Passagiersluchtvaart toonde in 2021 herstel na rampjaar
GENÈVE (ANP) - De passagiersluchtvaart is vorig jaar enigszins hersteld na het rampzalige 2020. Het aantal reizigers kwam evengoed niet in de buurt bij dat van voor de coronapandemie want de vraag naar internationale vliegtickets lag nog steeds zo'n driekwart onder het niveau van 2019. Dat meldt de internationale luchtvaartbranchevereniging IATA. De inkomsten per gevlogen kilometer per stoeltje waren wel hoger dan een jaar eerder.
In Europa vervoerden maatschappijen vorig jaar ruim twee derde minder passagiers dan in 2019. Dat was een jaar eerder nog bijna driekwart minder. Afgelopen december stapten in de regio 42 procent minder reizigers aan boord van een vliegtuig.
Volgens IATA hindert de omikronvariant van het coronavirus het herstel van de luchtvaartsector. Eerder deze maand liet de organisatie nog weten dat de vraag naar tickets is gekelderd door de "overdreven" reacties van overheden. Topman Willie Walsh baalt dat landen weer grepen naar al eerder geprobeerde maar ineffectieve grenssluitingen, "buitensporig" testen en het in quarantaine plaatsen van reizigers. Volgens hem wordt de internationale verspreiding van het virus met zulke reisbeperkingen nauwelijks bestreden.
Voor dit jaar hoopt IATA op een normalisering van het reizen. "Hoewel internationaal reizen in veel delen van de wereld verre van normaal is, is er een momentum in de goede richting", stelt de brancheorganisatie in een toelichting. Zo kondigden Frankrijk en Zwitserland vorige week versoepelingen aan. In Azië blijven belangrijke markten nog wel bijna volledig gesloten. In die regio werden vorig jaar 93 procent minder reizigers vervoerd dan in 2019.
Er werd vorig jaar 7 procent meer luchtvracht vervoerd dan voor de coronapandemie. Door opstoppingen in het wereldwijde containervervoer over zee steeg de vraag naar luchttransport enorm. Door die grotere vraag zijn de prijzen ook fors gestegen. In december waren die zo'n 2,5 keer hoger dan in 2019.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
4 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
5 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
8 uur geleden