PAX: rapport Hawija betekent weinig voor gedupeerden
UTRECHT (ANP) - Vredesorganisatie PAX verwacht niet dat het rapport van de commissie-Sorgdrager van grote waarde zal zijn voor de gedupeerden van het Nederlandse bombardement op het Iraakse Hawija in 2015. "Zolang er geen individuele vergoeding en gemeende excuses komen, verwacht ik niet dat het voor de slachtoffers heel veel betekenis gaat hebben", zegt Erin Bijl, projectleider burgerbescherming bij PAX.
De organisatie deed samen met de Universiteit Utrecht en de Iraakse niet-gouvernementele organisatie (ngo) Al-Ghad onderzoek in de stad naar de gevolgen van de aanval. Na gesprekken met meer dan honderd slachtoffers en tientallen 'sleutelfiguren', onder wie de burgemeester, constateerden de organisaties dat een groot deel van hen zich in de steek gelaten voelde door Nederland. Ze deden in 2022 de aanbeveling aan de Nederlandse regering om excuses te maken aan de bevolking van Hawija en schade van individuele burgers en van de gemeenschap te vergoeden.
PAX is blij dat het rapport er is en spreekt van "belangrijke conclusies". Wel is het voor de lokale bevolking van minder waarde, zegt Bijl. "De frustratie en woede over hoe Nederland het herstel heeft geregeld is nog altijd groot. Mensen voelen zich niet erkend en veel van hen zijn blijven zitten met hoge medische kosten door blijvend letsel. Ook hebben mensen veel kosten gemaakt om bijvoorbeeld hun winkel na de verwoesting te herstellen."
'Excuses en compensatie'
Het kabinet heeft 4,5 miljoen euro gestoken in herstelprojecten. Bij de presentatie van het rapport erkende oud-minister Winnie Sorgdrager maandag dat dat "te weinig en te laat" is. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel", zei ze tegen het ANP. PAX onderstreept dat en vindt dat er vanuit Defensie weinig aandacht is voor compensatie voor gedupeerden. "Er zijn twee infrastructuurprojecten opgezet, maar voor slachtoffers is daarmee maar een deel van de schade hersteld", zegt Bijl. "Ze willen excuses en individuele compensatie om hun leven weer op de rit te krijgen."
Minister Ruben Brekelmans van Defensie zegt dat hij gaat kijken of er meer compensatie nodig is.
Bij het bombardement kwamen zeker zeventig burgers om het leven. De commissie-Sorgdrager oordeelde dat de slachtoffers vielen als gevolg van een gebrek aan inlichtingen.
Meer uit Binnenland
LUXEMBURG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) kijkt uit naar de start van het Europese asiel- en migratiepact. "Dat draagt echt bij aan meer grip op migratie", zei hij donderdag in Luxemburg. Maar de grootste opgave is om buiten Europa maatregelen te treffen om te voorkomen dat mensen naar de EU komen, zei de minister na afloop van de vergadering van EU-ministers van Migratie.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof heeft donderdag een 23-jarige Amsterdammer veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, voor de gewelddadige beroving van ex-autocoureur Robert Doornbos. Dat gebeurde op 18 maart 2023 in Amsterdam-Buitenveldert.
12 minuten geledenGIETEN (ANP) - De Drentse gemeente Aa en Hunze, waar Gieten onderdeel van is, vangt de komende nachten opnieuw asielzoekers op, afkomstig van aanmeldcentrum Ter Apel. Dat meldt de gemeente op haar website. De opvang gebeurt in sporthal De Goorns in Gieten. De gemeente doet dat op nadrukkelijk verzoek van minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie. "De groep komt laat in de avond aan en vertrekt voor 7 uur 's ochtends naar het aanmeldcentrum in Ter Apel."
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Een 49-jarige man uit de Limburgse gemeente Horst aan de Maas is de enige verdachte die nog vastzit in het onderzoek naar het seksueel misbruik van gedrogeerde vrouwen en het uitwisselen van beeldmateriaal daarvan. De man zit veertien dagen in voorarrest, zeggen woordvoerders van de politie Limburg en het Openbaar Ministerie in Limburg.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in de strafzaak tegen oud-advocaat Inez Weski. Het OM zegt "zeer tevreden" te zijn over het feit dat de rechtbank vrijwel al het door justitie ingebrachte bewijs heeft overgenomen en dat zij "het handelen van de verdachte in zeer krachtige bewoordingen heeft afgekeurd". Ook Weski ziet af van hoger beroep.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Tegenstanders van de komst van de Amerikaanse rapper Ye gaan zaterdag demonstreren bij het GelreDome in Arnhem. Zo zegt het Centrum Informatie en Documentatie Israƫl (CIDI) "zeker met protestborden" aanwezig te zullen zijn, laat directeur Naomi Mestrum weten.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich ernstige zorgen over het welzijn van de asielzoekers op het voorterrein in Ter Apel. "Voor de zoveelste keer in ruim twee weken zitten vandaag mensen in het gras, en weten ze niet waar ze vanavond terechtkunnen. Zo kunnen we in Nederland toch niet met mensen omgaan?", zegt Rode Kruis-directeur Harm Goossens. "Dit kan zo niet langer."
6 uur geleden