Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus trapt Heilig Jaar af met opening heilige deur

Paus trapt Heilig Jaar af met opening heilige deur

VATICAANSTAD (ANP) - Het katholieke Heilige Jaar is officieel begonnen met de traditionele opening van de heilige deur van de Sint-Pietersbasiliek. Paus Franciscus werd op kerstavond zittend in zijn rolstoel door de deur geduwd, die normaal is dichtgemetseld en alleen in Heilige Jaren (of jubeljaren) wordt geopend.

De katholieke kerk houdt al eeuwenlang elke 25 jaar een Heilig Jaar, maar soms worden er ook extra jubeljaren ingesteld. In 2016 was dat het geval en ook in 2033 vindt een Heilig Jaar plaats, ter herinnering aan de kruisiging van Jezus Christus. Tijdens jubeljaren openen ook andere kerken hun heilige deuren, die normaal gesloten blijven.

Dinsdagavond waren naar schatting zo'n 30.000 mensen aanwezig op het plein voor de Sint-Pieter, maar de verwachting is dat de komende maanden miljoenen mensen extra naar Vaticaanstad komen om het jubeljaar te vieren. Pelgrims kunnen dan door de heilige deur lopen, een stap om vergiffenis voor zonden te krijgen.

Het Heilige Jaar duurt tot 6 januari 2026, als de heilige deur weer wordt gesloten. Tot die tijd zijn er talrijke culturele en religieuze evenementen in Rome en Vaticaanstad.

Meer uit Buitenland

Deel Democraten VS roept op tot afzetten Trump via 25e amendement

WASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.

4 uur geleden
Bemiddelaar Pakistan vraagt Iran en VS om wapenstilstand

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.

4 uur geleden
VN-onderzoek: blauwhelmen Libanon gedood door Israël én Hezbollah

BEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.

5 uur geleden
Starmer: Ye had nooit uitgenodigd moeten worden voor festival

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.

6 uur geleden
VN: uitvoer dreigement Trump is schending internationaal recht

GENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.

6 uur geleden
Duizenden bewijzen Surinaamse ex-president Santokhi laatste eer

PARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.

8 uur geleden
Netanyahu: Israël heeft Iraanse bruggen en spoorwegen aangevallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.

8 uur geleden