Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus weer vertrokken uit Irak

Paus weer vertrokken uit Irak

BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Franciscus heeft Irak weer verlaten. Hij stapte in hoofdstad Bagdad op het vliegtuig en arriveerde enkele uren later in Rome. Daarmee kwam een eind aan het eerste pauselijk bezoek aan het land.

Franciscus (84) legde de afgelopen dagen zo'n 1400 kilometer af in Irak. Hij ontmoette daar belangrijke politici, de prominente sjiitische geestelijke Ali al-Sistani en de vader van Alan Kurdi, het door een foto internationaal bekende vluchtelingenjongetje dat dood aanspoelde in Turkije. De kerkvorst hield zondag een grote mis in een stadion in het noordelijke Erbil. Daar waren duizenden mensen bij aanwezig.

De paus had voorafgaand aan de reis gezegd dat hij als pelgrim van vrede naar Irak zou gaan. Het land is afgelopen tientallen jaren geteisterd door gewapende conflicten en daar hadden ook christenen zwaar onder te lijden. Franciscus bezocht onder meer Mosul, een metropool die in 2014 in handen viel van terreurgroep IS. De paus zei daar dat "hoop sterker is dan haat en vrede sterker dan oorlog".

Belangrijke boodschap

De Amerikaanse president Joe Biden noemde die uitspraak van de paus een "belangrijke boodschap". De Amerikaan prees in een verklaring het "historische" bezoek van de paus, die ook een compliment kreeg voor "zijn inzet om religieuze tolerantie te bevorderen".

Franciscus kreeg ook lof uit het overwegend sjiitische Iran, de aartsrivaal van de VS en het buurland van Irak. Het ministerie van Buitenlandse Zaken prees de ontmoeting tussen de rooms-katholieke leider en grootayatollah al-Sistani. Daarbij stond volgens Teheran "de dialoog, vrede en vriendschap tussen godsdiensten en de samenwerking tussen beschavingen" centraal. "Dat staat in contrast met degenen die uit zijn op geweld en bloedvergieten."

Meer uit Buitenland

Der Spiegel: seksueel wangedrag Duitse krijgsmacht wijdverbreid

BERLIJN (ANP) - Een groot deel van ondervraagde Duitse militairen zegt te maken hebben gehad met seksueel wangedrag, meldt Der Spiegel. In veel gevallen waren daar ook leidinggevenden bij betrokken, maakt het Duitse opinieblad op uit een nog geheime enquête onder militairen in ruste en in actieve dienst.

1 uur geleden
Ministerie meldt 600.000 betogers Frankrijk, vakbond 1,6 miljoen

PARIJS (ANP/AFP) - Bij de protesten in Frankrijk zijn deze donderdag zo'n 600.000 mensen de straat op gegaan, schatte het ministerie van Binnenlandse Zaken aan het eind van de middag. De vakcentrale CGT sprak zelfs van 1,6 miljoen betogers. De protesten verlopen vooralsnog redelijk vreedzaam.

1 uur geleden
Belgische premier ziet noodbegroting als 'afschuwelijk falen'

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Voor de Belgische regering is het "een afschuwelijk falen" dat zij voor het tweede jaar op rij moet terugvallen op een noodbegroting. Dat zei premier Bart De Wever donderdag tijdens het vragenuurtje in het Belgische parlement.

1 uur geleden
Melania Trump: laat staakt-het-vuren Olesjky een voorbeeld zijn

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump hoopt dat het tijdelijke bestand in de Oekraïense stad Olesjky een vervolg krijgt. "Laten we Olesjky zien als een sprankje in een duistere wereld, in staat om licht te schijnen op het beste in de mens", zei ze tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis. Daarbij waren ook vertegenwoordigers uit Oekraïne en Rusland aanwezig. Die prezen haar inspanningen en zeiden ook blij te zijn met de zeldzame onderbreking van de gevechten.

1 uur geleden
President Paraguay stapt op vanwege bankencrisis

ASUNCIÓN (ANP/AFP) - De Paraguayaanse president Santiago Peña heeft aangekondigd op te stappen, nadat de steun voor hem in het land was gekelderd vanwege een bankencrisis. Die ontstond deze week door problemen bij ueno, een bank die onder meer overheidsgeld beheert. Bijna 3 van de 6,5 miljoen Paraguayanen konden daardoor niet bij hun tegoeden.

1 uur geleden
Komiek Russell Brand schuldig bevonden in misbruikzaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse komiek en acteur Russell Brand is door een jury schuldig bevonden aan verkrachting en meerdere aanrandingen. Brand stond de afgelopen weken in Londen terecht in een zaak waarin hij van meerdere verkrachtingen werd verdacht.

4 uur geleden
Eurocommissaris: te vroeg om link te melden tussen bommeldingen

BRUSSEL (ANP) - Het is nog te vroeg om te zeggen of de bommeldingen in de Europese luchtvaart aan elkaar zijn gelinkt, zegt Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport). Deze week kregen meer dan twintig passagiersvluchten te maken met dit soort meldingen, waarvan een groot deel op donderdag.

6 uur geleden