Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus roept Hongaren op tot openheid na ontmoeting met Orbán

Paus roept Hongaren op tot openheid na ontmoeting met Orbán

BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - Paus Franciscus heeft Hongaren tijdens zijn bliksembezoek aan Boedapest opgeroepen tot openheid. Hij zei tijdens een mis dat het land zijn christelijke wortels kan behouden terwijl het zich openstelt voor en rekening houdt met degenen die hulp nodig hebben, een uitspraak die niet strookt met de denkbeelden van premier Viktor Orbán.

De mis in het centrum van Boedapest werd bijgewoond door tienduizenden gelovigen. De paus gebruikte het beeld van een kruis om aan te geven dat iets dat zo diepgeworteld is als religie een gastvrije houding niet uitsluit. "Het kruis, geplant in de grond, nodigt ons niet alleen uit om goed geworteld te zijn, het heft ook zijn armen op en strekt zijn armen naar iedereen uit."

De paus had eerder achter gesloten deuren een gesprek met Orbán. De ontmoeting werd door het Vaticaan als "hartelijk" omschreven. Van de twee is bekend dat ze niet op één lijn liggen. De premier ziet zichzelf met zijn anti-migratiebeleid en kritiek op de islam als een verdediger van christelijk Europa, terwijl de paus oproept tot steun aan mensen van verschillende religies die oorlog en armoede ontvluchten. De paus heeft daarnaast herhaaldelijk kritiek geuit op landen met een nationalistische en populistische politiek, waar ook Hongarije onder valt.

Religieus congres

Dat het bezoek aan Boedapest maar zeven uur duurt, wat korter is dan gebruikelijk, wordt door een Orbán-gezinde televisiezender gezien als een manier om de premier "te vernederen". Na Hongarije reist de paus door naar Slowakije, waar hij ruim twee dagen zal blijven.

Het is niet een officieel pauselijk bezoek. Het hoofd van de katholieke kerk is in Boedapest om een religieus congres met een mis af te sluiten. In tegenstelling tot andere bezoeken werd de ontmoeting met Orbán voorafgaand aan hun gesprek niet live op televisie uitgezonden. Ook werd er geen fotomoment gehouden, hoewel Orbán op Facebook wel een foto deelde waarop hij de hand van de paus schudt. "Ik vroeg paus Franciscus om het christelijke Hongarije niet te laten vergaan", staat in het bijschrift.

Meer uit Buitenland

Bemanningsleden ISS eerder dan gepland op weg terug naar aarde

HOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.

1 uur geleden
Trump sprak met 'fantastische' interim-leider Venezuela

WASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.

1 uur geleden
Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland

BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.

4 uur geleden
Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

5 uur geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

5 uur geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

5 uur geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

7 uur geleden