PAX: Trump mogelijk verdere annexatie Jordaanoever toegezegd
UTRECHT (ANP) - De aanstaande Amerikaanse president Donald Trump heeft mogelijk in een onderhandse deal met Israël toegezegd dat het land verdere delen van de Westelijke Jordaanoever mag annexeren. In ruil daarvoor zou Israël akkoord zijn gegaan met het bestand met Hamas, meldde vredesorganisatie PAX donderdag.
"Het is een realistisch scenario dat het zo is gegaan", zei Thomas van Gool van PAX. Het is volgens hem opvallend dat Israël nu ineens wel akkoord lijkt te zijn met een deal die er al maanden lag, net nu Trump weer aan de macht komt. De aanstaande president liet in zijn vorige termijn duidelijk merken voor meer nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever te zijn.
Het is volgens PAX "belangrijk" dat verdere annexatie uitblijft. "Het is cruciaal dat de internationale gemeenschap nu doorpakt en zorgt dat internationaal recht nageleefd wordt. We blijven ons hiervoor inzetten", aldus de vredesorganisatie.
Het aanstaande staakt-het-vuren vindt PAX "goed nieuws", maar ook pas een begin. Er moet wat betreft de vredesorganisatie nu verder worden gekeken naar een duurzame toekomst. "De grondoorzaken moeten daarom worden aangepakt: een einde aan de gehele bezetting, ongelijkheid en apartheid."
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
50 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden