Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus geeft ook niet-geestelijken bevoegdheid afdeling te leiden

Paus geeft ook niet-geestelijken bevoegdheid afdeling te leiden

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft zaterdag nieuwe statuten uitgevaardigd voor het bestuursapparaat van het Vaticaan, de Romeinse Curie genaamd. In de nieuwe statuten, de Praedicate Evangelium (predik het evangelie), staat onder meer dat iedere katholiek die gedoopt is en staat ingeschreven bij de katholieke kerk iedere afdeling van het Vaticaan mag leiden, inclusief vrouwen. Ze hoeven niet langer een geestelijke te zijn.

In de nieuwe versie staat dat "ieder gelovig lid een afdeling of bestuursorgaan kan leiden" als de paus besluit dat deze persoon de juiste kwalificaties heeft en hem of haar aanstelt. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. "De paus, bisschoppen en andere gewijde bedienaren zijn niet de enigen binnen de kerk die kunnen evangeliseren", aldus de statuten.

Tot nu toe werden vrijwel alle afdelingen van het Vaticaan geleid door mannelijke geestelijken, voornamelijk kardinalen.

Aan de aangepaste grondwet, die bestaat uit 54 pagina's, is meer dan negen jaar gewerkt. De nieuwe statuten gelden vanaf 5 juni en vervangen de regelgeving die in 1988 werd goedgekeurd door paus Johannes Paulus II.

Meer uit Buitenland

Forse toeslag voor buitenlanders in Amerikaanse nationale parken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.

3 minuten geleden
Trump stuurt gezant naar Poetin voor overleg over vredesplan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.

25 minuten geleden
Bolsonaro begint aan straf voor beramen van staatsgreep

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.

1 uur geleden
Von der Leyen: samenwerking met VS belangrijk voor vrede Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.

2 uur geleden
Trump: heel dicht bij vredesdeal Oekraïne

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."

2 uur geleden
Veroordeelde Braziliaanse ex-president kan niet meer in beroep

BRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.

2 uur geleden
Zelensky wil met Europese bondgenoten naar Trump

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.

2 uur geleden