Partijtop CDU buigt zich over opvolging Laschet
BERLIJN (ANP) - De landelijke top van de Duitse CDU-partij komt bijeen om te bespreken hoe het verder moet na de historische verkiezingsnederlaag van september. De christendemocraten kregen toen bij landelijke parlementsverkiezingen minder dan een kwart van de stemmen en behaalden daarmee hun slechtste resultaat ooit.
De partij moet onder meer besluiten hoe de vervanging van partijleider Armin Laschet geregeld moet worden. Hij wilde zijn partijgenoot Angela Merkel opvolgen als bondskanselier, maar zijn conservatieve partij legde het na een rommelige verkiezingscampagne af tegen de sociaaldemocraten van minister van Financiën Olaf Scholz. Die proberen nu om een nieuwe regering te vormen zonder het CDU.
Binnen het CDU gaat na de verkiezingsnederlaag de partijtop op de schop en er gaan stemmen op om leden meer zeggenschap te geven. Bij een bijeenkomst van plaatselijke CDU-leiders afgelopen weekend is alvast een niet-bindend voorstel aangenomen om circa 400.000 leden de gelegenheid te geven zich uit te spreken over de opvolging van Laschet.
Een leider laten kiezen via zo'n ledenreferendum is binnen de Duitse politiek niets nieuws, maar voor het CDU zou het wel de eerste keer zijn. Het partijbestuur moet volgens Duitse media nog wel besluiten of ze de aanbeveling van lokale leiders overnemen en hoe zo'n ledenraadpleging dan precies georganiseerd moet worden.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie moet meer doen aan cyberveiligheid, stelt de Europese Rekenkamer (ERK) in een maandag verschenen rapport. Vooral de EU-lidstaten hebben daarin een taak, door meer informatie uit te wisselen. Dat gebeurt nu veel te weinig, concludeert de ERK na onderzoek.
13 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Bij het Beierse Oktoberfest is voor het eerst een feest georganiseerd voor queer vrouwen. Onder het motto 'bier, borsten en pretzels' kwamen honderden lesbiënnes, biseksuelen, trans en non-binaire personen samen om hun gemeenschap te vieren.
16 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland heeft de onderdrukking van critici in het buitenland de laatste jaren flink opgevoerd. Dat meldt de speciale rapporteur van de VN voor de mensenrechtensituatie in Rusland, Mariana Katzarova, in een rapport. Sinds de Russische invasie in Oekraïne in 2022 zijn de surveillance, intimidatie en represailles van tegenstanders toegenomen.
50 minuten geledenKYIV (ANP) - Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen de "schijnverkiezingen" in Oekraïense regio's.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Volgens de Russische kiescommissie heeft de Tsjetsjeense leider en krijgsheer Ramzan Kadyrov bij zijn herverkiezing als leider van de Russische regio Tsjetsjenië 99,85 procent van de stemmen behaald. Kadyrov is een nauwe bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - In Syrië is opnieuw een wapenopslag ontploft. Dat gebeurde bij Al-Eis, in de noordelijke provincie Aleppo. De autoriteiten melden dat zeker vier personen gewond zijn geraakt.
2 uur geledenISLAMABAD/KABUL (ANP/RTR) - Door luchtaanvallen in de Afghaans-Pakistaanse grensregio zijn maandag zeker 28 militanten gedood, meldt de Pakistaanse regering. Volgens een Pakistaanse veiligheidsfunctionaris richtten de aanvallen zich op de Afghaanse provincies Paktika en Kunar.
2 uur geleden