Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

VATICAANSTAD (ANP/DPA) - Op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad heeft paus Franciscus tijdens de traditionele paasviering de zegen 'voor de stad en de wereld' (urbi et orbi) uitgesproken. Hij sprak voor het tweede jaar op rij over de oorlog in Oekraïne en vroeg om steun voor "het geliefde Oekraïense volk" en het "laten schijnen van het paaslicht op het Russische volk". Zo'n 45.000 gelovigen hadden zich op het plein verzameld om samen Pasen te vieren.

Paus Franciscus stond ook stil bij de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije en Syrië afgelopen februari. Hij sprak ook zijn "diepe zorgen" uit over het oplaaiende Israëlisch-Palestijns conflict.

Voorafgaand aan de toespraak op het balkon, was de paus ook bij de mis op het zonovergoten plein voor de Sint-Pietersbasiliek. Hij werd in een rolstoel het podium opgereden en volgde de mis grotendeels zittend. Hoewel Franciscus officieel de traditionele paasmis voorzat, werd deze opgedragen door Giovanni Battista Re, een belangrijke kardinaal in de Rooms-Katholieke Kerk. Na de mis reed Franciscus in zijn pausmobiel langs de menigte op het plein.

Bloemen uit Nederland

Voor de gelegenheid was het plein opgefleurd met ongeveer 35.000 bloemen en planten uit Nederland, verzorgd door bloemsierkunstenaar Piet van der Burg. Het bedanken voor de bloemen deed de paus niet in zijn toespraak, zoals voorgangers dat wel deden.

In aanloop naar Pasen waren er zorgen over de gezondheid van de 86-jarige paus. Hij lag eind maart een aantal dagen in het ziekenhuis met bronchitis, maar werd vorige week vlak voor de mis op Palmzondag ontslagen. Wel liet hij de traditionele Kruisweg in Rome op Goede Vrijdag voor het eerst aan zich voorbijgaan. Het zou die avond te koud zijn geweest voor de herstellende kerkvorst.

Meer uit Buitenland

Duitse acteur Udo Kier op 81-jarige leeftijd overleden

BERLIJN (ANP) - De Duitse acteur Udo Kier is zondag op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn partner bevestigd aan vakblad Variety. Kier speelde de afgelopen zes decennia in meer dan tweehonderd films en series.

27 minuten geleden
Overlast voor reizigers door driedaagse ov-staking in België

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De driedaagse staking in België heeft gevolgen voor reizigers die naar of in België reizen. Maandag zou alleen het spoorwegpersoneel staken, maar medewerkers van bussen, metro en trams sloten zich ook aan. Daardoor rijden er niet alleen minder treinen, maar ook minder bussen, metro's en trams.

34 minuten geleden
Begrotingsakkoord in België na marathonoverleg

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever en zijn vicepremiers zijn het na een marathonoverleg eens geworden over de begroting. Ze overlegden ongeveer twintig uur.

1 uur geleden
Bekritiseerde lift op eiland bij Bali moet worden afgebroken

DENPASAR (ANP/DPA) - De gouverneur van Bali, Wayan Koster, heeft besloten dat een zwaar bekritiseerde lift naar een strand op het eiland Nusa Penida moet worden afgebroken. De ontwikkelaar van de ruim 180 meter hoge lift krijgt daar zes maanden de tijd voor. De bouw, die al voor 70 procent was voltooid, werd een maand geleden stilgelegd omdat de vergunningen niet in orde waren.

1 uur geleden
Bolsonaro: paranoïde door medicatie bij incident met enkelband

BRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro zegt dat hij medicijnen slikte die hem "paranoïde" maakten en ervoor zorgden dat hij last had van hallucinaties. Dat zou ervoor hebben gezorgd dat hij probeerde zijn enkelband te breken, liet Bolsonaro zondag aan een rechter weten. Hij ontkent dat er sprake was van een ontsnappingspoging.

4 uur geleden
Separatist wint presidentsverkiezing Servisch deel Bosnië nipt

SARAJEVO (ANP) - Een trouwe bondgenoot van de separatistische Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik heeft de presidentsverkiezingen in Srpska gewonnen. Volgens de eerste uitslagen kreeg Sinisa Karan 50,89 procent van de stemmen in de autonome Servische Republiek binnen Bosnië.

4 uur geleden
Meerdere doden bij Russische aanvallen op Charkiv

KYIV (ANP) - In Charkiv, de op een na grootste stad van Oekraïne, zijn zondag zeker vier mensen omgekomen. Dat gebeurde bij een "grootschalige" Russische droneaanval, meldt de burgemeester van Charkiv, Ihor Terechov. In de wijdere regio vielen volgens de gouverneur twaalf gewonden, onder wie twee kinderen van 11 en 12 jaar oud.

7 uur geleden