Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Partijgenoten Abe geschokt om vertrek'

'Partijgenoten Abe geschokt om vertrek'

TOKIO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Japanse premier Shinzo Abe kondigt vrijdag zijn vertrek aan. Dat zeggen partijgenoten van Abe na een partijbijeenkomst. Abe zou vanwege een chronische darmontsteking vertrekken.

"Ik ben geschokt door het nieuws van zijn aftreden", aldus partijgenoot Tomomi Inada. Officieel heeft Abe nog niet naar buiten gebracht dat hij stopt als premier. Volgens Inada blijft Abe aan als premier totdat er een opvolger is gekozen. Waarschijnlijk gaan parlementsleden van Abes partij LDP daarover stemmen.

Volgens het Japanse persbureau Jiji zei de premier dat hij "geen problemen wilde veroorzaken door plotseling op te stappen, maar dat het risico op het verergeren van zijn darmklachten te groot was".

De premier werd dinsdag voor de tweede keer in een ruime week tijd in het ziekenhuis opgenomen voor medische onderzoeken. In 2007 trad hij af als premier vanwege de darmontsteking.

Persconferentie

Vrijdag houdt Abe zijn eerste grote persconferentie in weken, waarin hij naar alle waarschijnlijkheid officieel zijn aftreden bekendmaakt.

Abe is twee periodes premier van Japan geweest. Eerst van 2006 tot 2007 en daarna van 2012 tot en met nu. In 2006 werd Abe de jongste naoorlogse premier van Japan, hij was toen 52 jaar oud. Hij is nu de langstzittende premier van het land.

Het beleid van Abe is de afgelopen acht jaar vooral gericht geweest op het verbeteren van de economie. Zijn agressieve beleid om de economie aan te wakkeren is bekend geworden als Abenomics. Ondanks zijn pogingen heeft Japan tijdens zijn bewind geen grote economische groei doorgemaakt.

De afgelopen twee jaar hebben vooral in het teken gestaan van de troonopvolging van keizer Naruhito. Internationaal heeft Abe meer successen geboekt. Hij heeft een goede relatie opgebouwd met de Amerikaanse president Donald Trump, vooral vanwege de Noord-Koreaanse dreiging.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: dreiging elimineren kan alleen door omverwerpen Iran

DIMONA (ANP/AFP) - De enige manier waarop de dreiging vanuit Iran weggenomen kan worden is door het regime ten val te brengen, heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gezegd. Hij zei deze opdracht ook te hebben gegeven aan de Israëlische krijgsmacht en de geheime dienst Mossad.

31 minuten geleden
Avondklok in Parijs opnieuw verlengd

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De politie in Parijs heeft aangekondigd de avondklok in delen van de stad te verlengen. Het is de derde opeenvolgende nacht met beperkende maatregelen. De avondklok geldt van woensdagavond 23.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur.

1 uur geleden
Griekse jongeren en docenten demonstreren voor beter onderwijs

ATHENE (ANP/RTR) - Duizenden demonstranten zijn in Griekenland de straat opgegaan om meer overheidsgeld voor onderwijs, betere onderwijsfaciliteiten en minder volle klaslokalen te eisen. Onder hen zijn scholieren, studenten en docenten.

2 uur geleden
Activisten: 90 vrijwilligers opgepakt bij Palestijnse olijfoogst

BETHLEHEM (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft ongeveer negentig vrijwilligers opgepakt die Palestijnen hielpen met de olijvenoogst op de Westelijke Jordaanoever. Hun aanhouding wordt onder meer gemeld door Rabbis for Human Rights, een van de organisaties die betrokken was bij de actie.

4 uur geleden
Noord-Korea zegt propaganda-luidsprekers snel weer aan te zetten

PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea is van plan om zijn luidsprekers met propaganda langs de grens met Zuid-Korea weer aan te zetten. Er zijn ook militaire eenheden in "vuurpositie" gebracht, aldus Kim Yo-jong, de machtige zus van de leider Kim Jong-un.

5 uur geleden
Macron bekritiseert buitenlandse leiders om reacties op rellen

DOHA (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft kritiek geuit op buitenlandse leiders die volgens hem met hun uitspraken over de rellen in Frankrijk campagne voeren voor aankomende verkiezingen. Dit zou "ten koste van Frankrijk" gaan. Zijn commentaar lijkt gericht op de Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.

6 uur geleden
Cyberveiligheidsinstantie VK waarschuwt voor kwetsbaarheden PHP

LONDEN (ANP) - De Britse cyberveiligheidsinstantie NCSC waarschuwt Britse organisaties zo spoedig mogelijk computersystemen die werken met programmeertaal PHP te updaten. Eerder werden twee ernstige kwetsbaarheden gevonden in de programmeertaal die onderliggend is aan circa 70 procent van de websites wereldwijd.

6 uur geleden