Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paul stelt 'weigerscholen' ultimatum voor doorstroomtoets

Paul stelt 'weigerscholen' ultimatum voor doorstroomtoets

HAARLEM (ANP) - Staatssecretaris Mariëlle Paul heeft vier scholen een ultimatum gesteld omdat zij tot nu toe hebben geweigerd hun groep 8-leerlingen de doorstroomtoets te laten doen. De scholen in Haarlem en Bergen moeten voor 7 maart alsnog de toets afnemen, anders geeft de staatssecretaris voor Funderend Onderwijs een zogeheten aanwijzing. Dat kan bijvoorbeeld financiële gevolgen voor de scholen betekenen.

Een woordvoerder van de scholen bevestigt berichtgeving van de Volkskrant dat ze een brief van de staatssecretaris hebben gekregen. "Daarin staat dat de besturen de wet hebben overtreden door het niet afnemen van de toets en dat heeft een dusdanige invloed op de kwaliteit van het onderwijs dat ze het voornemen heeft voor het geven van een aanwijzing", zegt Remco Prast van Leve het Onderwijs, een beweging van scholen die zich verzet tegen de verplichte doorstroomtoets.

Volgens Prast wordt een aanwijzing gebruikt als de kwaliteit van het onderwijs zwaar onder druk staat. "Maar dat staat in schril contrast met wat de onderwijsinspectie op de scholen heeft gezien. Die zag kwalitatief geen probleem, het gaat alleen om die toets. Dit is een manier om iedereen terug te sturen in het hokje."

Inhoudelijke bezwaren

De scholen hebben inhoudelijke bezwaren tegen de doorstroomtoets. Volgens hen kunnen de leerkrachten het beste inschatten welk onderwijsniveau de leerlingen aankunnen. "De toets wordt niet alleen gebruikt om kinderen te toetsen, maar ook om scholen te kwalificeren. Het deugt niet. We hebben gevraagd om ruimte om te experimenteren, maar die krijgen we niet."

Het is deze week voorjaarsvakantie in de regio Noord, waaronder de scholen in Haarlem en Bergen vallen. Die zouden daardoor alleen de twee weken na de vakantie nog de kans hebben om de toets af te nemen. Prast: "Vooralsnog zijn ze niet van plan om dat te gaan doen, maar de schoolbesturen zijn in overleg met advocaten." Naar verwachting wordt volgende week duidelijk wat de scholen verder gaan doen.

Onderzoek

Volgens Paul zijn de leerlingen er de dupe van dat ze niet getoetst worden, omdat ze dan niet de kans hebben dat hun schooladvies naar boven wordt bijgesteld. "Bepaalde kinderen, zoals meisjes, leerlingen afkomstig van het platteland, uit gezinnen die het financieel moeilijk hebben en leerlingen met een migratieachtergrond, worden structureel onderschat en komen daardoor niet terecht op de plek in het voortgezet onderwijs die het best bij hen past."

De staatssecretaris wijst erop dat de onderwijsinspectie nog vorige week onderzoek heeft gedaan naar de naleving van de wet op de betrokken scholen. "Als daar aanleiding toe is, dan zal ik niet aarzelen de wet te handhaven. Het kan niet zo zijn dat besturen zelf kunnen bepalen aan welke wettelijke eisen zij zich wel en niet houden."

Meer uit Politiek

Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

2 uur geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

3 uur geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

7 uur geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

11 uur geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

12 uur geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

13 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

14 uur geleden