Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paus aangekomen in Congo voor historisch bezoek

Paus aangekomen in Congo voor historisch bezoek

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - Paus Franciscus is aangekomen in de Democratische Republiek Congo voor een historisch bezoek. Het is het eerste pauselijke bezoek in het door oorlog geteisterde land sinds 1985, toen Johannes Paulus II het toenmalige Zaïre aandeed. Congolese geestelijken hopen dat het bezoek van de paus het geweld in het land wereldwijd onder de aandacht brengt.

Een grote menigte heette de paus welkom op het vliegveld. Na de welkomstceremonie daar en een ontmoeting met president Félix Tshisekedi houdt de paus een speech voor lokale autoriteiten. Dinsdagavond is er een gebedswake op het vliegveld, die naar verwachting meer dan tienduizend mensen zal trekken. Op woensdagochtend is er een mis waar meer dan een miljoen gelovigen worden verwacht. Congo heeft zo'n 100 miljoen inwoners, waarvan 40 procent katholiek is.

Verder heeft de paus woensdag een ontmoeting met slachtoffers van het geweld in het oostelijke deel van het land. Die regio wordt geteisterd door terugkerende gevechten tussen de Tutsi-rebellengroep M23 en regeringstroepen. Vanwege het geweld heeft de paus zijn geplande bezoek aan de oost-Congolese stad Goma geschrapt. "Ik wilde naar Goma gaan, maar dat kunnen we niet vanwege de oorlog" vertelde de paus aan de pers tijdens zijn vlucht.

Spanningen Congo

Congo is rijk aan waardevolle grondstoffen, maar kent hierdoor vele conflicten tussen milities, regeringstroepen en buitenlandse indringers. De mijnbouw wordt bovendien in verband gebracht met uitbuiting van arbeiders en aantasting van het milieu. Oost-Congo wordt geteisterd door geweld door de langdurige en complexe gevolgen van de genocide van 1994 in buurland Rwanda.

Volgens de Verenigde Naties zijn naar schatting 5,7 miljoen mensen in Congo ontheemd en lijden er 26 miljoen ernstige honger, grotendeels als gevolg van gewapende conflicten.

Eerder bezoek uitgesteld

De paus wilde de landen afgelopen zomer bezoeken, maar het bezoek werd uitgesteld wegens zijn knieproblemen. Op vrijdag reist de paus door naar Juba, de hoofdstad van Zuid-Soedan, net als Congo een land dat gebukt gaat onder armoede en geweld.

Meer uit Buitenland

Houthi's: Saudi-Arabië voerde binnen 24 uur ruim 50 aanvallen uit

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben zondag gemeld dat Saudi-Arabië in 24 uur tijd meer dan vijftig aanvallen op hun posities heeft uitgevoerd. Dit gebeurde nadat de door Iran gesteunde groepering de verantwoordelijkheid had opgeëist voor een aanval met drones en raketten op een militaire basis in Saudi-Arabië.

9 uur geleden
Prognose: links oppositieblok wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.

9 uur geleden
Tusk verwijt Rusland escalatie na aanval op trein naar Polen

WARSCHAU (ANP/DPA) - Na een Russische droneaanval vlak bij de Pools-Oekraïense grens op een trein die richting Warschau reed, heeft de Poolse regering Moskou ervan beschuldigd het conflict te laten escaleren. "Escalatie van Russische kant is nu werkelijkheid geworden en voorbeelden daarvan komen steeds dichter bij onze grens," zei premier Donald Tusk tijdens een bijeenkomst van een crisisteam.

11 uur geleden
Tienduizenden op de vlucht door opgelaaid geweld in Jemen

SANAA (ANP) - Door het opgelaaide geweld in Jemen is het aantal vluchtelingen sinds begin deze maand sterk toegenomen. 82.000 mensen raakten ontheemd sinds de Houthi's aan een offensief begonnen, meldt de VN-organisatie voor migratie (IOM). Meer dan 2000 vluchtten naar het Oost-Afrikaanse Djibouti, dat aan de andere kant van de zeestraat Bab al-Mandeb ligt.

12 uur geleden
Spaanse regering: 5300 migranten Ceuta teruggekeerd naar Marokko

MADRID (ANP/AFP) - Meer dan 5300 migranten die na de toestroom eind juli in de Spaanse exclave Ceuta waren achtergebleven, zijn sinds 10 augustus "vrijwillig" naar Marokko teruggekeerd. Dat meldt de Spaanse minister van Territoriaal Beleid, Ángel Víctor Torres, op X.

12 uur geleden
Trump: Kyiv moet stoppen met aanvallen op raffinaderijen Rusland

DUBLIN (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Oekraïne stopt met de aanvallen op Russische dieselraffinaderijen. Dat zei hij tegen de pers tijdens een bezoek aan Ierland.

13 uur geleden
President Iran: willen oorlogsbladzijde omslaan in band met VAE

NEW DELHI (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) willen de onderlinge relaties verbeteren, nadat deze ernstig waren verslechterd door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian na een ontmoeting met sjeik Khaled bin Mohamed bin Zayed Al ‌Nahyan, de kroonprins van Abu Dhabi.

14 uur geleden