Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus kritisch op klimaatbeleid: we naderen een mogelijk breekpunt

Paus kritisch op klimaatbeleid: we naderen een mogelijk breekpunt

ROME (ANP) - Paus Franciscus is kritisch op het klimaatbeleid wereldwijd. Hij heeft de laatste jaren ingezien dat de internationale reactie op de klimaatcrisis "niet adequaat is geweest, terwijl de wereld waarin we leven aan het instorten is en wellicht een breekpunt nadert". Dat schrijft de leider van de Rooms-Katholieke Kerk in de woensdag gepubliceerde encycliek, een pauselijke brief.

"Het is onbetwistbaar dat de gevolgen van klimaatverandering steeds meer schade zullen toebrengen aan de levens en gezinnen van veel mensen", zegt de paus. "We zullen de effecten ervan voelen op het gebied van gezondheidszorg, bronnen van werkgelegenheid, toegang tot hulpbronnen, gedwongen migratie en meer."

De paus is het oneens met mensen die technologische innovatie als enige oplossing zien voor de klimaatcrisis. Hij noemt het een technocratisch paradigma, waarin technologische verbeteringen vooral rijken en mensen met macht verder helpen. Franciscus roept wereldleiders op om in te grijpen, zeker ook op de klimaattop COP28 in Dubai.

COP28 als keerpunt

"Volgens de paus moet de COP28 een keerpunt worden: met afspraken die écht werken en die écht worden nagekomen én met sancties bij overtredingen", reageert Jurijn Timon de Vos van de Laudato Si' Alliantie NL. "Alleen via internationale samenwerking valt een verergering van de klimaatcrisis te voorkomen." De Nederlandse ecologische kerkelijke groep dringt al langer aan op verduurzaming van de samenleving.

Hun naam is afkomstig van encycliek Laudato Si', de eerste brief van Franciscus waarin hij zijn zorgen uitte over het internationale klimaatbeleid. Hij wees erop dat afspraken in akkoorden slecht worden nageleefd. Ook zijn er landen die hun nationale belang boven het mondiale belang stellen, schreef het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk destijds. In de brief die woensdag is gepubliceerd, herhaalt hij die woorden.

Laudate Deum is de titel van de huidige brief, oftewel: God zij geprezen. Een bewust gekozen naam, merkt paus Franciscus op aan het einde van zijn brief. "Want als mensen beweren de plaats van God in te nemen, worden ze hun eigen ergste vijanden."

Meer uit Buitenland

Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.

2 uur geleden
NYT: luchtverkeersleider LaGuardia voor crash mogelijk afgeleid

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.

3 uur geleden
Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.

6 uur geleden
Amerikaanse regering begint nieuwe onderzoeken naar Harvard

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.

6 uur geleden
Bahrein stelt VN-resolutie op tegen Iraanse scheepvaartaanvallen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.

7 uur geleden
Netanyahu: Trump ziet mogelijkheden voor deal met Iran

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.

8 uur geleden
Een dode bij vliegtuigcrash Colombia, tientallen gewonden

BOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.

8 uur geleden