Paus weigert ontslag van Duitse bisschop Marx
ROME (ANP) - Paus Franciscus weigert het ontslag te accepteren van de invloedrijke Duitse geestelijke Reinhard Marx. Die wilde door op te stappen als bisschop verantwoordelijkheid nemen voor de gebrekkige aanpak van seksueel misbruik binnen de kerk. De 67-jarige Marx, die ook kardinaal is, wordt zelf niet verdacht van wangedrag en mag verder als aartsbisschop van München-Freising.
Marx staat bekend als relatief progressief en behoort wereldwijd tot de meest prominente katholieke geestelijken. Hij schreef in zijn ontslagbrief dat er veel fouten zijn gemaakt bij het aanpakken van misbruik binnen de kerk. Zijn vertrek als aartsbisschop moest een keerpunt worden, maar volgens een door het Vaticaan gepubliceerde brief wil de paus dat hij blijft.
De Rooms-Katholieke Kerk is in meerdere landen geplaagd door misbruikschandalen. Uit een studie die is uitgevoerd voor de bisschoppenconferentie van Duitsland kwam in 2018 naar voren dat zeker 1670 geestelijken zich daar in de periode 1946-2014 hebben vergrepen aan minderjarigen, vooral jongens. Er waren duizenden slachtoffers.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
5 uur geleden