Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PBL: coalitie kijkt vooral naar 'hier en nu', minder naar toekomst

PBL: coalitie kijkt vooral naar 'hier en nu', minder naar toekomst

DEN HAAG (ANP) - In het hoofdlijnenakkoord van de nieuwe coalitie wordt veel naar het "hier en nu" gekeken en minder naar de toekomst en de rest van de wereld. Dat zegt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een reflectie op het door de PVV, VVD, NSC en BBB gesloten akkoord.

Het PBL wijst er onder meer op dat de grote opgaven "niet binnen één kabinetsperiode te realiseren" zijn. Ook zijn er Europese afspraken die van het kabinet vragen "om flinke stappen te zetten om het bereiken van deze doelen voor de langere termijn".

Het planbureau heeft een aantal adviezen op een drietal thema's voor de coalitie geformuleerd. Het gaat om klimaat en energie, wonen en bereikbaarheid en landbouw en natuur.

Wat betreft klimaat vreest het planbureau bijvoorbeeld dat de coalitie te weinig tijd heeft om de broeikasgasdoelstelling voor 2030 nog te halen. "Het is verstandig om nu reeds alternatief beleid voor te bereiden waarmee de doelen binnen bereik kunnen komen", aldus het PBL.

Ook vraagt het planbureau aandacht voor de kwaliteit van de leefomgeving naast het aantal te bouwen woningen. "Denk daarbij aan het inpassen van groen in de stad dat veel voordelen kan hebben voor bewoners, klimaat en biodiversiteit." En wat betreft het verhogen van de maximumsnelheid op de snelwegen, zal dat grotendeels afhangen of er natuurvergunningen voor afgegeven kunnen worden.

Over de landbouwaspiraties van de coalitie waarschuwt het PBL dat het "een route zonder garanties" is om Europese regels te willen aanpassen. Het kabinet is daarvoor namelijk afhankelijk van Europa en de Europese Commissie.

Het nieuwe kabinet wil ook dat de natuurkwaliteit leidend wordt. Dan moet er wel geld worden uitgetrokken om dat goed te kunnen meten. Ook op het thema landbouw en natuur wordt gewaarschuwd voor de financiering op de langere termijn.

Meer uit Binnenland

2 dode ABN AMRO-medewerkers: politie onderzoekt mogelijk verband

AMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.

26 minuten geleden
Eindhovense terrorismeverdachte blijft langer in cel

ROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.

2 uur geleden
Minderjarige krijgt straf voor plannen terreuraanslagen

LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.

2 uur geleden
COC: Nederland moet weer vooroplopen bij lhbti+-rechten

DEN HAAG (ANP) - COC, belangenorganisatie voor de lhbti+-gemeenschap, roept het kabinet en de Tweede Kamer in een opiniestuk in de Volkskrant op om ervoor te zorgen dat Nederland voorop gaat lopen in de wereld op het gebied van lhbti+-mensenrechten. Woensdag is het precies 25 jaar geleden dat in Amsterdam het eerste huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht werd gesloten.

3 uur geleden
Tien maanden cel voor bedreigen Douwe Bob en drugsbezit

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 39-jarige Bob ter H. dinsdag veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van Douwe Bob en drugsbezit. De bedreigingen begonnen nadat de zanger eind juni besloot om niet op te treden bij een Joods voetbalevenement. Douwe Bob vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.

3 uur geleden
Gerechtshof legt Rico de Chileen 13 jaar cel op in hoger beroep

SCHIPHOL (ANP) - Richard R. (52), alias Rico de Chileen, is dinsdag in hoger beroep veroordeeld tot dertien jaar cel voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank legde R. hiervoor in 2021 elf jaar cel op. "U was de spil in de organisatie, u was de leider", aldus het hof.

4 uur geleden
AP onderzoekt of UWV paspoortkopieën mocht opvragen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzoekt of uitkeringsinstantie UWV paspoortkopieën mocht opvragen bij gemeenten. Het AD schreef eerder al over de kwestie.

4 uur geleden