Paus trapt Heilig Jaar af met opening heilige deur
VATICAANSTAD (ANP) - Het katholieke Heilige Jaar is officieel begonnen met de traditionele opening van de heilige deur van de Sint-Pietersbasiliek. Paus Franciscus werd op kerstavond zittend in zijn rolstoel door de deur geduwd, die normaal is dichtgemetseld en alleen in Heilige Jaren (of jubeljaren) wordt geopend.
De katholieke kerk houdt al eeuwenlang elke 25 jaar een Heilig Jaar, maar soms worden er ook extra jubeljaren ingesteld. In 2016 was dat het geval en ook in 2033 vindt een Heilig Jaar plaats, ter herinnering aan de kruisiging van Jezus Christus. Tijdens jubeljaren openen ook andere kerken hun heilige deuren, die normaal gesloten blijven.
Dinsdagavond waren naar schatting zo'n 30.000 mensen aanwezig op het plein voor de Sint-Pieter, maar de verwachting is dat de komende maanden miljoenen mensen extra naar Vaticaanstad komen om het jubeljaar te vieren. Pelgrims kunnen dan door de heilige deur lopen, een stap om vergiffenis voor zonden te krijgen.
Het Heilige Jaar duurt tot 6 januari 2026, als de heilige deur weer wordt gesloten. Tot die tijd zijn er talrijke culturele en religieuze evenementen in Rome en Vaticaanstad.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Een 28-jarige Britse man is aangeklaagd voor de moord op de Britse oud-politicus Ann Widdecombe. Zij werd twee weken geleden in haar huis gedood. Twee dagen later werd er een verdachte opgepakt.
23 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham heeft maandag de eerste ministers van zijn kabinet benoemd. De voormalige minister van Defensie John Healey wordt minister van Financiën en Ed Miliband wordt minister van Buitenlandse Zaken, maakte de regering bekend.
33 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse oud-schaakster Judit Polgár heeft het aanbod afgewezen om president van haar land te worden. Premier Péter Magyar maakte zondag bekend Polgár te hebben voorgedragen voor de vooral ceremoniële functie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump benadrukt op zijn Truth Social dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet zal worden opgepakt tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten. Hiermee verwijst hij naar uitspraken van de burgemeester van New York, Zohran Mamdani. Die zei afgelopen weekend juist te kijken of het mogelijk is Netanyahu te arresteren.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Andy Burnham heeft op zijn eerste dag als Britse premier gebeld met de Amerikaanse president Donald Trump. Hij vertelde dat het Verenigd Koninkrijk zich zal blijven inzetten voor defensie en veiligheid en dat Londen wil bijdragen aan de veilige heropening van de Straat van Hormuz, aldus een verklaring van Burnhams kantoor.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering heeft telefoongegevens opgeëist van verschillende journalisten van The New York Times en hun familieleden. Dat is volgens de krant om erachter te komen welke bronnen informatie hebben gelekt voor artikelen rond de veiligheid van de nieuwe Air Force One van president Donald Trump.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot zegt dat twee Franse ambassademedewerkers zondagavond in Iran zijn vastgehouden door de Iraanse veiligheidsdiensten. Een van hen zou daarbij fysiek zijn mishandeld. Barrot noemt het "een flagrante schending van hun diplomatieke immuniteit".
2 uur geleden