PBL-klimaatonderzoek: ruim onder 2 graden opwarming is haalbaar
DUBAI (ANP) - Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) ziet een weg om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden, maar daar zitten behoorlijk wat mitsen en maren aan vast. Als álle landen die beloofd hebben uiteindelijk klimaatneutraal te worden, ook daadwerkelijk die belofte nakomen, dan is het haalbaar, heeft het PBL berekend in een maandag gepubliceerd rapport. Uitvoering van die plannen ontbreekt echter nog, vertelt onderzoeker Detlef van Vuuren van het PBL op de klimaattop in Dubai.
Dat het grote probleem zit in de uitvoering, kwam in eerdere rapporten van de Verenigde Naties ook al naar voren. VN-milieubureau UNEP berekende dat met het huidige klimaatbeleid de aarde eind deze eeuw zo'n 3 graden warmer is dan voor de industrialisatie. UNEP keek hierbij vooral naar het beleid en de plannen voor 2030. PBL en wereldwijde partners in onder meer de Verenigde Staten, China en India hebben verder gekeken, ook naar 2050.
"Ruim honderd landen hebben inmiddels beloofd de uitstoot naar nul te brengen", legt Van Vuuren uit. Zo wil Europa klimaatneutraal zijn in 2050, China in 2060 en India in 2070. Die scenario's heeft het PBL samen met andere instituten allemaal doorgerekend. Om de opwarming daadwerkelijk te beperken tot 2 graden zouden alle landen nú al naar hun klimaatneutrale belofte toe moeten bewegen. Dat betekent: stoppen met het uitstoten van broeikasgassen. "Helemaal rechtvaardig is dat niet", zegt Van Vuuren ook.
Rechtvaardigheid
Dat is omdat landen in Europa historisch gezien al veel langer broeikasgassen uitstoten dan bijvoorbeeld India. "Het volgende rapport gaat daarom over rechtvaardigheid", kondigt de onderzoeker alvast aan. Het PBL heeft ook een tool gemaakt, waarvan maandag de bètaversie is gelanceerd. Daarop is te zien dat Nederland direct de uitstoot zou moeten verminderen, terwijl India over de jaren heen nog lang niet zoveel heeft uitgestoten als Nederland.
Overigens erkennen wereldleiders in het Klimaatakkoord van Parijs uit 2015 ook dat de opwarming van de aarde bij voorkeur beperkt wordt tot 1,5 graad, en anders maximaal 2 graden. Om die 1,5 graad te bereiken, is internationale samenwerking essentieel omdat nog meer landen moeten beloven klimaatneutraal te worden, zegt Van Vuuren. "En zou het waarschijnlijk rechtvaardiger zijn als Europa eerder klimaatneutraal wordt dan 2050."
Meer uit Binnenland
HELDEN (ANP) - De grote natuurbrand bij de Limburgse plaats Helden is onder controle. "Nabluswerkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen", meldt de veiligheidsregio.
16 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Reinie Melissant, de burgemeester van Gorinchem, verwacht dat "veel mensen gaan stemmen" tijdens de herverkiezingen in de gemeente. Na de gemeenteraadsverkiezingen in maart besloot een meerderheid van de gemeenteraad dat er opnieuw moest worden gestemd omdat er signalen waren van stemfraude. De 21 stembureaus zijn inmiddels een paar uur open.
27 minuten geledenHOUTEN (ANP) - April was dit jaar uitzonderlijk zonnig en droog. Met 260 zonuren eindigt de maand in de top vijf zonnigste aprilmaanden ooit gemeten, meldt Weeronline. Doordat er slechts 8 millimeter neerslag viel, behoort de maand tot de top drie droogste aprilmaanden sinds het begin van de metingen.
56 minuten geledenHELDEN (ANP) - In het Limburgse Helden woedt woensdagochtend een grote natuurbrand. De brandweer is aanwezig met meerdere voertuigen. De brand brak kort na 06.00 uur uit nabij de Lanterdweg.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Het eerste stembureau in Gorinchem, die bij het station, heeft de deuren om 07.00 uur geopend. In de gemeente wordt woensdag opnieuw gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Er zijn iets meer dan 31.000 stemgerechtigden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
15 uur geleden