Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijgenoten Bouterse willen toetsing Amnestiewet

Partijgenoten Bouterse willen toetsing Amnestiewet

PARAMARIBO (ANP) - Zeven partijgenoten van de Surinaamse president Desi Bouterse willen dat het Constitutioneel Hof toetst of de omstreden Amnestiewet in strijd is met de grondwet. Dat heeft de fractievoorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) Amzad Abdoel woensdag bekendgemaakt. De zeven indieners zijn allen lid van het Surinaamse parlement.

Het Constitutioneel Hof is ruim een week geleden operationeel geworden nadat de vijf leden waren geïnstalleerd. De wet voor de instelling van het Constitutioneel Hof is eind 2019 goedgekeurd.

Het Surinaamse parlement heeft de Amnestiewet in 2012 herzien waardoor de verdachten van de decembermoorden, inclusief hoofdverdachte Bouterse, vrijuit zouden gaan. Dit gebeurde tijdens het 8 decemberproces. Na vele zittingen over deze kwestie besloot de krijgsraad in 2017 toch om de Amnestiewet opzij te schuiven omdat deze in strijd zou zijn met de grondwet. Hierdoor kon het 8 decemberproces doorgaan en is Bouterse eind 2019 veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf.

Nu het Constitutioneel Hof in werking is, heeft de NDP direct van de gelegenheid gebruik gemaakt om een wet te laten toetsen. "Als fractieleider heb ik gemerkt dat de rechterlijke macht zich vaker de bevoegdheid heeft aangemeten om op de stoel van Constitutioneel Hof te gaan zitten en grondwettelijke rechten die toegekend zijn aan dit Hof zich toe te eigenen", verklaart Abdoel het besluit van de NDP-fractie. "Ook is het recht van De Nationale Assemblee (DNA) om amnestie te verlenen ter zijde gelegd.’’

Behalve de amnestiewet wil Abdoel ook de onlangs geschorste Valutawet laten onderzoeken. Een rechter schortte die vorige week op, omdat de behandeling en aanname van de wet door het parlement niet volgens de regels was gebeurd. "Ik kreeg weer het gevoel dat de rechterlijke macht op de stoel probeerde te zitten van DNA en van het Hof. Dit is aanleiding geweest voor ons om deze wet voor toetsing aan te bieden", verklaart Abdoel.

Meer uit Buitenland

Eisenkot: partij Netanyahu mag meeregeren met mij als premier

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.

35 minuten geleden
Oostenrijkse vrouw onder doden bij schietpartij in Poolse Krakau

WARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.

1 uur geleden
Soedan arresteert ex-leider van regeringspartij, gezocht door ICC

KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Het Soedanese leger heeft de voormalige hooggeplaatste islamistische functionaris Ahmed Haroun gearresteerd, melden functionarissen van zijn partij. Haroun was voorzitter van de voormalige regeringspartij National Congress Party (NCP) van de afgezette dictator Omar al-Bashir. Hij zat jarenlang ondergedoken, onder meer omdat hij wordt gezocht door het Internationaal Strafhof (ICC).

1 uur geleden
Trump noemt verkiezingen 'enorme stap terug in de tijd voor VS'

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat de uitslag van de midtermsverkiezingen van dinsdag, waarbij zijn Republikeinse Partij de controle over het Congres verloor, een "enorme stap terug in de geschiedenis" voor de Verenigde Staten betekent.

1 uur geleden
Minister meldt Europese rol bij overleg Rusland en Oekraïne

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Ook Europa is komende week vertegenwoordigd bij het overleg in Abu Dhabi over de oorlog in Oekraïne. Dat verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op de radio.

3 uur geleden
Terrorismeonderzoek in Polen na dodelijke aanslag in Krakau

WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - De Poolse autoriteiten hebben een terrorismeonderzoek geopend nadat zes mensen waren gedood in Krakau. Dat staat in een verklaring van het Openbaar Ministerie.

5 uur geleden
Oproep om bloeddonaties voor gewonde agent Krakau

KRAKAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben opgeroepen om bloed te doneren voor een agent die gewond raakte bij de dodelijke schietpartij in Krakau. Op sociale media circuleren beelden waarop te zien is dat die politieman ondanks zijn eigen verwondingen de aanvaller confronteert.

7 uur geleden