Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen Rusland en Oekraïne benadrukt hoe belangrijk het is om minder afhankelijk te worden van Russisch aardgas, vinden partijen in de Tweede Kamer. "De geopolitieke ontwikkelingen in Oost-Europa maken duidelijk dat een grote energie-afhankelijkheid van landen als Rusland ons enorm kwetsbaar maakt", zegt VVD-Kamerlid Silvio Erkens. "We moeten onze afhankelijkheid van Rusland en andere onvrije landen op energiegebied snel verminderen." Hij wil meer energieproductie op "eigen bodem" en roept het kabinet op snel met een strategie te komen.

Russisch gas en de sterk gestegen energierekeningen, die het gevolg zijn van de hoge gasprijs, spelen een grote rol tijdens het Kamerdebat over de klimaatplannen van het kabinet. "De dreigende situatie in Oekraïne toont dat het cruciaal is om onafhankelijk te worden van olie en gas", zegt Suzanne Kröger (GroenLinks). Ze vraagt zich af of het mogelijk is om grote bedrijven als Shell, die profiteren van de hoge energieprijzen, extra te belasten. De opbrengst van zo'n extra belastingheffing zou ze willen gebruiken voor hulp aan "al die mensen die nu lijden onder een hoge energierekening".

Oplossingen voor de langere termijn lopen sterk uiteen. JA21 wil groots inzetten op kernenergie, de Partij voor de Dieren hamert vooral op drastische energiebesparing. De PvdA pleit voor het uitgeven van renteloze leningen tot 25.000 euro, zodat mensen hun huis kunnen isoleren, zonnepanelen op hun dak kunnen leggen en zo "bijdragen aan minder afhankelijkheid van gas en een lagere energierekening".

Klimaat- en energiefonds

Kamerlid Renske Leijten (SP) noemt het "niet uit te leggen dat mensen thuis in de kou zitten" terwijl het kabinet 35 miljard uittrekt "voor vervuilende bedrijven". Ze doelt op het klimaat- en energiefonds waarmee het kabinet de komende jaren Nederland duurzamer wil maken. Alexander Kops (PVV) vindt dat klimaatgelden "over de balk worden gesmeten" terwijl huishoudens "niks extra's krijgen".

Volgens VVD'er Erkens kunnen ook burgers profiteren van geld uit het fonds. "We trekken miljarden uit om woningen te isoleren van mensen die nu in de kou zitten." Zijn partij wil over enkele weken "bezien welke groepen het zwaarst getroffen worden" en wat het kabinet kan doen om hen te helpen.

Ook minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) zei voorafgaand aan het debat dat het kabinet in het voorjaar gaat bekijken of er meer compensatie moet komen. De energiebelasting werd al eerder verlaagd.

Meer uit Binnenland

Belastingdienst vindt mogelijk relevante data enquête toeslagen

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.

1 uur geleden
AP: 66 meldingen datalek na ChipSoft-hack, ook van bedrijf zelf

DEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.

1 uur geleden
Ambtenaren verwachten dat geluidsregels Schiphol kunnen doorgaan

DEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.

1 uur geleden
Man vast voor verkrachting van vrouw (76) in 2021 in haar huis

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.

2 uur geleden
Ziekenhuizen sluiten niet uit dat hackers patiëntgegevens inzagen

DORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.

2 uur geleden
Gewapende overval op geldtransportauto in Rotterdam-Kralingen

ROTTERDAM (ANP) - Een geldtransportauto is woensdagmiddag in Rotterdam-Kralingen overvallen. De dader gebruikte daarbij een vuurwapen of in ieder geval een voorwerp dat erop leek, laat een woordvoerder van de politie weten. Bij de overval is een geldcassette buitgemaakt, maar wat de waarde was is nog onduidelijk.

2 uur geleden
Tbs met voorwaarden voor man (33) die vrouw doodstak in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 33-jarige Khalid A. veroordeeld voor het doodsteken van een 30-jarige vrouw op 1 februari 2025 in Amsterdam-West. De rechter oordeelt dat de man handelde in een psychose en volledig ontoerekeningsvatbaar was. Aan de man is tbs met voorwaarden opgelegd.

3 uur geleden