Paus geeft ook niet-geestelijken bevoegdheid afdeling te leiden
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft zaterdag nieuwe statuten uitgevaardigd voor het bestuursapparaat van het Vaticaan, de Romeinse Curie genaamd. In de nieuwe statuten, de Praedicate Evangelium (predik het evangelie), staat onder meer dat iedere katholiek die gedoopt is en staat ingeschreven bij de katholieke kerk iedere afdeling van het Vaticaan mag leiden, inclusief vrouwen. Ze hoeven niet langer een geestelijke te zijn.
In de nieuwe versie staat dat "ieder gelovig lid een afdeling of bestuursorgaan kan leiden" als de paus besluit dat deze persoon de juiste kwalificaties heeft en hem of haar aanstelt. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. "De paus, bisschoppen en andere gewijde bedienaren zijn niet de enigen binnen de kerk die kunnen evangeliseren", aldus de statuten.
Tot nu toe werden vrijwel alle afdelingen van het Vaticaan geleid door mannelijke geestelijken, voornamelijk kardinalen.
Aan de aangepaste grondwet, die bestaat uit 54 pagina's, is meer dan negen jaar gewerkt. De nieuwe statuten gelden vanaf 5 juni en vervangen de regelgeving die in 1988 werd goedgekeurd door paus Johannes Paulus II.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Meer dan een op de vijf kinderen in lage- en middeninkomenslanden, oftewel 417 miljoen kinderen, leeft ernstig onder de armoedegrens op gebieden die cruciaal zijn voor hun gezondheid, ontwikkeling en welzijn. Dat staat in een rapport dat VN-kinderorganisatie UNICEF naar aanleiding van Wereldkinderdag heeft gepubliceerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
8 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
11 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
13 uur geleden