Paus staat met Pasen voor tweede jaar stil bij oorlog Oekraïne
VATICAANSTAD (ANP/DPA) - Op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad heeft paus Franciscus tijdens de traditionele paasviering de zegen 'voor de stad en de wereld' (urbi et orbi) uitgesproken. Hij sprak voor het tweede jaar op rij over de oorlog in Oekraïne en vroeg om steun voor "het geliefde Oekraïense volk" en het "laten schijnen van het paaslicht op het Russische volk". Zo'n 45.000 gelovigen hadden zich op het plein verzameld om samen Pasen te vieren.
Paus Franciscus stond ook stil bij de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije en Syrië afgelopen februari. Hij sprak ook zijn "diepe zorgen" uit over het oplaaiende Israëlisch-Palestijns conflict.
Voorafgaand aan de toespraak op het balkon, was de paus ook bij de mis op het zonovergoten plein voor de Sint-Pietersbasiliek. Hij werd in een rolstoel het podium opgereden en volgde de mis grotendeels zittend. Hoewel Franciscus officieel de traditionele paasmis voorzat, werd deze opgedragen door Giovanni Battista Re, een belangrijke kardinaal in de Rooms-Katholieke Kerk. Na de mis reed Franciscus in zijn pausmobiel langs de menigte op het plein.
Bloemen uit Nederland
Voor de gelegenheid was het plein opgefleurd met ongeveer 35.000 bloemen en planten uit Nederland, verzorgd door bloemsierkunstenaar Piet van der Burg. Het bedanken voor de bloemen deed de paus niet in zijn toespraak, zoals voorgangers dat wel deden.
In aanloop naar Pasen waren er zorgen over de gezondheid van de 86-jarige paus. Hij lag eind maart een aantal dagen in het ziekenhuis met bronchitis, maar werd vorige week vlak voor de mis op Palmzondag ontslagen. Wel liet hij de traditionele Kruisweg in Rome op Goede Vrijdag voor het eerst aan zich voorbijgaan. Het zou die avond te koud zijn geweest voor de herstellende kerkvorst.
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.
55 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
5 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
6 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
8 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
9 uur geleden