Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus weer vertrokken uit Irak

Paus weer vertrokken uit Irak

BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Franciscus heeft Irak weer verlaten. Hij stapte in hoofdstad Bagdad op het vliegtuig en arriveerde enkele uren later in Rome. Daarmee kwam een eind aan het eerste pauselijk bezoek aan het land.

Franciscus (84) legde de afgelopen dagen zo'n 1400 kilometer af in Irak. Hij ontmoette daar belangrijke politici, de prominente sjiitische geestelijke Ali al-Sistani en de vader van Alan Kurdi, het door een foto internationaal bekende vluchtelingenjongetje dat dood aanspoelde in Turkije. De kerkvorst hield zondag een grote mis in een stadion in het noordelijke Erbil. Daar waren duizenden mensen bij aanwezig.

De paus had voorafgaand aan de reis gezegd dat hij als pelgrim van vrede naar Irak zou gaan. Het land is afgelopen tientallen jaren geteisterd door gewapende conflicten en daar hadden ook christenen zwaar onder te lijden. Franciscus bezocht onder meer Mosul, een metropool die in 2014 in handen viel van terreurgroep IS. De paus zei daar dat "hoop sterker is dan haat en vrede sterker dan oorlog".

Belangrijke boodschap

De Amerikaanse president Joe Biden noemde die uitspraak van de paus een "belangrijke boodschap". De Amerikaan prees in een verklaring het "historische" bezoek van de paus, die ook een compliment kreeg voor "zijn inzet om religieuze tolerantie te bevorderen".

Franciscus kreeg ook lof uit het overwegend sjiitische Iran, de aartsrivaal van de VS en het buurland van Irak. Het ministerie van Buitenlandse Zaken prees de ontmoeting tussen de rooms-katholieke leider en grootayatollah al-Sistani. Daarbij stond volgens Teheran "de dialoog, vrede en vriendschap tussen godsdiensten en de samenwerking tussen beschavingen" centraal. "Dat staat in contrast met degenen die uit zijn op geweld en bloedvergieten."

Meer uit Buitenland

Ruim 1300 arrestaties bij Franse betogingen, 53 agenten gewond

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.

1 uur geleden
Hechtenis van verdachte schietpartij bij Parijs opgeheven

TRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.

2 uur geleden
Brand in het Adelaarsnest 's nachts opgelaaid

BERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.

3 uur geleden
Plunderingen en brandstichting in centrum van Barcelona

BARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.

5 uur geleden
Israël sluit Westoever af tijdens verkiezingen dinsdag

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Westelijke Jordaanoever wordt afgesloten tijdens de parlementaire verkiezingen in Israël dinsdag. Dat kondigde het Israëlische leger in de nacht van zaterdag op zondag aan.

5 uur geleden
Politie Lissabon ontruimt tentenkamp woonprotest

LISSABON (ANP/RTR) - De politie in de Portugese hoofdstad Lissabon heeft in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van de stad een tentenkamp van een woonprotest ontruimd.

5 uur geleden
Explosies op vliegveld Riyaad

RIYAAD (ANP/AFP) - Op het vliegveld van de Saudische hoofdstad Riyaad waren zondag explosies te horen, juist toen het weer open zou gaan na aanvallen van de Jemenitische Houthi's.

6 uur geleden