Paus emeritus Benedictus XVI overleden
VATICAANSTAD (ANP) - De afgetreden paus Benedictus XVI is zaterdag op 95-jarige leeftijd overleden, laat het Vaticaan in een verklaring weten. De gezondheid van Benedictus ging woensdag snel achteruit en zijn opvolger Franciscus riep tijdens zijn dienst op om voor hem te bidden.
De Duitser Joseph Aloisius Ratzinger werd in 2005 paus onder de naam Benedictus. Vanwege gezondheidsredenen trad hij af in 2013, de eerste paus die dat deed in circa zeshonderd jaar. Hij woonde sindsdien in een klooster in Vaticaanstad en trad zelden in de openbaarheid.
Benedictus' termijn als paus is overschaduwd door schandalen over seksueel misbruik van minderjarigen door geestelijken. Hij zou te weinig tegen het misbruik hebben gedaan en wangedrag hebben toegedekt. Begin 2022 vroeg hij de slachtoffers in de katholieke kerk om vergeving, maar tegelijkertijd ontkende hij misstanden te hebben verdoezeld.
Vanaf maandag opgebaard
Als kardinaal was Ratzinger al lange tijd de rechterhand van zijn voorganger Johannes Paulus II. Hij gold als conservatieve theoloog die streng in de leer was. Sommige conservatieve geestelijken zijn hem ook na zijn aftreden blijven steunen en zien hem nog steeds als de beschermer van de traditionele waarden binnen de kerk.
Benedictus ligt vanaf maandag opgebaard in de Sint-Pietersbasiliek in Rome zodat gelovigen hun respect kunnen betuigen, heeft het Vaticaan kort na zijn overlijden bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/RTR) - Nigeria zegt dat twee van zijn burgers zijn gedood in Zuid-Afrika rond de anti-immigratieprotesten in dat land. Een van de twee slachtoffers zou zijn gedood door de politie. Nigeria eist dat Zuid-Afrika met spoed een onderzoek instelt.
33 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariër Reinier van Lanschot (Volt) roept samen met collega's de Europese deelnemers aan de NAVO-top op deze week te besluiten tot de oprichting van een Europese Veiligheidsraad. Die raad moet sneller politieke besluiten kunnen nemen over de verdediging van Europa, zo staat in een oproep van Volt en Europarlementariërs van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten (S&D), de liberale Renew en de Groenen.
41 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties laat met spoed een onderzoek instellen naar de situatie in het Soedanese el-Obeid. Die strategisch gelegen stad wordt belegerd door de paramilitaire RSF en er wordt gevreesd voor grootschalige gruweldaden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft vier blusvliegtuigen geregeld om Frankrijk bij te staan bij de bosbranden in het zuiden van het land, meldt de Europese Commissie. De vliegtuigen komen uit EU-lidstaten Cyprus en Zweden en arriveren maandag in de stad Perpignan, niet ver van de grootste brand.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas heeft besloten het orgaan te ontbinden waarmee het de Gazastrook al zo'n twee decennia bestuurt. Dat zegt het hoofd van het mediakantoor van de Palestijnse groep tegen persbureau AFP. Dat wordt gezien als een volgende stap in het vredesproces. Het vertrek van het Hamas-bestuur moet de weg vrijmaken voor de komst van technocratische bestuurders, zoals afgesproken is in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn solidariteit getoond met de getroffenen van de bosbranden in het zuiden van Frankrijk. Daar zijn duizenden mensen geëvacueerd. Macron laat via X ook weten dankbaar te zijn voor de inzet van veiligheids- en hulpdiensten en lokale bestuurders. "Laten we overal alert blijven en de veiligheidsvoorschriften strikt opvolgen", aldus de president.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft gewaarschuwd voor de snelle ontwikkeling van AI. Kunstmatige intelligentie wordt volgens hem sneller ingezet dan mensen kunnen bijhouden. Hij pleit daarom voor internationale regels om potentiële risico's te beperken.
4 uur geleden