Paus geeft ook niet-geestelijken bevoegdheid afdeling te leiden
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft zaterdag nieuwe statuten uitgevaardigd voor het bestuursapparaat van het Vaticaan, de Romeinse Curie genaamd. In de nieuwe statuten, de Praedicate Evangelium (predik het evangelie), staat onder meer dat iedere katholiek die gedoopt is en staat ingeschreven bij de katholieke kerk iedere afdeling van het Vaticaan mag leiden, inclusief vrouwen. Ze hoeven niet langer een geestelijke te zijn.
In de nieuwe versie staat dat "ieder gelovig lid een afdeling of bestuursorgaan kan leiden" als de paus besluit dat deze persoon de juiste kwalificaties heeft en hem of haar aanstelt. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. "De paus, bisschoppen en andere gewijde bedienaren zijn niet de enigen binnen de kerk die kunnen evangeliseren", aldus de statuten.
Tot nu toe werden vrijwel alle afdelingen van het Vaticaan geleid door mannelijke geestelijken, voornamelijk kardinalen.
Aan de aangepaste grondwet, die bestaat uit 54 pagina's, is meer dan negen jaar gewerkt. De nieuwe statuten gelden vanaf 5 juni en vervangen de regelgeving die in 1988 werd goedgekeurd door paus Johannes Paulus II.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
23 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse krijgsmacht claimt dat meerdere toestellen zijn neergehaald die deel uitmaakten van de Amerikaanse zoektocht naar een vermiste piloot in Iran. Een woordvoerder meldt dat het gaat om twee transportvliegtuigen van het type C-130 en twee Blackhawk-helikopters.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaans vliegtuig te hebben neergeschoten dat betrokken was bij de reddingsactie voor het bemanningslid van een neergehaalde Amerikaanse F-15. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim, dat banden heeft met de garde, zondag.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het bemanningslid gered dat vermist was geraakt nadat een gevechtsvliegtuig vrijdag was neergehaald boven Iran. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump bevestigd. Volgens Trump liep het bemanningslid verwondingen op, maar zijn die niet levensbedreigend.
7 uur geleden