'Partijgenoten Abe geschokt om vertrek'
TOKIO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Japanse premier Shinzo Abe kondigt vrijdag zijn vertrek aan. Dat zeggen partijgenoten van Abe na een partijbijeenkomst. Abe zou vanwege een chronische darmontsteking vertrekken.
"Ik ben geschokt door het nieuws van zijn aftreden", aldus partijgenoot Tomomi Inada. Officieel heeft Abe nog niet naar buiten gebracht dat hij stopt als premier. Volgens Inada blijft Abe aan als premier totdat er een opvolger is gekozen. Waarschijnlijk gaan parlementsleden van Abes partij LDP daarover stemmen.
Volgens het Japanse persbureau Jiji zei de premier dat hij "geen problemen wilde veroorzaken door plotseling op te stappen, maar dat het risico op het verergeren van zijn darmklachten te groot was".
De premier werd dinsdag voor de tweede keer in een ruime week tijd in het ziekenhuis opgenomen voor medische onderzoeken. In 2007 trad hij af als premier vanwege de darmontsteking.
Persconferentie
Vrijdag houdt Abe zijn eerste grote persconferentie in weken, waarin hij naar alle waarschijnlijkheid officieel zijn aftreden bekendmaakt.
Abe is twee periodes premier van Japan geweest. Eerst van 2006 tot 2007 en daarna van 2012 tot en met nu. In 2006 werd Abe de jongste naoorlogse premier van Japan, hij was toen 52 jaar oud. Hij is nu de langstzittende premier van het land.
Het beleid van Abe is de afgelopen acht jaar vooral gericht geweest op het verbeteren van de economie. Zijn agressieve beleid om de economie aan te wakkeren is bekend geworden als Abenomics. Ondanks zijn pogingen heeft Japan tijdens zijn bewind geen grote economische groei doorgemaakt.
De afgelopen twee jaar hebben vooral in het teken gestaan van de troonopvolging van keizer Naruhito. Internationaal heeft Abe meer successen geboekt. Hij heeft een goede relatie opgebouwd met de Amerikaanse president Donald Trump, vooral vanwege de Noord-Koreaanse dreiging.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn dinsdag zeker vier mensen gedood, onder wie drie kinderen, melden gezondheidsfunctionarissen.
32 minuten geledenWICKLOW (ANP) - Het belangrijkste probleem voor Oekraïne is het tekort aan luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bij aankomst in het Ierse Wicklow. Oekraïne moet zo snel mogelijk extra onderscheppingsraketten tot zijn beschikking krijgen, zei ze.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn door Russische aanvallen met drones en raketten veel doden en gewonden gevallen. Het voornaamste doelwit was hoofdstad Kyiv en de omliggende regio. Het is de zesde dag op rij waarop Rusland aanvallen op de Oekraïense hoofdstad uitvoert.
4 uur geledenKATHMANDU/LHASA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de overstromingen in Nepal en Tibet is opgelopen tot boven de duizend. De Nepalese rampendienst meldde dinsdag dat in het land 987 doden zijn gevallen. Eerder werd bekend dat aan de Chinese kant van de grens, in Tibet, zeker zestien mensen om het leven waren gekomen.
5 uur geledenGRAND CANYON (ANP/AFP) - Na de plotselinge overstromingen die afgelopen weekend twee levens eisten in de Grand Canyon, de beroemdste toeristische trekpleister in de Amerikaanse staat Arizona, wordt nog een persoon vermist. In een eerdere balans was nog sprake van vijftien vermisten.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Bij een "enorme" Russische aanval met raketten en drones op Kyiv en de omliggende regio zijn zeker vier mensen om het leven gekomen en meer dan twaalf anderen gewond geraakt, meldden Oekraïense functionarissen.
8 uur geledenPORTSMOUTH (ANP) - Een tanker heeft bij de Britse scheepvaartmonitor UKMTO gemeld dat hij geraakt is door drie projectielen tijdens het uitvaren van de Straat van Hormuz, een belangrijke doorgang voor het transport van olie, gas en meststoffen. De beschietingen gebeurden op ongeveer 30 kilometer ten oosten van de Omaanse stad Khasab, aldus de UKMTO.
8 uur geleden