Paus kritisch op klimaatbeleid: we naderen een mogelijk breekpunt
ROME (ANP) - Paus Franciscus is kritisch op het klimaatbeleid wereldwijd. Hij heeft de laatste jaren ingezien dat de internationale reactie op de klimaatcrisis "niet adequaat is geweest, terwijl de wereld waarin we leven aan het instorten is en wellicht een breekpunt nadert". Dat schrijft de leider van de Rooms-Katholieke Kerk in de woensdag gepubliceerde encycliek, een pauselijke brief.
"Het is onbetwistbaar dat de gevolgen van klimaatverandering steeds meer schade zullen toebrengen aan de levens en gezinnen van veel mensen", zegt de paus. "We zullen de effecten ervan voelen op het gebied van gezondheidszorg, bronnen van werkgelegenheid, toegang tot hulpbronnen, gedwongen migratie en meer."
De paus is het oneens met mensen die technologische innovatie als enige oplossing zien voor de klimaatcrisis. Hij noemt het een technocratisch paradigma, waarin technologische verbeteringen vooral rijken en mensen met macht verder helpen. Franciscus roept wereldleiders op om in te grijpen, zeker ook op de klimaattop COP28 in Dubai.
COP28 als keerpunt
"Volgens de paus moet de COP28 een keerpunt worden: met afspraken die écht werken en die écht worden nagekomen én met sancties bij overtredingen", reageert Jurijn Timon de Vos van de Laudato Si' Alliantie NL. "Alleen via internationale samenwerking valt een verergering van de klimaatcrisis te voorkomen." De Nederlandse ecologische kerkelijke groep dringt al langer aan op verduurzaming van de samenleving.
Hun naam is afkomstig van encycliek Laudato Si', de eerste brief van Franciscus waarin hij zijn zorgen uitte over het internationale klimaatbeleid. Hij wees erop dat afspraken in akkoorden slecht worden nageleefd. Ook zijn er landen die hun nationale belang boven het mondiale belang stellen, schreef het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk destijds. In de brief die woensdag is gepubliceerd, herhaalt hij die woorden.
Laudate Deum is de titel van de huidige brief, oftewel: God zij geprezen. Een bewust gekozen naam, merkt paus Franciscus op aan het einde van zijn brief. "Want als mensen beweren de plaats van God in te nemen, worden ze hun eigen ergste vijanden."
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
7 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
8 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
8 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
10 uur geleden