Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus trapt Heilig Jaar af met opening heilige deur

Paus trapt Heilig Jaar af met opening heilige deur

VATICAANSTAD (ANP) - Het katholieke Heilige Jaar is officieel begonnen met de traditionele opening van de heilige deur van de Sint-Pietersbasiliek. Paus Franciscus werd op kerstavond zittend in zijn rolstoel door de deur geduwd, die normaal is dichtgemetseld en alleen in Heilige Jaren (of jubeljaren) wordt geopend.

De katholieke kerk houdt al eeuwenlang elke 25 jaar een Heilig Jaar, maar soms worden er ook extra jubeljaren ingesteld. In 2016 was dat het geval en ook in 2033 vindt een Heilig Jaar plaats, ter herinnering aan de kruisiging van Jezus Christus. Tijdens jubeljaren openen ook andere kerken hun heilige deuren, die normaal gesloten blijven.

Dinsdagavond waren naar schatting zo'n 30.000 mensen aanwezig op het plein voor de Sint-Pieter, maar de verwachting is dat de komende maanden miljoenen mensen extra naar Vaticaanstad komen om het jubeljaar te vieren. Pelgrims kunnen dan door de heilige deur lopen, een stap om vergiffenis voor zonden te krijgen.

Het Heilige Jaar duurt tot 6 januari 2026, als de heilige deur weer wordt gesloten. Tot die tijd zijn er talrijke culturele en religieuze evenementen in Rome en Vaticaanstad.

Meer uit Buitenland

VS zeggen tientallen IS-leden te hebben uitgeschakeld in Syrië

TAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.

4 minuten geleden
Bij bankroof Gelsenkirchen is zo'n 30 miljoen euro buitgemaakt

GELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.

54 minuten geleden
Emiraten: geen wapens voor separatisten in gebombardeerde lading

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.

1 uur geleden
Bondgenoten beleggen nieuwe top over bescherming Oekraïne

PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog willen blijven beschermen, willen volgende week bijeenkomen in Parijs. De zogeheten coalitie van bereidwillige landen wil de veiligheidsgaranties die ze Oekraïne willen bieden nog wat concreter maken, nu de onderhandelingen met de VS daarom vragen.

2 uur geleden
Taiwan hoopt op internationale veroordeling Chinese oefeningen

TAIPEI (ANP/RTR) - Het Taiwanese ministerie van Defensie roept landen op om gezamenlijk de Chinese militaire oefeningen rond Taiwan te veroordelen. Het ministerie zegt dinsdag 71 militaire vliegtuigen en 13 militaire schepen bij Taiwan te hebben waargenomen.

3 uur geleden
Khaleda Zia (80), eerste vrouwelijke Bengaalse premier, overleden

DHAKA (ANP/AFP/DPA) - Khaleda Zia, de Bengaalse oud-premier en tevens eerste vrouwelijke premier van dat land, is op 80-jarige leeftijd overleden. In reactie op Zia's overlijden heeft de overheid drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Zia wordt woensdag begraven.

3 uur geleden
Kremlin deelt geen bewijs over vermeende aanval op huis Poetin

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin gaat geen bewijs delen over de vermeende Oekraïense aanval op een huis van president Vladimir Poetin. Ook wordt geen informatie gedeeld over of Poetin in de woning aanwezig was.

4 uur geleden