Paus vergelijkt oorlog Oekraïne met Holocaust
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft de oorlog in Oekraïne vergeleken met de Holocaust, specifiek de operatie Reinhard in Polen waarbij tot 2 miljoen mensen om het leven werden gebracht. De meeste slachtoffers waren Joods.
De paus sprak woensdag Poolse gelovigen over de recente herdenking van Aktion Reinhard door een katholieke universiteit in Polen. "Moge de herinnering aan deze vreselijke gebeurtenis bij iedereen intenties en acties van vrede opwekken", zei hij. De paus verklaarde vervolgens dat "de geschiedenis zich nu herhaalt", waarbij hij verwees naar de oorlog in Oekraïne.
Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk uit in toenemende mate kritiek op Rusland voor de inval in Oekraïne, wat protest uit Moskou oplevert. Vorige maand vergeleek hij het leed in Oekraïne met de "verschrikkelijke genocide" in de jaren dertig, toen Sovjetleider Jozef Stalin in Oekraïne opzettelijk een hongersnood veroorzaakte. De gebeurtenis staat ook bekend als de Holodomor.
De paus heeft heeft sinds het uitbreken van de oorlog eind februari meermaals bemiddeling van het Vaticaan aangeboden. Daar is tot heden geen gebruik van gemaakt.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
14 uur geleden