Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijgenoten Bouterse willen toetsing Amnestiewet

Partijgenoten Bouterse willen toetsing Amnestiewet

PARAMARIBO (ANP) - Zeven partijgenoten van de Surinaamse president Desi Bouterse willen dat het Constitutioneel Hof toetst of de omstreden Amnestiewet in strijd is met de grondwet. Dat heeft de fractievoorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) Amzad Abdoel woensdag bekendgemaakt. De zeven indieners zijn allen lid van het Surinaamse parlement.

Het Constitutioneel Hof is ruim een week geleden operationeel geworden nadat de vijf leden waren geïnstalleerd. De wet voor de instelling van het Constitutioneel Hof is eind 2019 goedgekeurd.

Het Surinaamse parlement heeft de Amnestiewet in 2012 herzien waardoor de verdachten van de decembermoorden, inclusief hoofdverdachte Bouterse, vrijuit zouden gaan. Dit gebeurde tijdens het 8 decemberproces. Na vele zittingen over deze kwestie besloot de krijgsraad in 2017 toch om de Amnestiewet opzij te schuiven omdat deze in strijd zou zijn met de grondwet. Hierdoor kon het 8 decemberproces doorgaan en is Bouterse eind 2019 veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf.

Nu het Constitutioneel Hof in werking is, heeft de NDP direct van de gelegenheid gebruik gemaakt om een wet te laten toetsen. "Als fractieleider heb ik gemerkt dat de rechterlijke macht zich vaker de bevoegdheid heeft aangemeten om op de stoel van Constitutioneel Hof te gaan zitten en grondwettelijke rechten die toegekend zijn aan dit Hof zich toe te eigenen", verklaart Abdoel het besluit van de NDP-fractie. "Ook is het recht van De Nationale Assemblee (DNA) om amnestie te verlenen ter zijde gelegd.’’

Behalve de amnestiewet wil Abdoel ook de onlangs geschorste Valutawet laten onderzoeken. Een rechter schortte die vorige week op, omdat de behandeling en aanname van de wet door het parlement niet volgens de regels was gebeurd. "Ik kreeg weer het gevoel dat de rechterlijke macht op de stoel probeerde te zitten van DNA en van het Hof. Dit is aanleiding geweest voor ons om deze wet voor toetsing aan te bieden", verklaart Abdoel.

Meer uit Buitenland

Qatar: vrachtschip voor de kust aangevallen door drone

DOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.

20 minuten geleden
Duitse regering sceptisch over voorstel Poetin voor EU-gesprekken

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".

48 minuten geleden
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar van schenden bestand

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.

2 uur geleden
Israël deporteert twee activisten van Global Sumud Flotilla

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.

6 uur geleden
Duitsland en Canada verdiepen samenwerking

TORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.

11 uur geleden
VS spreken bemiddelaar Qatar in Miami over Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en gezant Steve Witkoff hebben de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani zaterdag in Miami gesproken over Iran. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, nadat eerder de nieuwssite Axios al over de ontmoeting had bericht.

12 uur geleden
Doden na nieuwe Israëlische aanvallen in Libanon

BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht heeft zaterdag meerdere aanvallen uitgevoerd in Libanon waarbij doden zijn gevallen. Volgens nieuwszender Al Jazeera kwamen minstens achttien mensen om het leven. Bij een luchtaanval in de stad Saksakiyeh vielen zeven doden, onder wie een kind, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

19 uur geleden