Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus hoopt dat nieuwe kardinalen 'rechte weg volgen'

Paus hoopt dat nieuwe kardinalen 'rechte weg volgen'

ROME (ANP/DPA) - Paus Franciscus heeft zaterdag in de Sint-Pietersbasiliek in Vaticaanstad dertien kardinalen ingezworen. De nieuwe kardinalen komen onder meer uit de Verenigde Staten, Italië, Rwanda en Brunei. Met de benoeming van de aartsbisschop van Washington, Wilton Gregory, is voor het eerst een zwarte Amerikaan in het gezelschap van 229 kardinalen opgenomen.

De paus maande de nieuwe kardinalen bij de inwijding, bijgewoond door niet meer dan tweehonderd aanwezigen die mondkapjes droegen en op veilige afstand zaten, niet van het rechte pad af te gaan. Franciscus waarschuwde "voor de vele vormen van corruptie, die er in het priesterlijke leven zijn". Wie daarvoor bevattelijk is, is volgens de paus geen geestelijke meer die dicht bij het volk staat.

Bij de plechtigheid in de Sint-Pieter waren slechts elf van de dertien nieuwbenoemde kardinalen aanwezig. Vicaris Cornelius Sim uit Brunei en aartsbisschop Jose Fuerte Advincula uit de Filipijnen konden door de coronabeperkingen niet naar Rome reizen. Zij volgden de plechtigheid op afstand; zij ontvangen hun ring, oorkonde en de scharlakenrode kardinaalsmuts (biretta) uit handen van een pauselijke gezant.

Jonger dan tachtig jaar

Negen van deze nieuwe kardinalen zijn jonger dan tachtig jaar en mogen daardoor nog meedoen aan het conclaaf voor het kiezen van een nieuwe paus, wanneer dat nodig blijkt. Franciscus drukt met deze dertien benoemingen zijn stempel op de toekomst van de Rooms-Katholieke Kerk.

Het is voor de zevende keer sinds 2014 dat nieuwe kardinalen door Franciscus zijn ingezworen. Van de kardinalen die mogen stemmen voor een nieuwe paus, heeft de Argentijnse kerkvorst er 73 benoemd. Veel van de nieuwe kardinalen zouden zich nauw verwant voelen met de armen, een belangrijk beleidspunt van paus Franciscus.

Meer uit Buitenland

Clinton vaak genoemd in nieuwe Epstein-stukken, Trump nauwelijks

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.

4 uur geleden
Justitie VS deelt vrijdag deel van Epstein-documenten

WASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.

7 uur geleden
VS voeren nieuwe sancties in tegen Venezuela

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.

8 uur geleden
Rubio mogelijk bij overleg met Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.

10 uur geleden
Parijs waarschuwt boeren: geen blokkades tijdens feestdagen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.

11 uur geleden
Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

14 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

14 uur geleden