
Paus Franciscus: kinderen in oorlog de kleine Jezus van vandaag
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Franciscus zei in zijn kerstboodschap dat kinderen die in oorlogen omkomen "de kleine Jezus van vandaag" zijn. Over de oorlog in Gaza zei het kerkhoofd dat Israëlische aanvallen daar een "afschuwelijke oogst" van onschuldige burgers binnenhalen. Duizenden mensen hadden zich maandag verzameld op het plein voor de Sint-Pietersbasiliek waar de paus zijn toespraak hield.
In zijn zogeheten urbi et orbi boodschap noemde de paus de aanval van Hamas op Israël "verschrikkelijk". Franciscus deed nogmaals een oproep om de gijzelaars vrij te laten die Hamas en andere militante groeperingen vasthouden in de Gazastrook.
De paus haalde ook uit naar de wapenindustrie. Volgens Franciscus hebben zij "de touwtjes van oorlog" in handen. "Hoe kunnen we het over vrede hebben, als de productie, verkoop en handel van wapens toeneemt?"
Franciscus stond in het bijzonder stil bij de christelijke gemeenschap in "Israël en Palestina". Door de oorlog tussen Israël en Hamas hielden christenen in Bethlehem, volgens de Bijbel de geboorteplaats van Jezus, een soberder kerstviering dan anders. Tijdens de kerstnachtdienst van zondagavond zei de paus nog dat "de Prins van Vrede wordt afgewezen door de zinloosheid van oorlog".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Seksueel geweld in conflictgebieden is in 2024 flink toegenomen. In het jaarlijkse rapport hierover van de Verenigde Naties meldt de organisatie een stijging van 25 procent ten opzichte van het jaar ervoor.
31 minuten geledenKABUL (ANP) - Amnesty International vindt dat de Taliban het rechtssysteem in Afghanistan weer moeten invoeren. Volgens de mensenrechtenorganisatie zijn er momenteel geen duidelijke wetten en worden straffen willekeurig uitgedeeld.
3 uur geledenNOVI SAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Demonstranten hebben donderdag in de stad Novi Sad in het noorden van Servië een kantoor van regeringspartij SNS van president Aleksandar Vucic geplunderd. In hoofdstad Belgrado raakten duizenden deelnemers aan een protest slaags met de oproerpolitie en met aanhangers van Vucic.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De onderhandelingen over een bindend internationaal verdrag rond de bestrijding van plasticvervuiling hebben donderdagavond niet tot een akkoord geleid. Voorzitter Luis Vayas Valdivieso kondigde aan dat de conferentie verlengd wordt tot en met vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de verwachting uitgesproken dat vrede mogelijk is tussen Rusland en Oekraïne. "Ik denk dat president Poetin vrede zal sluiten. Ik denk dat president Zelensky vrede zal sluiten", zei hij in het Witte Huis over de leiders van de twee landen. "We zullen zien of ze met elkaar door een deur kunnen."
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot vindt dat België op korte termijn Palestina moet erkennen. Hij wil onder meer Frankrijk volgen, dat komende maand bij de Verenigde Naties de stap zal nemen. Over een snelle erkenning is nog geen eensgezindheid binnen de coalitieregering in Brussel, meldt de Vlaamse zender VRT.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin voorziet geen gezamenlijke Amerikaans-Russische verklaring na de top tussen de leiders van de landen in Alaska. "Nee, er valt niets te verwachten, er is niets voorbereid en het is onwaarschijnlijk dat er een document komt", zei regeringswoordvoerder Dmitri Peskov volgens Russische media als Interfax en TASS.
11 uur geleden