Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PAX: rapport Hawija betekent weinig voor gedupeerden

PAX: rapport Hawija betekent weinig voor gedupeerden

UTRECHT (ANP) - Vredesorganisatie PAX verwacht niet dat het rapport van de commissie-Sorgdrager van grote waarde zal zijn voor de gedupeerden van het Nederlandse bombardement op het Iraakse Hawija in 2015. "Zolang er geen individuele vergoeding en gemeende excuses komen, verwacht ik niet dat het voor de slachtoffers heel veel betekenis gaat hebben", zegt Erin Bijl, projectleider burgerbescherming bij PAX.

De organisatie deed samen met de Universiteit Utrecht en de Iraakse niet-gouvernementele organisatie (ngo) Al-Ghad onderzoek in de stad naar de gevolgen van de aanval. Na gesprekken met meer dan honderd slachtoffers en tientallen 'sleutelfiguren', onder wie de burgemeester, constateerden de organisaties dat een groot deel van hen zich in de steek gelaten voelde door Nederland. Ze deden in 2022 de aanbeveling aan de Nederlandse regering om excuses te maken aan de bevolking van Hawija en schade van individuele burgers en van de gemeenschap te vergoeden.

PAX is blij dat het rapport er is en spreekt van "belangrijke conclusies". Wel is het voor de lokale bevolking van minder waarde, zegt Bijl. "De frustratie en woede over hoe Nederland het herstel heeft geregeld is nog altijd groot. Mensen voelen zich niet erkend en veel van hen zijn blijven zitten met hoge medische kosten door blijvend letsel. Ook hebben mensen veel kosten gemaakt om bijvoorbeeld hun winkel na de verwoesting te herstellen."

'Excuses en compensatie'

Het kabinet heeft 4,5 miljoen euro gestoken in herstelprojecten. Bij de presentatie van het rapport erkende oud-minister Winnie Sorgdrager maandag dat dat "te weinig en te laat" is. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel", zei ze tegen het ANP. PAX onderstreept dat en vindt dat er vanuit Defensie weinig aandacht is voor compensatie voor gedupeerden. "Er zijn twee infrastructuurprojecten opgezet, maar voor slachtoffers is daarmee maar een deel van de schade hersteld", zegt Bijl. "Ze willen excuses en individuele compensatie om hun leven weer op de rit te krijgen."

Minister Ruben Brekelmans van Defensie zegt dat hij gaat kijken of er meer compensatie nodig is.

Bij het bombardement kwamen zeker zeventig burgers om het leven. De commissie-Sorgdrager oordeelde dat de slachtoffers vielen als gevolg van een gebrek aan inlichtingen.

Meer uit Binnenland

Vader gedode Ryan: ik verloor mijn zelfbeheersing

LELYSTAD (ANP) - Khaled Al N., de vader van de in mei 2024 vermoorde Ryan (18), zegt dat hij zijn dochter heeft gedood toen hij tijdens een gesprek zijn zelfbeheersing verloor. Dat liet hij donderdag weten via zijn advocaat, die hem vertegenwoordigt in de rechtbank in Lelystad. Daar is het proces begonnen tegen Khaled en twee zonen. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het drietal Ryan samen vermoord. De jonge vrouw zou het slachtoffer zijn geworden van eerwraak, omdat zij zich te westers gedroeg volgens de normen van het in het Friese Joure wonende gezin.

8 minuten geleden
Oproep: gemeenten, zet aanpak geweld tegen vrouwen op agenda

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten ervoor zorgen dat de aanpak van geweld tegen vrouwen nog voor de komende gemeenteraadsverkiezingen op de agenda staat. Die oproep doen Sharon Dijksma, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld. Gemeenten hebben volgens hen een "sleutelrol" in het aanpakken van geweld tegen vrouwen.

12 minuten geleden
Kamer stemt in met fors hogere belasting op vlucht in privéjet

DEN HAAG (ANP) - Reizigers die gebruikmaken van een privéjet, gaan vanaf 2030 veel meer vliegbelasting betalen. Een Kamermeerderheid heeft ingestemd met een voorstel van die strekking van GroenLinks-PvdA, mede dankzij steun van D66 en CDA, de partijen die momenteel aan de formatietafel zitten.

14 minuten geleden
Brandstofaccijnzen per 1 januari alsnog iets omhoog

DEN HAAG (ANP) - De brandstofaccijnzen gaan per 1 januari alsnog iets omhoog. De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met een voorstel van de ChristenUnie om een deel van het geld dat bestemd was om automobilisten een jaar langer korting te geven op deze belasting, in te zetten om bezuinigingen op het openbaar vervoer te voorkomen.

48 minuten geleden
Strafrechtadvocaat Stijn Franken overleden

DEN HAAG (ANP) - Strafrechtadvocaat Stijn Franken is op 58-jarige leeftijd overleden, dat heeft zijn advocatenkantoor Spijker Strafrechtadvocaten donderdag bekendgemaakt. Franken was al enige tijd ziek. Hij leed aan kanker.

1 uur geleden
Inspectie: blinde vlekken in zorg verdachte mesaanval Erasmusbrug

ROTTERDAM (ANP) - In de laatste maanden voor het dodelijke steekincident bij de Erasmusbrug in Rotterdam hadden de instanties verdachte Ayoub M. niet voldoende in beeld. Ze deelden niet al hun informatie over hem met elkaar. Daardoor waren er blinde vlekken in zorg en toezicht. Dit constateren de Inspectie Justitie en Veiligheid en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd in een donderdag gepubliceerd rapport.

2 uur geleden
Man krijgt cel voor plannen aanslag op Songfestival in Rotterdam

LUXEMBURG (ANP) - Een Zweed is schuldig bevonden aan het plannen van een aanslag op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam in 2020. Een Luxemburgse rechtbank heeft hem acht jaar gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk, melden Luxemburgse media en bevestigt justitie.

3 uur geleden