Passagiersluchtvaart toonde in 2021 herstel na rampjaar
GENÈVE (ANP) - De passagiersluchtvaart is vorig jaar enigszins hersteld na het rampzalige 2020. Het aantal reizigers kwam evengoed niet in de buurt bij dat van voor de coronapandemie want de vraag naar internationale vliegtickets lag nog steeds zo'n driekwart onder het niveau van 2019. Dat meldt de internationale luchtvaartbranchevereniging IATA. De inkomsten per gevlogen kilometer per stoeltje waren wel hoger dan een jaar eerder.
In Europa vervoerden maatschappijen vorig jaar ruim twee derde minder passagiers dan in 2019. Dat was een jaar eerder nog bijna driekwart minder. Afgelopen december stapten in de regio 42 procent minder reizigers aan boord van een vliegtuig.
Volgens IATA hindert de omikronvariant van het coronavirus het herstel van de luchtvaartsector. Eerder deze maand liet de organisatie nog weten dat de vraag naar tickets is gekelderd door de "overdreven" reacties van overheden. Topman Willie Walsh baalt dat landen weer grepen naar al eerder geprobeerde maar ineffectieve grenssluitingen, "buitensporig" testen en het in quarantaine plaatsen van reizigers. Volgens hem wordt de internationale verspreiding van het virus met zulke reisbeperkingen nauwelijks bestreden.
Voor dit jaar hoopt IATA op een normalisering van het reizen. "Hoewel internationaal reizen in veel delen van de wereld verre van normaal is, is er een momentum in de goede richting", stelt de brancheorganisatie in een toelichting. Zo kondigden Frankrijk en Zwitserland vorige week versoepelingen aan. In Azië blijven belangrijke markten nog wel bijna volledig gesloten. In die regio werden vorig jaar 93 procent minder reizigers vervoerd dan in 2019.
Er werd vorig jaar 7 procent meer luchtvracht vervoerd dan voor de coronapandemie. Door opstoppingen in het wereldwijde containervervoer over zee steeg de vraag naar luchttransport enorm. Door die grotere vraag zijn de prijzen ook fors gestegen. In december waren die zo'n 2,5 keer hoger dan in 2019.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
56 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.
4 uur geleden