Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus bekritiseert Poetin in bedekte termen

Paus bekritiseert Poetin in bedekte termen

ROME (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft, zonder zijn naam te noemen, voor het eerst felle kritiek geuit op de Russische president Poetin naar aanleiding van de invasie van Oekraïne. Hij zei op bezoek in Malta dat "een potentaat bezig is conflicten op te stoken uit nationalistische motieven. We dachten dat invasies van andere landen, bloedige straatgevechten en dreigementen met atoomwapens slechts nare herinneringen aan een ver verleden waren". Maar nu komt er volgens de paus "vanuit het oosten van Europa een donkere schaduw van oorlog".

"Helaas is er weer een potentaat die triest genoeg nationalistische claims omarmt die volkomen uit de tijd zijn." De paus heeft eerder al de ongerechtvaardigde agressie en de gruwelen van de huidige oorlog veroordeeld, maar hield het wat Poetin en Rusland betreft neutraal.

De paus sprak bij zijn ontvangst door Maltese hoogwaardigheidsbekleders en diplomaten in de hoofdstad Valletta. Hij is daar zaterdagmorgen voor een tweedaags bezoek aangekomen. Voor zijn vertrek uit Rome werd hij met behulp van een lift in het vliegtuig gehesen dat hem naar Malta bracht. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan was dat om elke stress voor de 85-jarige paus uit te sluiten. Hij lijdt aan een aandoening die pijn in de benen veroorzaakt. Het bezoek aan Malta is zijn 36e officiële bezoek aan landen buiten Italië.

Hij liep bij al die reizen zelf de vliegtuigtrap op. Er waren begin 2020 en eind 2021 ook reizen voor hem gepland naar Malta, maar die gingen niet door als gevolg van coronamaatregelen. Van de ruim een half miljoen bewoners van de eilanden die de staat Malta vormen is meer dan 80 procent rooms-katholiek. De eilanden beschouwen zich al bijna 2000 jaar als een christelijk bolwerk, ruim 300 kilometer verwijderd van het islamitische Noord-Afrika. Malta, Gozo en Comino zijn bezaaid met rooms-katholieke kerken. Naar schatting is er een kerk per duizend inwoners.

Meer uit Buitenland

Granaat in café in Franse stad Grenoble gegooid, 12 gewonden

GRENOBLE (ANP/AFP) - Twaalf mensen zijn gewond geraakt toen een granaat in een café werd gegooid in de wijk Village Olympique in de Franse stad Grenoble. Twee mensen verkeren in kritieke toestand. "Iemand kwam binnen en gooide een granaat, zonder een woord te zeggen en rende toen weg", zei de officier van justitie tegen verslaggevers.

3 uur geleden
Inlichtingendienst VS: Israël valt mogelijk doelen in Iran aan

WASHINGTON (ANP) - Israël gaat waarschijnlijk in de komende maanden proberen nucleaire doelen in Iran aan te vallen. Daarvoor waarschuwt een Amerikaanse inlichtingendienst, aldus The Washington Post. Een preventieve aanval zou het nucleaire programma van Iran met slechts weken of misschien maanden vertragen, maar zou de spanningen in het Midden-Oosten doen escaleren. Dit zegt de Amerikaanse inlichtingendienst Defense Intelligence Agency in een gezamenlijk rapport met de Joint Chiefs of Staff, een militair adviesorgaan van de Amerikaanse overheid.

3 uur geleden
Trump verwacht Poetin te ontmoeten in Saudi-Arabië

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat zijn eerstvolgende ontmoeting met de Russische leider Vladimir Poetin zal plaatsvinden in Saudi-Arabië, zei hij op een persconferentie. De twee wereldleiders belden eerder vanmiddag en spraken af om ook fysiek bij elkaar te komen.

8 uur geleden
VN-rapporteur: Nederlandse politiek kijkt weg bij misdaden Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse politici weigeren volgens jurist en VN-rapporteur Francesca Albanese met haar te spreken, omdat ze niet willen erkennen dat ze eigenlijk zouden moeten optreden tegen Israël. Dat zei ze tijdens de Dries van Agt-lezing in Den Haag. In die lezing betoogde ze dat Israël genocide pleegt in Gaza en in toenemende mate vergelijkbare misdaden pleegt op de Westelijke Jordaanoever, en dat Israël daarvoor verantwoordelijk gehouden moet worden.

9 uur geleden
10 miljoen dollar voor familie doodgeschoten zwarte vrouw in VS

SPRINGFIELD (ANP/RTR) - De politie in de Amerikaanse staat Illinois gaat 10 miljoen dollar (9,6 miljoen euro) betalen aan de familie van een zwarte vrouw die door de hulpsheriff werd doodgeschoten in haar eigen huis. De autoriteiten en de nabestaanden troffen een schikking over de schadevergoeding.

10 uur geleden
Witte Huis haalt uit naar 'activistische' rechters

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft uitgehaald naar "progressieve rechters" die de uitvoering blokkeren van plannen van president Donald Trump. "We gaan ons aan de wet en uitspraken van rechtbanken houden, maar wel ieder juridisch middel inzetten om deze radicale besluiten teruggedraaid te krijgen", zei woordvoerster Karoline Leavitt tegen de pers.

10 uur geleden
Berlijn, Parijs en Madrid: geen vrede zonder Oekraïne en Europa

PARIJS (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Rusland kunnen de oorlog in Oekraïne niet beëindigen zonder Oekraïne zelf en zijn Europese bondgenoten, onderstrepen de buitenlandministers van Duitsland, Frankrijk en Spanje. Ze reageren op de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS en Rusland aan vredesonderhandelingen beginnen.

11 uur geleden