Paus kritisch op klimaatbeleid: we naderen een mogelijk breekpunt
ROME (ANP) - Paus Franciscus is kritisch op het klimaatbeleid wereldwijd. Hij heeft de laatste jaren ingezien dat de internationale reactie op de klimaatcrisis "niet adequaat is geweest, terwijl de wereld waarin we leven aan het instorten is en wellicht een breekpunt nadert". Dat schrijft de leider van de Rooms-Katholieke Kerk in de woensdag gepubliceerde encycliek, een pauselijke brief.
"Het is onbetwistbaar dat de gevolgen van klimaatverandering steeds meer schade zullen toebrengen aan de levens en gezinnen van veel mensen", zegt de paus. "We zullen de effecten ervan voelen op het gebied van gezondheidszorg, bronnen van werkgelegenheid, toegang tot hulpbronnen, gedwongen migratie en meer."
De paus is het oneens met mensen die technologische innovatie als enige oplossing zien voor de klimaatcrisis. Hij noemt het een technocratisch paradigma, waarin technologische verbeteringen vooral rijken en mensen met macht verder helpen. Franciscus roept wereldleiders op om in te grijpen, zeker ook op de klimaattop COP28 in Dubai.
COP28 als keerpunt
"Volgens de paus moet de COP28 een keerpunt worden: met afspraken die écht werken en die écht worden nagekomen én met sancties bij overtredingen", reageert Jurijn Timon de Vos van de Laudato Si' Alliantie NL. "Alleen via internationale samenwerking valt een verergering van de klimaatcrisis te voorkomen." De Nederlandse ecologische kerkelijke groep dringt al langer aan op verduurzaming van de samenleving.
Hun naam is afkomstig van encycliek Laudato Si', de eerste brief van Franciscus waarin hij zijn zorgen uitte over het internationale klimaatbeleid. Hij wees erop dat afspraken in akkoorden slecht worden nageleefd. Ook zijn er landen die hun nationale belang boven het mondiale belang stellen, schreef het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk destijds. In de brief die woensdag is gepubliceerd, herhaalt hij die woorden.
Laudate Deum is de titel van de huidige brief, oftewel: God zij geprezen. Een bewust gekozen naam, merkt paus Franciscus op aan het einde van zijn brief. "Want als mensen beweren de plaats van God in te nemen, worden ze hun eigen ergste vijanden."
Meer uit Buitenland
CASTLE PEAK (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben het lichaam geborgen van de negende en laatste persoon die afgelopen week vermist raakte na een lawine in Californië. Er werd sinds dinsdag gezocht naar de wintersporters, die buiten de piste zouden hebben geskied. Het was een van de dodelijkste lawines in de Amerikaanse geschiedenis.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
5 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
6 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
20 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
21 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
22 uur geleden