Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijraad SP stemt in met opschorten steun jongerentak ROOD

Partijraad SP stemt in met opschorten steun jongerentak ROOD

DEN HAAG (ANP) - De partijraad van de Socialistische Partij heeft vrijdagavond laat ingestemd met het opschorten van de steun aan jongerentak ROOD. Daarmee wordt de jongerenclub in feite afgestoten. Over ROOD ontstond onrust nadat twee geroyeerde SP'ers tot het bestuur waren genoemd. Ze waren uit de SP gezet wegens hun lidmaatschap van het Communistisch Platform.

De partijraad, waarin de voorzitters van SP-afdelingen zitten, heeft uitgesproken dat dit Platform niet past binnen de SP "omdat het strijdig is met ons doel, onze beginselen en onze statuten". Volgens het partijbestuur en de partijraad (die het in de SP uiteindelijk voor het zeggen heeft) wil het Platform van de SP een communistische partij maken.

Dat de recent benoemde voorzitter van ROOD en een ander bestuurslid lid zijn van het CP, was voor de SP reden om in te grijpen. Officieel is dat omdat het SP-lidmaatschap niet samengaat met lidmaatschap van een andere partij. En de SP beschouwt het Platform als een partij. Daarom werden de jongeren uit de partij gezet, waardoor ze ook niet in het bestuur van ROOD mochten zitten.

Maar achter de schermen speelt meer. De SP ziet de ROOD-bestuursleden als "zolderkamercommunisten". De partij stelde een tijdlijn op in de aanloop naar de partijraad, waarin wordt uiteengezet hoe een aantal SP'ers 'radicaliseerden'. De SP vreest dat ze de macht in de partij zouden willen overnemen. Volgens de jongeren en een aantal andere leden op de linkerflank van de partij, wil de SP kritische leden monddood maken. Dat het bestuur benoemd werd door ROOD-leden, komt volgens criticasters door frustratie dat de jongeren weinig ruimte krijgen om kritiek te uiten in de partij.

De partijraad spreekt met haar steun voor de voorstellen ook steun voor het bestuur uit. Na urenlang vergaderen is onder meer "besloten tot het instellen van een commissie met als opdracht om zorgvuldig te onderzoeken hoe deze situatie heeft kunnen ontstaan, waaronder een analyse van de voedingsbodem voor het Communistisch Platform", meldt de partij. De commissie komt uiterlijk begin mei met de resultaten.

SP-voorzitter Jannie Visscher meldt na afloop van de partijraad dat de situatie bij ROOD haar aan het hart gaat. "Jongeren moeten zich thuis voelen in onze partij, actief kunnen zijn en ook de ruimte hebben. Ik ben blij dat we na een goede en open discussie met elkaar tot besluiten zijn gekomen en met elkaar verder kunnen bouwen aan een eerlijker Nederland."

Meer uit Binnenland

Burgemeester Utrecht kritisch over beveiliging universiteit

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.

58 minuten geleden
Gevangenisorganisatie DJI getroffen door datalek

DEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.

1 uur geleden
Drie vermiste tieners die wegliepen uit Sleeuwijk weer terecht

SLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.

2 uur geleden
Weeronline: februari was zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.

2 uur geleden
Schrijvers eisen dat AI van Meta hun werk niet meer gebruikt

AMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.

4 uur geleden
Bruls biedt excuses aan voor rol Nijmegen in slavernijsysteem

NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.

13 uur geleden
Iran ontbiedt Nederlandse ambassadeur om Starlink in bagage

TEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.

15 uur geleden