Paus weer vertrokken uit Irak
BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Franciscus heeft Irak weer verlaten. Hij stapte in hoofdstad Bagdad op het vliegtuig en arriveerde enkele uren later in Rome. Daarmee kwam een eind aan het eerste pauselijk bezoek aan het land.
Franciscus (84) legde de afgelopen dagen zo'n 1400 kilometer af in Irak. Hij ontmoette daar belangrijke politici, de prominente sjiitische geestelijke Ali al-Sistani en de vader van Alan Kurdi, het door een foto internationaal bekende vluchtelingenjongetje dat dood aanspoelde in Turkije. De kerkvorst hield zondag een grote mis in een stadion in het noordelijke Erbil. Daar waren duizenden mensen bij aanwezig.
De paus had voorafgaand aan de reis gezegd dat hij als pelgrim van vrede naar Irak zou gaan. Het land is afgelopen tientallen jaren geteisterd door gewapende conflicten en daar hadden ook christenen zwaar onder te lijden. Franciscus bezocht onder meer Mosul, een metropool die in 2014 in handen viel van terreurgroep IS. De paus zei daar dat "hoop sterker is dan haat en vrede sterker dan oorlog".
Belangrijke boodschap
De Amerikaanse president Joe Biden noemde die uitspraak van de paus een "belangrijke boodschap". De Amerikaan prees in een verklaring het "historische" bezoek van de paus, die ook een compliment kreeg voor "zijn inzet om religieuze tolerantie te bevorderen".
Franciscus kreeg ook lof uit het overwegend sjiitische Iran, de aartsrivaal van de VS en het buurland van Irak. Het ministerie van Buitenlandse Zaken prees de ontmoeting tussen de rooms-katholieke leider en grootayatollah al-Sistani. Daarbij stond volgens Teheran "de dialoog, vrede en vriendschap tussen godsdiensten en de samenwerking tussen beschavingen" centraal. "Dat staat in contrast met degenen die uit zijn op geweld en bloedvergieten."
Meer uit Buitenland
QUETTA (ANP/AFP) - Bij een explosie donderdag in een steenkoolmijn in het zuiden van Pakistan zijn zeker 34 mijnwerkers om het leven gekomen, meldde de lokale rampenbestrijdingsdienst vrijdag. De explosie werd veroorzaakt door de aanwezigheid van methaan, aldus de dienst.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse Hooggerechtshof gaat de zaak in behandeling nemen die is aangespannen door de medeoprichter van de activistische groep Palestine Action, Huda Ammori. Zij vecht een overheidsverbod aan dat al tot zeker 3500 arrestaties heeft geleid, onder wie ouderen en Holocaust-overlevenden.
2 uur geledenKUMAMOTO (ANP) - Het dodental van de zware aardbeving die eerder deze week het zuidwesten van Japan trof, is vrijdag opgelopen van 28 naar 34. Dat heeft het bestuur van de regio Kumamoto bekendgemaakt.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische regering heeft nog niet gereageerd op het akkoord over de Gazastrook dat de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social aankondigde. Volgens dat akkoord, dat nog nader dient te worden uitgewerkt, zullen Hamas en andere gewapende Palestijnse groepen in Gaza volledig ontwapenen, waarop Israëlische troepen zich terugtrekken uit het Palestijnse gebied.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei donderdag dat hij er "niet zeker van" is of hij Oekraïne Patriot-raketten zou laten bouwen. "Het is een heel bijzonder wapen en we moeten een beetje voorzichtig zijn met aan wie we een licentie verlenen", zei hij tegen de Britse zakenkrant Financial Times (FT).
3 uur geledenGAZA-STAD/WASHINGTON (ANP) - Hoge Hamas-functionarissen hebben tegen persbureau AFP bevestigd dat ze een akkoord hebben bereikt om een einde te maken aan het conflict met Israël, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat de groep bereid is zich te ontwapenen, waarop Israël zich in fasen uit de Gazastrook zal terugtrekken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social de "volledige ontwapening van Hamas en alle andere gewapende groepen" in Gaza aangekondigd na een "historisch akkoord" van de door hemzelf opgerichte Vredesraad.
6 uur geleden