Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus Franciscus begint reis van week door Canada

Paus Franciscus begint reis van week door Canada

ROME (ANP/AFP) - Paus Franciscus is vertrokken voor een reis van bijna een week door Canada, vooral om daar excuses aan te bieden voor de rol van de rooms-katholieke kerk bij de misstanden op internaten voor inheemse kinderen. De paus komt later vandaag aan in Edmonton, de hoofdstad van de westelijke provincie Alberta. Premier Justin Trudeau zal hem daar verwelkomen.

Franciscus ontmoet maandag ten zuiden van de stad afgevaardigden van de inheemse bevolkingsgroepen Inuit en Métis, en van andere inheemse bevolkingsgroepen die zich First Nations noemen. Woensdag gaat de paus naar de stad Québec, hoofdstad van de gelijknamige provincie. Hij spreekt daar, en later in het noordelijke territorium Nunavut, ook met afgevaardigden van inheemse bevolkingsgroepen. Circa 5 procent van de Canadezen stamt af van de oorspronkelijke bewoners van het land.

In de jaren tachtig van de negentiende eeuw besloot de staat dat inheemse kinderen naar speciale scholen moesten om er te worden opgevoed in de geest van de westerse beschaving in het land. De scholen werden gerund door verscheidene kerken, vooral de rooms-katholieke. Ze stelden zich tot doel 'de indiaan uit het kind te halen' en van de kinderen 'euro-Canadese christenen' te maken.

Kinderen werden door de verplichte schoolopleiding in meer dan 130 internaten van hun families en leefgemeenschappen gescheiden. Ze mochten hun eigen taal niet spreken en zagen vaak zelfs hun broers of zussen in dezelfde instelling nauwelijks meer. Naar schatting 150.000 kinderen onderging dit lot. De speciale scholen werden met zo min mogelijk geld draaiende gehouden. Allerlei misstanden en de geestelijke ontreddering van de kinderen leidden tot de dood van veel scholieren. Daar werd nauwelijks ruchtbaarheid aan gegeven. Bij tal van de scholen zijn later massagraven ontdekt. De laatste speciale school sloot in 1996.

Meer uit Buitenland

Zelensky bedankt Trump en Congres voor nieuwe sancties Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.

4 uur geleden
Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

8 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

8 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

9 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

9 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

10 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

11 uur geleden