Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

VATICAANSTAD (ANP/DPA) - Op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad heeft paus Franciscus tijdens de traditionele paasviering de zegen 'voor de stad en de wereld' (urbi et orbi) uitgesproken. Hij sprak voor het tweede jaar op rij over de oorlog in Oekraïne en vroeg om steun voor "het geliefde Oekraïense volk" en het "laten schijnen van het paaslicht op het Russische volk". Zo'n 45.000 gelovigen hadden zich op het plein verzameld om samen Pasen te vieren.

Paus Franciscus stond ook stil bij de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije en Syrië afgelopen februari. Hij sprak ook zijn "diepe zorgen" uit over het oplaaiende Israëlisch-Palestijns conflict.

Voorafgaand aan de toespraak op het balkon, was de paus ook bij de mis op het zonovergoten plein voor de Sint-Pietersbasiliek. Hij werd in een rolstoel het podium opgereden en volgde de mis grotendeels zittend. Hoewel Franciscus officieel de traditionele paasmis voorzat, werd deze opgedragen door Giovanni Battista Re, een belangrijke kardinaal in de Rooms-Katholieke Kerk. Na de mis reed Franciscus in zijn pausmobiel langs de menigte op het plein.

Bloemen uit Nederland

Voor de gelegenheid was het plein opgefleurd met ongeveer 35.000 bloemen en planten uit Nederland, verzorgd door bloemsierkunstenaar Piet van der Burg. Het bedanken voor de bloemen deed de paus niet in zijn toespraak, zoals voorgangers dat wel deden.

In aanloop naar Pasen waren er zorgen over de gezondheid van de 86-jarige paus. Hij lag eind maart een aantal dagen in het ziekenhuis met bronchitis, maar werd vorige week vlak voor de mis op Palmzondag ontslagen. Wel liet hij de traditionele Kruisweg in Rome op Goede Vrijdag voor het eerst aan zich voorbijgaan. Het zou die avond te koud zijn geweest voor de herstellende kerkvorst.

Meer uit Buitenland

Rutte: Iraanse raket kon Amerikanen in Turkije treffen

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse raket die op weg naar Turkije uit de lucht werd geschoten, zou "mogelijk Amerikaanse belangen in Turkije raken", zegt NAVO-topman Mark Rutte. De ballistische raket was gericht op de NAVO-basis in het Turkse Incirlik, enkele tientallen kilometers verderop, melden meerdere media.

38 minuten geleden
Iraanse minister waarschuwt voor vergelding na aanval VS op schip

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi waarschuwt voor vergelding na een dodelijke Amerikaanse aanval op een Iraans oorlogsschip. Het fregat werd woensdag dicht bij Sri Lanka tot zinken gebracht.

1 uur geleden
Eerste Israëliërs sinds begin Iran-oorlog gerepatrieerd

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zijn eerste repatriatievluchten uitgevoerd sinds de uitbraak van de oorlog met Iran. Het Israëlische luchtruim ging zaterdag dicht voor de burgerluchtvaart, waardoor volgens Israëlische media naar schatting zo'n 100.000 Israëliërs vastzaten in het buitenland.

1 uur geleden
Iran voert luchtaanvallen uit op Israël, explosies in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van woensdag op donderdag raketten afgevuurd op Israël. Dat melden zowel het Israëlische leger als staatsmedia in Iran.

4 uur geleden
Israël voert luchtaanvallen uit op zuiden van Beiroet

BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.

8 uur geleden
Justitieminister Bondi gedagvaard om te getuigen in zaak-Epstein

WASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.

8 uur geleden
Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

10 uur geleden