Paus aangekomen in Congo voor historisch bezoek
KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - Paus Franciscus is aangekomen in de Democratische Republiek Congo voor een historisch bezoek. Het is het eerste pauselijke bezoek in het door oorlog geteisterde land sinds 1985, toen Johannes Paulus II het toenmalige Zaïre aandeed. Congolese geestelijken hopen dat het bezoek van de paus het geweld in het land wereldwijd onder de aandacht brengt.
Een grote menigte heette de paus welkom op het vliegveld. Na de welkomstceremonie daar en een ontmoeting met president Félix Tshisekedi houdt de paus een speech voor lokale autoriteiten. Dinsdagavond is er een gebedswake op het vliegveld, die naar verwachting meer dan tienduizend mensen zal trekken. Op woensdagochtend is er een mis waar meer dan een miljoen gelovigen worden verwacht. Congo heeft zo'n 100 miljoen inwoners, waarvan 40 procent katholiek is.
Verder heeft de paus woensdag een ontmoeting met slachtoffers van het geweld in het oostelijke deel van het land. Die regio wordt geteisterd door terugkerende gevechten tussen de Tutsi-rebellengroep M23 en regeringstroepen. Vanwege het geweld heeft de paus zijn geplande bezoek aan de oost-Congolese stad Goma geschrapt. "Ik wilde naar Goma gaan, maar dat kunnen we niet vanwege de oorlog" vertelde de paus aan de pers tijdens zijn vlucht.
Spanningen Congo
Congo is rijk aan waardevolle grondstoffen, maar kent hierdoor vele conflicten tussen milities, regeringstroepen en buitenlandse indringers. De mijnbouw wordt bovendien in verband gebracht met uitbuiting van arbeiders en aantasting van het milieu. Oost-Congo wordt geteisterd door geweld door de langdurige en complexe gevolgen van de genocide van 1994 in buurland Rwanda.
Volgens de Verenigde Naties zijn naar schatting 5,7 miljoen mensen in Congo ontheemd en lijden er 26 miljoen ernstige honger, grotendeels als gevolg van gewapende conflicten.
Eerder bezoek uitgesteld
De paus wilde de landen afgelopen zomer bezoeken, maar het bezoek werd uitgesteld wegens zijn knieproblemen. Op vrijdag reist de paus door naar Juba, de hoofdstad van Zuid-Soedan, net als Congo een land dat gebukt gaat onder armoede en geweld.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse oud-premier Keir Starmer geeft zijn zetel in het Britse Lagerhuis op. Tegen de lokale krant Camden New Journal (CNJ) zegt de oud-premier dat het voor hem tijd was "het stokje door te geven aan een opvolger". Starmer zat in het Lagerhuis als afgevaardigde namens het Londense kiesdistrict Holborn and St Pancras.
14 minuten geledenOSLO (ANP) - Haakon, de nieuwe koning van Noorwegen, heeft de eed afgelegd ten overstaan van het Noorse parlement. De vorst hield daarna een korte toespraak waarin hij verklaarde dat hij en zijn vrouw koningin Mette-Marit zich volledig zullen inzetten voor het land, melden Noorse media.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De zomer van 2026 was de heetste zomer ooit in België, blijkt uit gegevens van weerbureau KMI. Met een gemiddelde temperatuur van 20,3 graden werd het vorige record uit 2018 (19,9 graden) ruimschoots overtroffen.
43 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn dinsdag zeker vier mensen gedood, onder wie drie kinderen, melden gezondheidsfunctionarissen.
1 uur geledenWICKLOW (ANP) - Het belangrijkste probleem voor Oekraïne is het tekort aan luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bij aankomst in het Ierse Wicklow. Oekraïne moet zo snel mogelijk extra onderscheppingsraketten tot zijn beschikking krijgen, zei ze.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn door Russische aanvallen met drones en raketten veel doden en gewonden gevallen. Het voornaamste doelwit was hoofdstad Kyiv en de omliggende regio. Het is de zesde dag op rij waarop Rusland aanvallen op de Oekraïense hoofdstad uitvoert.
5 uur geledenKATHMANDU/LHASA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de overstromingen in Nepal en Tibet is opgelopen tot boven de duizend. De Nepalese rampendienst meldde dinsdag dat in het land 987 doden zijn gevallen. Eerder werd bekend dat aan de Chinese kant van de grens, in Tibet, zeker zestien mensen om het leven waren gekomen.
6 uur geleden