Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PAX: rapport Hawija betekent weinig voor gedupeerden

PAX: rapport Hawija betekent weinig voor gedupeerden

UTRECHT (ANP) - Vredesorganisatie PAX verwacht niet dat het rapport van de commissie-Sorgdrager van grote waarde zal zijn voor de gedupeerden van het Nederlandse bombardement op het Iraakse Hawija in 2015. "Zolang er geen individuele vergoeding en gemeende excuses komen, verwacht ik niet dat het voor de slachtoffers heel veel betekenis gaat hebben", zegt Erin Bijl, projectleider burgerbescherming bij PAX.

De organisatie deed samen met de Universiteit Utrecht en de Iraakse niet-gouvernementele organisatie (ngo) Al-Ghad onderzoek in de stad naar de gevolgen van de aanval. Na gesprekken met meer dan honderd slachtoffers en tientallen 'sleutelfiguren', onder wie de burgemeester, constateerden de organisaties dat een groot deel van hen zich in de steek gelaten voelde door Nederland. Ze deden in 2022 de aanbeveling aan de Nederlandse regering om excuses te maken aan de bevolking van Hawija en schade van individuele burgers en van de gemeenschap te vergoeden.

PAX is blij dat het rapport er is en spreekt van "belangrijke conclusies". Wel is het voor de lokale bevolking van minder waarde, zegt Bijl. "De frustratie en woede over hoe Nederland het herstel heeft geregeld is nog altijd groot. Mensen voelen zich niet erkend en veel van hen zijn blijven zitten met hoge medische kosten door blijvend letsel. Ook hebben mensen veel kosten gemaakt om bijvoorbeeld hun winkel na de verwoesting te herstellen."

'Excuses en compensatie'

Het kabinet heeft 4,5 miljoen euro gestoken in herstelprojecten. Bij de presentatie van het rapport erkende oud-minister Winnie Sorgdrager maandag dat dat "te weinig en te laat" is. "Alles was kapot. En ja, dan doe je met 4,5 miljoen niet zoveel", zei ze tegen het ANP. PAX onderstreept dat en vindt dat er vanuit Defensie weinig aandacht is voor compensatie voor gedupeerden. "Er zijn twee infrastructuurprojecten opgezet, maar voor slachtoffers is daarmee maar een deel van de schade hersteld", zegt Bijl. "Ze willen excuses en individuele compensatie om hun leven weer op de rit te krijgen."

Minister Ruben Brekelmans van Defensie zegt dat hij gaat kijken of er meer compensatie nodig is.

Bij het bombardement kwamen zeker zeventig burgers om het leven. De commissie-Sorgdrager oordeelde dat de slachtoffers vielen als gevolg van een gebrek aan inlichtingen.

Meer uit Binnenland

Eerste KLM-vlucht met Nederlanders uit Oman vertrokken

MUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.

3 uur geleden
Nederland ligt niet op schema met invoering EU-grenssysteem

DEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."

9 uur geleden
Politiemedewerkers uit hele land zochten informatie over Lisa

DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.

15 uur geleden
KLM vliegt naar Midden-Oosten om gestrande reizigers op te halen

DEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.

15 uur geleden
Vrijspraak voor verdachte van leveren wapen moord Bigidagoe

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geƫist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.

15 uur geleden
Familie Lisa: 'heel pijnlijk' dat 1700 agenten in dossier keken

DEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.

15 uur geleden
Advies aan Hoge Raad: moord uit 2006 voorleggen aan Europees Hof

DEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.

15 uur geleden