Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paspoortdienst ziet meer aanvragen, verwacht geen grote problemen

Paspoortdienst ziet meer aanvragen, verwacht geen grote problemen

DEN HAAG (ANP) - De Rijksdienst voor Identiteitsgegevens (RvIG) ziet een toename van het aantal aanvragen voor het vernieuwen van een paspoort of identiteitskaart. Vanaf dit jaar wordt een paspoortpiek verwacht, omdat in 2014 de geldigheidsduur van een reisdocument van vijf naar tien jaar is aangepast. Of gemeenten voldoende maatregelen hebben genomen om de wachttijden te beperken moet volgens de RvIG blijken, maar grote problemen worden niet verwacht.

Volgens de paspoortdienst komt de toename die ze zien overeen met de aantallen waar ze op voorhand rekening mee hielden. Het aantal aanvragen is terug op het niveau van vóór 2019. Dat jaar ontstond er een dip, omdat de laatste documenten met een geldigheidsduur van vijf jaar in de periode daarvoor zijn vervangen.

De RvIG waarschuwde gemeenten vorig jaar al rekening te houden met een paspoortpiek vanaf 2024, omdat nu de eerste documenten verlopen die tien jaar geldig zijn. Hoelang de wachttijden bij gemeenten worden door het toenemende aantal aanvragen, weet de RvIG niet.

Per gemeente

Dat hangt per gemeente af "van de mate waarin het is gelukt zich voor te bereiden en hoeveel mensen tegelijk een paspoort of identiteitskaart willen aanvragen". Dat zegt ook de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB).

Volgens de RvIG hebben gemeenten onder andere extra personeel aangetrokken, de balies en openingstijden uitgebreid en andere medewerkers bijgeschoold om te kunnen bijspringen. "Of dit voldoende is, gaat de komende tijd blijken." Het advies aan mensen is om niet tot het laatste moment te wachten met hun aanvraag. De NVVB adviseert daarnaast informatie op de gemeentewebsite in de gaten te houden.

Moeite vernieuwen

Nederlanders in het buitenland hebben al wel grote moeite om hun paspoort te vernieuwen. Stichting Nederlanders Buiten Nederland (SNBN) zei eerder deze week dat de wachttijden kunnen oplopen tot maanden en dat in onder meer Spanje, Italië, Griekenland, Luxemburg en het Verenigd Koninkrijk het vrijwel onmogelijk is een afspraak te maken bij bijvoorbeeld de ambassade.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt zich niet te herkennen in het beeld dat het onmogelijk zou zijn om in het buitenland een nieuw paspoort aan te vragen. "Op verschillende manieren wordt ervoor gezorgd de paspoortpiek zo goed mogelijk te verwerken. Sommige posten hebben hun balietijden aangepast. En we roepen Nederlanders al maanden op hun reisdocument tijdig te vernieuwen", aldus het ministerie.

Het departement wijst Nederlanders in het buitenland erop dat ze ook terechtkunnen bij grensgemeenten in Nederland en bij de Schipholbalie.

Meer uit Binnenland

UNICEF: een op de vijf kinderen voelde zich online onveilig

DEN HAAG (ANP) - Eén op de vijf kinderen in de groepen vijf tot en met acht van de basisschool voelde zich in de afgelopen maand onveilig online. Dat meldt UNICEF op basis van antwoorden van ruim 218.000 leerlingen die meespeelden met de landelijke wedstrijd van de serious game MediaMasters. In totaal deden 290.000 leerlingen in 13.000 schoolklassen mee.

43 minuten geleden
CBS: administratiedruk zorg in vijf jaar tijd nauwelijks minder

DEN HAAG (ANP) - De administratieve werkdruk van zorgmedewerkers is in de afgelopen vijf jaar nauwelijks veranderd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Werknemers in de gezondheids- en welzijnszorg besteedden gemiddeld ruim een derde van hun tijd aan administratie, zoals verslagen maken en het registreren van informatie. Dit is het hoogst in de jeugdzorg.

53 minuten geleden
Nu al meer grote storingen op het spoor in 2025 dan toegestaan

UTRECHT (ANP) - ProRail voldoet dit jaar niet aan de prestatieafspraken die het heeft gemaakt met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft impactvolle storingen op het spoor. Dit jaar vonden er al 530 grote incidenten plaats. Daarmee zijn er dit jaar voor het eerst meer storingen dan de toegestane 520.

3 uur geleden
Zwaargewonde bij incident in Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Bij een mogelijke steekpartij in Leeuwarden is een persoon zwaargewond geraakt. Volgens de politie is het nog zeer onduidelijk wat er is gebeurd. Op X meldt de politie dat een voertuig is aangehouden dat mogelijk betrokken zou kunnen zijn bij het incident. De drie inzittenden zijn aangehouden.

6 uur geleden
Vogelgriep in Terschuur, 62.000 kippen gedood

BARNEVELD (ANP) - In het Gelderse dorp Terschuur (gemeente Barneveld) is vogelgriep vastgesteld op een bedrijf met leghennen. Alle 62.000 kippen op de boerderij worden gedood. Dat moet voorkomen dat het virus zich verder kan verspreiden.

8 uur geleden
Van Weel: besluit over troepenmacht Gaza is belangrijke stap

DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Naties om in te stemmen met een plan om een internationale troepenmacht naar de Gazastrook te sturen, is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) "een belangrijke stap naar de volgende fases" in het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat liet Van Weel maandagavond weten op X.

8 uur geleden
Amnesty: bouwbedrijf betrokken bij arbeidsuitbuiting Saudi-Arabië

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bouwbedrijf Strukton heeft een rol gespeeld bij de uitbuiting van arbeidsmigranten bij de bouw van een metro in Riyad, meldt Amnesty International in een rapport. Meer dan tien jaar lang werkten tienduizenden arbeidsmigranten onder slechte omstandigheden aan de metro, die volgens Amnesty International van belang is voor de voorbereidingen op het WK voetbal in 2034.

8 uur geleden