Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paspoortdienst ziet meer aanvragen, verwacht geen grote problemen

Paspoortdienst ziet meer aanvragen, verwacht geen grote problemen

DEN HAAG (ANP) - De Rijksdienst voor Identiteitsgegevens (RvIG) ziet een toename van het aantal aanvragen voor het vernieuwen van een paspoort of identiteitskaart. Vanaf dit jaar wordt een paspoortpiek verwacht, omdat in 2014 de geldigheidsduur van een reisdocument van vijf naar tien jaar is aangepast. Of gemeenten voldoende maatregelen hebben genomen om de wachttijden te beperken moet volgens de RvIG blijken, maar grote problemen worden niet verwacht.

Volgens de paspoortdienst komt de toename die ze zien overeen met de aantallen waar ze op voorhand rekening mee hielden. Het aantal aanvragen is terug op het niveau van vóór 2019. Dat jaar ontstond er een dip, omdat de laatste documenten met een geldigheidsduur van vijf jaar in de periode daarvoor zijn vervangen.

De RvIG waarschuwde gemeenten vorig jaar al rekening te houden met een paspoortpiek vanaf 2024, omdat nu de eerste documenten verlopen die tien jaar geldig zijn. Hoelang de wachttijden bij gemeenten worden door het toenemende aantal aanvragen, weet de RvIG niet.

Per gemeente

Dat hangt per gemeente af "van de mate waarin het is gelukt zich voor te bereiden en hoeveel mensen tegelijk een paspoort of identiteitskaart willen aanvragen". Dat zegt ook de Nederlandse Vereniging voor Burgerzaken (NVVB).

Volgens de RvIG hebben gemeenten onder andere extra personeel aangetrokken, de balies en openingstijden uitgebreid en andere medewerkers bijgeschoold om te kunnen bijspringen. "Of dit voldoende is, gaat de komende tijd blijken." Het advies aan mensen is om niet tot het laatste moment te wachten met hun aanvraag. De NVVB adviseert daarnaast informatie op de gemeentewebsite in de gaten te houden.

Moeite vernieuwen

Nederlanders in het buitenland hebben al wel grote moeite om hun paspoort te vernieuwen. Stichting Nederlanders Buiten Nederland (SNBN) zei eerder deze week dat de wachttijden kunnen oplopen tot maanden en dat in onder meer Spanje, Italië, Griekenland, Luxemburg en het Verenigd Koninkrijk het vrijwel onmogelijk is een afspraak te maken bij bijvoorbeeld de ambassade.

Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt zich niet te herkennen in het beeld dat het onmogelijk zou zijn om in het buitenland een nieuw paspoort aan te vragen. "Op verschillende manieren wordt ervoor gezorgd de paspoortpiek zo goed mogelijk te verwerken. Sommige posten hebben hun balietijden aangepast. En we roepen Nederlanders al maanden op hun reisdocument tijdig te vernieuwen", aldus het ministerie.

Het departement wijst Nederlanders in het buitenland erop dat ze ook terechtkunnen bij grensgemeenten in Nederland en bij de Schipholbalie.

Meer uit Binnenland

Verdachte aangehouden voor reeks brandstichtingen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.

6 uur geleden
Spoorbeveiliging veroudert sneller dan gedacht, miljarden nodig

DEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.

7 uur geleden
OM wil zes maanden cel voor jongerengeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.

8 uur geleden
Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven betalen

AMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.

9 uur geleden
Verdachte van doden ex-vriendin Leiderdorp filmde geweld

DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.

9 uur geleden
Vier verdachten in zaak rond dood broer S10 op vrije voeten

ALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.

9 uur geleden
Mensenrechtenorganisaties eisen vervolging Booking.com

DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.

9 uur geleden