Partijvoorzitter SP: heel verdrietig dat Lilian vertrekt
DEN HAAG (ANP) - SP-partijvoorzitter Jannie Visscher vindt het "heel verdrietig" dat Lilian Marijnissen uit de Kamer vertrekt. "Ze heeft onwijs veel betekend voor de fractie, de partij en onze idealen", zegt Visscher tegen het ANP. "Het is jammer dat ze dit besluit heeft genomen."
Volgens Visscher, tevens voorzitter van het SP-bestuur, heeft Marijnissen heel veel tijd en energie gestoken om het leven van mensen te verbeteren. Partijleider Marijnissen maakte zaterdagmiddag bekend op te stappen als partijleider en als fractievoorzitter.
Het nieuwe verkiezingsverlies heeft de hele partij aangezet tot nadenken, zegt Visscher. Marijnissen heeft mede op basis daarvan geconcludeerd dat de partij een nieuw gezicht nodig heeft.
Opvolger
De vraag 'hoe nu verder?', kan Visscher nog niet beantwoorden. De fractie krijgt er een nieuw SP-Kamerlid bij. Uit het midden van die nieuwe fractie wordt een nieuwe fractievoorzitter gekozen. Sarah Dobbe is de eerste SP'er op de kieslijst die voor de vrijgekomen Kamerzetel in aanmerking komt, zegt Visscher.
Wie de volgende verkiezingen als lijsttrekker voor de SP gaat opereren, is volgens Visscher van latere zorg.
Onderzoek
Het onderzoek dat de partij heeft aangekondigd naar de verkiezingsuitslag is "net begonnen", zegt Visscher. Op 10 februari worden de uitkomst ervan in de partijraad, het hoogste orgaan binnen de SP, besproken.
Bij de verkiezingen van vorige maand verloor de SP onder Marijnissen vier van de negen zetels en heeft er vijf over gehouden. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2021 verloor de SP met Marijnissen als lijsttrekker vijf van de veertien zetels. Ook bij de laatste verkiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraad leverde de SP onder Marijnissen zetels in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
3 dagen geleden