Partijgenoten Bouterse willen toetsing Amnestiewet
PARAMARIBO (ANP) - Zeven partijgenoten van de Surinaamse president Desi Bouterse willen dat het Constitutioneel Hof toetst of de omstreden Amnestiewet in strijd is met de grondwet. Dat heeft de fractievoorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) Amzad Abdoel woensdag bekendgemaakt. De zeven indieners zijn allen lid van het Surinaamse parlement.
Het Constitutioneel Hof is ruim een week geleden operationeel geworden nadat de vijf leden waren geïnstalleerd. De wet voor de instelling van het Constitutioneel Hof is eind 2019 goedgekeurd.
Het Surinaamse parlement heeft de Amnestiewet in 2012 herzien waardoor de verdachten van de decembermoorden, inclusief hoofdverdachte Bouterse, vrijuit zouden gaan. Dit gebeurde tijdens het 8 decemberproces. Na vele zittingen over deze kwestie besloot de krijgsraad in 2017 toch om de Amnestiewet opzij te schuiven omdat deze in strijd zou zijn met de grondwet. Hierdoor kon het 8 decemberproces doorgaan en is Bouterse eind 2019 veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf.
Nu het Constitutioneel Hof in werking is, heeft de NDP direct van de gelegenheid gebruik gemaakt om een wet te laten toetsen. "Als fractieleider heb ik gemerkt dat de rechterlijke macht zich vaker de bevoegdheid heeft aangemeten om op de stoel van Constitutioneel Hof te gaan zitten en grondwettelijke rechten die toegekend zijn aan dit Hof zich toe te eigenen", verklaart Abdoel het besluit van de NDP-fractie. "Ook is het recht van De Nationale Assemblee (DNA) om amnestie te verlenen ter zijde gelegd.’’
Behalve de amnestiewet wil Abdoel ook de onlangs geschorste Valutawet laten onderzoeken. Een rechter schortte die vorige week op, omdat de behandeling en aanname van de wet door het parlement niet volgens de regels was gebeurd. "Ik kreeg weer het gevoel dat de rechterlijke macht op de stoel probeerde te zitten van DNA en van het Hof. Dit is aanleiding geweest voor ons om deze wet voor toetsing aan te bieden", verklaart Abdoel.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/AFP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
10 uur geleden