Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne

VATICAANSTAD (ANP/DPA) - Op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad heeft paus Franciscus tijdens de traditionele paasviering de zegen 'voor de stad en de wereld' (urbi et orbi) uitgesproken. Hij sprak voor het tweede jaar op rij over de oorlog in Oekraïne en vroeg om steun voor "het geliefde Oekraïense volk" en het "laten schijnen van het paaslicht op het Russische volk". Zo'n 45.000 gelovigen hadden zich op het plein verzameld om samen Pasen te vieren.

Paus Franciscus stond ook stil bij de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije en Syrië afgelopen februari. Hij sprak ook zijn "diepe zorgen" uit over het oplaaiende Israëlisch-Palestijns conflict.

Voorafgaand aan de toespraak op het balkon, was de paus ook bij de mis op het zonovergoten plein voor de Sint-Pietersbasiliek. Hij werd in een rolstoel het podium opgereden en volgde de mis grotendeels zittend. Hoewel Franciscus officieel de traditionele paasmis voorzat, werd deze opgedragen door Giovanni Battista Re, een belangrijke kardinaal in de Rooms-Katholieke Kerk. Na de mis reed Franciscus in zijn pausmobiel langs de menigte op het plein.

Bloemen uit Nederland

Voor de gelegenheid was het plein opgefleurd met ongeveer 35.000 bloemen en planten uit Nederland, verzorgd door bloemsierkunstenaar Piet van der Burg. Het bedanken voor de bloemen deed de paus niet in zijn toespraak, zoals voorgangers dat wel deden.

In aanloop naar Pasen waren er zorgen over de gezondheid van de 86-jarige paus. Hij lag eind maart een aantal dagen in het ziekenhuis met bronchitis, maar werd vorige week vlak voor de mis op Palmzondag ontslagen. Wel liet hij de traditionele Kruisweg in Rome op Goede Vrijdag voor het eerst aan zich voorbijgaan. Het zou die avond te koud zijn geweest voor de herstellende kerkvorst.

Meer uit Buitenland

Syrisch leger rukt verder op in Koerdisch gebied

TABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.

10 minuten geleden
Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

4 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

7 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

7 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

8 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

8 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

9 uur geleden