Paspoortdienst ziet meer aanvragen, verwacht geen grote problemen
DEN HAAG (ANP) - De Rijksdienst voor Identiteitsgegevens (RvIG) ziet een toename van het aantal aanvragen voor het vernieuwen van een paspoort of identiteitskaart. Vanaf dit jaar wordt een paspoortpiek verwacht, omdat in 2014 de geldigheidsduur van een reisdocument van vijf naar tien jaar is aangepast. Of gemeenten voldoende maatregelen hebben genomen om de wachttijden te beperken moet volgens de RvIG blijken, maar grote problemen worden niet verwacht.
Volgens de paspoortdienst komt de toename die ze zien overeen met de aantallen waar ze op voorhand rekening mee hielden. Het aantal aanvragen is terug op het niveau van vóór 2019. Dat jaar ontstond er een dip, omdat de laatste documenten met een geldigheidsduur van vijf jaar in de periode daarvoor zijn vervangen.
De RvIG waarschuwde gemeenten vorig jaar al rekening te houden met een paspoortpiek vanaf 2024, omdat nu de eerste documenten verlopen die tien jaar geldig zijn. Hoelang de wachttijden bij gemeenten worden door het toenemende aantal aanvragen, weet de RvIG niet.
Per gemeente
Dat hangt per gemeente af "van de mate waarin het is gelukt zich voor te bereiden en hoeveel mensen tegelijk een paspoort of identiteitskaart willen aanvragen". Dat zegt ook de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB).
Volgens de RvIG hebben gemeenten onder andere extra personeel aangetrokken, de balies en openingstijden uitgebreid en andere medewerkers bijgeschoold om te kunnen bijspringen. "Of dit voldoende is, gaat de komende tijd blijken." Het advies aan mensen is om niet tot het laatste moment te wachten met hun aanvraag. De NVVB adviseert daarnaast informatie op de gemeentewebsite in de gaten te houden.
Moeite vernieuwen
Nederlanders in het buitenland hebben al wel grote moeite om hun paspoort te vernieuwen. Stichting Nederlanders Buiten Nederland (SNBN) zei eerder deze week dat de wachttijden kunnen oplopen tot maanden en dat in onder meer Spanje, Italië, Griekenland, Luxemburg en het Verenigd Koninkrijk het vrijwel onmogelijk is een afspraak te maken bij bijvoorbeeld de ambassade.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt zich niet te herkennen in het beeld dat het onmogelijk zou zijn om in het buitenland een nieuw paspoort aan te vragen. "Op verschillende manieren wordt ervoor gezorgd de paspoortpiek zo goed mogelijk te verwerken. Sommige posten hebben hun balietijden aangepast. En we roepen Nederlanders al maanden op hun reisdocument tijdig te vernieuwen", aldus het ministerie.
Het departement wijst Nederlanders in het buitenland erop dat ze ook terechtkunnen bij grensgemeenten in Nederland en bij de Schipholbalie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
22 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
2 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
3 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
3 uur geleden