Paus feestelijk ontvangen in Papoea-Nieuw-Guinea
PORT MORESBY (ANP/RTR) - Paus Franciscus is aangekomen in Papoea-Nieuw-Guinea, de tweede stop van zijn lange reis door Zuidoost-Azië en Oceanië. Hij werd in de hoofdstad Port Moresby ontvangen door de premier, geestelijken, een militair orkest en kinderen met vlaggetjes.
De paus begon dinsdag aan zijn twaalfdaagse reis in Indonesië, een overwegend islamitisch land. Papoea-Nieuw-Guinea daarentegen is naar schatting voor 97 procent christelijk. De hoofdstad is overspoeld met mensen die een glimp van de paus willen opvangen en de straten zijn versierd in de kleuren van het Vaticaan.
Papoea-Nieuw-Guinea is een van de armste landen van de regio en wordt geteisterd door geweld. Naast huiselijk geweld en tribale moorden komen er bijvoorbeeld ook heksenjachten voor. Volgens Human Rights Watch is het "een van de gevaarlijkste plekken om een vrouw of meisje te zijn".
Geweld beteugelen
Het lukt de regering niet om het geweld te beteugelen, maar veel Papoea-Nieuw-Guineeërs hopen dat Franciscus daarbij kan helpen, zeggen aanwezigen tegen persbureau AFP. "We hopen dat de aanwezigheid van de paus ervoor kan zorgen dat ons land en onze leiders gezegend worden." De kerk is voor velen een belangrijk instituut voor onderwijs, gezondheidszorg en armoedehulp.
Later reist Franciscus nog door naar Oost-Timor en Singapore.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
6 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
7 uur geleden