Patiënt van Fivoor in brief: medeleven met inwoners Den Dolder
DEN DOLDER (ANP) - Een patiënt van de psychiatrische kliniek Fivoor heeft per brief de inwoners van Den Dolder laten weten dat hij meeleeft met de buurt. Een woordvoerder van de kliniek bevestigt berichtgeving van RTV Utrecht over de brief. Begin januari werd een 76-jarige vrouw op straat neergestoken in het Utrechtse dorp. Een patiënt van Fivoor is opgepakt, hij wordt verdacht van moord of doodslag.
De brief is geschreven door een patiënt, die ook de gevoelens en stemming van patiënten om hem heen beschrijft. "Het is geen formele brief aan de buurt", zegt de woordvoerder. "Maar hij wilde wel zijn medeleven betuigen en laten zien dat hij en anderen in de kliniek niet hetzelfde zijn als de verdachte. We zijn allemaal erg geschrokken van wat er is gebeurd." De briefschrijver wordt behandeld in een andere kliniek dan de verdachte, op hetzelfde terrein.
De patiënt benadrukt in de brief dat hij ook voor zijn behandeling "nooit in staat zou zijn geweest tot een dergelijke daad". Hij noemt het afschuwelijk en verschrikkelijk dat de 76-jarige vrouw is gedood. "Het is pijnlijk om te merken dat sommige bewoners denken dat meer cliënten van Fivoor tot zulke daden in staat zouden zijn. Ik kan u verzekeren dat ik, en velen met mij, hard werken aan ons herstel en streven naar een positieve bijdrage aan de samenleving", schrijft de man verder.
Onveilig
Eigenlijk was het de bedoeling om de brief voor te lezen bij een bewonersbijeenkomst afgelopen vrijdag, maar deze kwam niet op tijd terecht bij de bestuurder. Het is onduidelijk hoe de inwoners van Den Dolder ernaar zullen kijken. Bij de bijeenkomst waren hun zorgen groot. Het vertrouwen is weg en mensen voelen zich onveilig, was onder meer te lezen in een verslag van de avond.
"We begrijpen de emoties in de buurt en we hopen te kunnen bijdragen aan het terugbrengen van dat vertrouwen", zegt de woordvoerder van Fivoor hierover. Tot 20 januari gaan patiënten van Fivoor zo min mogelijk naar het dorp. Alleen voor noodzakelijk bezoek mogen ze onder begeleiding gaan. Op het terrein is er ook begeleiding.
Hierna wordt de situatie opnieuw bekeken. "Het zijn patiënten die zorg ontvangen", zegt de woordvoerder. "Wij mogen de verlofvrijheden van patiënten niet te lang beperken. Een deel van de patiënten verblijft vrijwillig bij Fivoor. Het is niet mogelijk om hen nog langer te beperken in hun bewegingsvrijheid."
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
4 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
4 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
5 uur geleden