Patiëntenfederatie: afschalen zorg is dramatisch
UTRECHT (ANP) - "Dramatisch" noemt directeur van de Patiëntenfederatie Dianda Veldman het nieuws dat een deel van de ziekenhuizen de zogenoemde 'kritieke planbare zorg' niet meer altijd op tijd kan uitvoeren. "Dit is weer een grens die wordt overschreden. De laatste grens is dat ziekenhuizen mensen in doodsnood moeten weigeren."
Kritieke planbare zorg is zorg die binnen zes weken moet worden uitgevoerd, om schade aan de gezondheid van de patiënt te voorkomen. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) meldde donderdag dat twaalf ziekenhuizen dat soort zorg op dit moment niet altijd tijdig kunnen leveren. Dat betekent dat bijvoorbeeld mensen die de diagnose darmkanker hebben gekregen langer moeten wachten voordat hun tumor verwijderd kan worden. Reden is de hoge druk op de ziekenhuiszorg, mede door het oplopende aantal coronapatiënten.
"Zes weken is normaal gezien al lang als je de diagnose kanker hebt gekregen", aldus Veldman. "Want je zit in angst en spanning: ga ik dood? Als het nog langer duurt is dat dramatisch voor mensen." Veldman snapt evengoed dat ziekenhuizen "met de rug tegen de muur" staan. Coronapatiënten op de ic's hebben namelijk nóg acuter zorg nodig. "Dus je gaat ook niet zeggen: kies maar."
Contact houden
De NZa meldde ook dat 45 ziekenhuizen sowieso niet alle planbare zorg meer kunnen leveren. Bijna een kwart van de operatiekamers is niet in gebruik, doordat de ic's nodig zijn voor coronapatiënten en door het stijgende ziekteverzuim onder zorgpersoneel. Veldman noemt het belangrijk dat artsen contact houden met patiënten van wie de operatie wordt uitgesteld. "Mensen moeten in de gaten worden gehouden door de huisarts, want de ene patiënt is stabiel, maar de ander kan ineens heel hard achteruitgaan. Terwijl diegene misschien trouw thuis zit te wachten tot hij of zij aan de beurt is."
Het is ook belangrijk om contact te houden zodat mensen niet het gevoel krijgen vergeten te zijn. "Daar word je heel onzeker van." Veldman wijst erop dat mensen via hun zorgverzekeraar gebruik kunnen maken van een zorgbemiddelaar. "Dat is natuurlijk geen wondermiddel, want er is schaarste. Maar zo'n bemiddelaar kan wel kijken of er voor bepaalde minder acute ingrepen misschien toch ergens anders, zoals in een kliniek, nog een plekje is."
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zegt betrokken te zijn bij de afhandeling van de situatie met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip. Dat meldt de Europese tak van de WHO in een persbericht. Drie opvarenden van de MV Hondius, die nu voor de Kaapverdische hoofdstad Praia ligt, overleden onlangs nadat zij aan boord ziek waren geworden. Onder hen twee Nederlanders.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - In Nederland komen bij mensen infecties voor met verschillende soorten hantavirussen. Muizen en ratten kunnen de virussen bij zich dragen en zo mensen besmetten. De hantavirussen die voorkomen in Europa zijn niet van mens op mens overdraagbaar. Alleen van één soort hantavirus, het Andesvirus dat voorkomt in Zuid-Amerika, is bekend dat het in kleine clusters ook van mens op mens overdraagbaar is. Dat staat op de site van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - Elektronische sigaretten zouden een neutraal uiterlijk moeten hebben. Daarvoor pleit onderzoeker Ina Hellmich van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De regel geldt al voor de verpakkingen waar de vapes in zitten, maar zou volgens Hellmich ook moeten gaan gelden voor de apparaten die mensen aan hun mond zetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf vrijdag 1 mei, de dag dat het voor het eerst flink warm wordt, kunnen mensen weer op honderden locaties in natuurwater zwemmen die als schoon en veilig zijn bestempeld. Meteen bij aanvang van het zwemseizoen wordt bij enkele tientallen zwemlocaties al wel gewaarschuwd voor blauwalgen, onvoldoende waterkwaliteit of een bijzondere omstandigheid.
4 dagen geledenMAASTRICHT (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) is afgelopen zomer verbrand door de zon. Dat blijkt uit onderzoek dat de Universiteit Maastricht heeft gedaan in opdracht van het Nationaal Huidfonds.
5 dagen geledenLEIDEN (ANP) - De rook die woensdag trok over onder meer Leiden, Alphen aan den Rijn en Gouda als gevolg van de natuurbrand bij 't Harde was niet schadelijk, meldt de veiligheidsregio Hollands Midden. "Er zijn door de brandweer metingen verricht in de regio. Hierbij zijn geen gevaarlijke waarden gemeten", wordt gemeld.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV waarschuwt dat er toch nog steeds iets kan gebeuren met de gegevens die buitgemaakt waren bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft. "Alertheid blijft daarom nodig." ChipSoft liet dinsdag weten dat de patiënteninformatie die was gestolen nergens is gepubliceerd en inmiddels is vernietigd.
6 dagen geleden