijn. Het PBL kan op basis van de programma's die er nu liggen niet beoordelen of dat gaat lukken. Daarvoor is nog te veel onzekerheid over het beleid ná 2040 en onvoorziene ontwikkelingen in de tussentijd.

Meer uit Politiek

BBB-fractievoorzitter verlaat Flevolandse politiek na taakstraf

LELYSTAD (ANP) - De fractievoorzitter van de BBB in de provincie Flevoland, Anja Keuter, heeft haar zetel ingeleverd. Ze verlaat de provinciale politiek omdat ze van de rechter een taakstraf heeft gekregen voor illegale praktijken bij haar visserijbedrijf. "Ik wil voorkomen dat de fractie, zowel provinciaal als landelijk, wordt belast met de (negatieve) aandacht die deze uitspraak en een eventueel vervolgtraject met zich kunnen meebrengen", aldus Keuter in een schriftelijke reactie.

11 uur geleden
Koolmees: blokkades maken de coalitiepuzzel 'ingewikkeld'

DEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees vindt zijn taak als verkenner "een interessante puzzel" die "ingewikkeld" is, omdat verschillende partijen blokkades opwerpen. Daarmee doelt hij op de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit, maar ook op de partijen die samenwerking met Forum voor Democratie of de PVV uitsluiten. Dinsdagavond brengt hij verslag uit aan Kamervoorzitter Martin Bosma. Daarover debatteert de Tweede Kamer donderdag.

13 uur geleden
Senaatsvoorzitter Vos vindt bezoek aan Koolmees een formaliteit

DEN HAAG (ANP) - Senaatsvoorzitter Mei Li Vos (GroenLinks-PvdA) is op gesprek geweest bij verkenner Wouter Koolmees en gaf toe dat het vooral om een formaliteit ging. "Kan, maar formaliteiten zijn ook goed", antwoordde ze toen een journalist dit vermoeden uitsprak. "Het is ook niet mijn rol om een voorkeur te geven, dat is echt aan de partijen in de Tweede Kamer", zei ze voor het gesprek. De politica heeft alleen de positie van de Eerste Kamer toegelicht.

14 uur geleden
Kabinet verdeelt miljarden voor infrastructuur bij nieuwe huizen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.

17 uur geleden
Yeşilgöz: formatie beginnen met D66, CDA en VVD is een optie

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.

20 uur geleden
Van Weel verlengt grenscontroles met een half jaar

DEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.

20 uur geleden
Utrechtse oud-wethouder voorgedragen als wethouder in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Klaas Verschuure, die in het verleden wethouder was in Utrecht, is maandag voorgedragen om wethouder in Den Haag te worden. De Haagse afdeling van D66 wil dat hij de plek overneemt van Robert van Asten, die lid van de Tweede Kamer wordt.

22 uur geleden