Partijleider rechtse RN verbijsterd door exitpoll Franse stemming
PARIJS (ANP/AFP) - Jordan Bardella, partijleider van het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN), heeft gezegd "verbijsterd" te zijn door de voorlopige uitslag van de tweede ronde van de Franse parlementsverkiezingen. RN, waarvan Marine Le Pen fractieleider is, had de eerste ronde nog met overmacht gewonnen. Volgens een door de zenders France 1 en France 2 afgenomen exitpoll eindigt RN na de tweede ronde als derde partij in het parlement, ver achter de linkse alliantie Nieuw Volksfront.
Bardella zei dat Frankrijk "in de handen van extreem links is gegooid". Hij suggereerde vals spel van de partijen die er de afgelopen week alles aan deden om de tweede ronde in zoveel mogelijk kiesdistricten te doen uitmonden in een tweestrijd tussen de RN-kandidaat en de best scorende andere kandidaat. Hij sprak van "de alliantie van oneer" die de Fransen "van een herstelbeleid berooft".
De 28-jarige partijleider hekelde in het bijzonder president Emmanuel Macron, die nadrukkelijk had opgeroepen om vooral tegen het RN te stemmen. Macron heeft zo "opzettelijk onze instellingen lamgelegd en het land richting onzekerheid en instabiliteit geduwd", aldus Bardella. En: "Macron heeft de Fransen elke reactie op hun dagelijkse problemen ontzegd."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal Cuba "altijd" steunen, zei de Russische president Vladimir Poetin woensdag tegen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez tijdens een ontmoeting in Moskou. De twee bespraken mogelijke steunmaatregelen, maar maakten geen concrete afspraken.
24 minuten geledenCASTLE PEAK (ANP/AFP/RTR) - Acht van de negen skiërs die nog werden vermist in de Californische regio Tahoe, zijn dood aangetroffen. Dat meldt sheriff Shannan Moon. In de regio vond een lawine plaats, die de wintersporters bedolf. Ze zouden buiten de piste hebben geskied. Eén persoon wordt nog vermist.
25 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
2 uur geledenLECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.
3 uur geledenROME (ANP/RTR) - De slagtand van een beroemd beeld van een olifant in Rome is afgebroken. Het gaat om een sculptuur uit 1667 naar ontwerp van Gian Lorenzo Bernini. Hoewel de politie nog onderzoekt waardoor het beeld beschadigd is geraakt, gaat de Italiaanse minister van Cultuur Alessandro Giuli al uit van vandalisme.
4 uur geleden