Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paspoort en ID aangepast voor slechtzienden, ook meer beveiliging

Paspoort en ID aangepast voor slechtzienden, ook meer beveiliging

LEIDERDORP (ANP) - Het Nederlandse paspoort en de identiteitskaart zijn veranderd. Er zijn nieuwe maatregelen aan toegevoegd om de identiteitsbewijzen beter te beschermen tegen namaak. Ook wil de overheid dat slechtzienden de kaarten gemakkelijker kunnen gebruiken. De oude documenten blijven gewoon geldig.

Op het paspoort en de identiteitskaart zitten voortaan drie schuine ribbels aan beide kanten, onder meer bij de pasfoto. Met die ribbels kunnen de houders voelen hoe ze de pas moeten vasthouden. Ook kunnen ze dan het verschil tussen de kaart en bijvoorbeeld een pinpas voelen. De Rijksdienst voor Identiteitsgegevens, die over de identiteitsbewijzen gaat, zegt dat dit belangrijk is voor mensen met een visuele beperking. "Het is onze verantwoordelijkheid ervoor te zorgen dat elk individu in Nederland toegang heeft tot betrouwbare en gebruiksvriendelijke identificatiemiddelen", stelt de dienst.

Het eerste exemplaar is maandag uitgereikt in Leiderdorp door burgemeester Tjarda Struik. Zij is zelf slechtziend. Struik heeft de oogaandoening maculadegeneratie, wat betekent dat de cellen in het midden van haar netvlies afsterven. Ze kan daardoor nog ongeveer 5 procent zien. Als 'blindfluencer' plaatst ze filmpjes van haar ervaringen op TikTok.

Als extra beveiliging heeft het paspoort voortaan drie pasfoto's. Op de pas zelf zitten al twee foto's, en op de bladzijde erboven komt de derde foto te staan. De kleine foto op de pas is voortaan in kleur. Ook komt er een code op de pas waarmee controleurs toegang kunnen krijgen tot de ingebouwde chip.

Meer uit Binnenland

Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

2 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

2 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

2 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

10 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

12 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

14 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

15 uur geleden