Partijvoorzitter SP: heel verdrietig dat Lilian vertrekt
DEN HAAG (ANP) - SP-partijvoorzitter Jannie Visscher vindt het "heel verdrietig" dat Lilian Marijnissen uit de Kamer vertrekt. "Ze heeft onwijs veel betekend voor de fractie, de partij en onze idealen", zegt Visscher tegen het ANP. "Het is jammer dat ze dit besluit heeft genomen."
Volgens Visscher, tevens voorzitter van het SP-bestuur, heeft Marijnissen heel veel tijd en energie gestoken om het leven van mensen te verbeteren. Partijleider Marijnissen maakte zaterdagmiddag bekend op te stappen als partijleider en als fractievoorzitter.
Het nieuwe verkiezingsverlies heeft de hele partij aangezet tot nadenken, zegt Visscher. Marijnissen heeft mede op basis daarvan geconcludeerd dat de partij een nieuw gezicht nodig heeft.
Opvolger
De vraag 'hoe nu verder?', kan Visscher nog niet beantwoorden. De fractie krijgt er een nieuw SP-Kamerlid bij. Uit het midden van die nieuwe fractie wordt een nieuwe fractievoorzitter gekozen. Sarah Dobbe is de eerste SP'er op de kieslijst die voor de vrijgekomen Kamerzetel in aanmerking komt, zegt Visscher.
Wie de volgende verkiezingen als lijsttrekker voor de SP gaat opereren, is volgens Visscher van latere zorg.
Onderzoek
Het onderzoek dat de partij heeft aangekondigd naar de verkiezingsuitslag is "net begonnen", zegt Visscher. Op 10 februari worden de uitkomst ervan in de partijraad, het hoogste orgaan binnen de SP, besproken.
Bij de verkiezingen van vorige maand verloor de SP onder Marijnissen vier van de negen zetels en heeft er vijf over gehouden. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2021 verloor de SP met Marijnissen als lijsttrekker vijf van de veertien zetels. Ook bij de laatste verkiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraad leverde de SP onder Marijnissen zetels in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is op dit moment niet mogelijk om Nederlanders die het Midden-Oosten willen verlaten wegens de oorlog in Iran te repatriëren, meldde minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) maandagmiddag. Het luchtruim is namelijk gesloten. "Als je mensen naar huis wil brengen, wil je dat wel op een veilige manier doen. Op dit moment zijn die opties er nog niet en we kijken hoe snel we dat voor elkaar kunnen krijgen", aldus de CDA-bewindsman.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "begrip" voor de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran, maar ook zorgen over mogelijke escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) maandag gezegd. Hij noemde de machthebbers in Iran "een moorddadig regime", dat een bedreiging vormt voor zowel buurlanden als de rest van de wereld.
6 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
2 dagen geleden