Partijleider rechtse RN verbijsterd door exitpoll Franse stemming
PARIJS (ANP/AFP) - Jordan Bardella, partijleider van het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN), heeft gezegd "verbijsterd" te zijn door de voorlopige uitslag van de tweede ronde van de Franse parlementsverkiezingen. RN, waarvan Marine Le Pen fractieleider is, had de eerste ronde nog met overmacht gewonnen. Volgens een door de zenders France 1 en France 2 afgenomen exitpoll eindigt RN na de tweede ronde als derde partij in het parlement, ver achter de linkse alliantie Nieuw Volksfront.
Bardella zei dat Frankrijk "in de handen van extreem links is gegooid". Hij suggereerde vals spel van de partijen die er de afgelopen week alles aan deden om de tweede ronde in zoveel mogelijk kiesdistricten te doen uitmonden in een tweestrijd tussen de RN-kandidaat en de best scorende andere kandidaat. Hij sprak van "de alliantie van oneer" die de Fransen "van een herstelbeleid berooft".
De 28-jarige partijleider hekelde in het bijzonder president Emmanuel Macron, die nadrukkelijk had opgeroepen om vooral tegen het RN te stemmen. Macron heeft zo "opzettelijk onze instellingen lamgelegd en het land richting onzekerheid en instabiliteit geduwd", aldus Bardella. En: "Macron heeft de Fransen elke reactie op hun dagelijkse problemen ontzegd."
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.
55 minuten geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
4 uur geledenKIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zondag in Parijs gedemonstreerd tegen een wetsvoorstel over het gebruik van geweld door handhavers. Politici, mensenrechtenorganisaties en andere activisten sloten zich aan bij de demonstranten. De wet wordt ook wel een "licence to kill" genoemd.
9 uur geleden