Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen Rusland en Oekraïne benadrukt hoe belangrijk het is om minder afhankelijk te worden van Russisch aardgas, vinden partijen in de Tweede Kamer. "De geopolitieke ontwikkelingen in Oost-Europa maken duidelijk dat een grote energie-afhankelijkheid van landen als Rusland ons enorm kwetsbaar maakt", zegt VVD-Kamerlid Silvio Erkens. "We moeten onze afhankelijkheid van Rusland en andere onvrije landen op energiegebied snel verminderen." Hij wil meer energieproductie op "eigen bodem" en roept het kabinet op snel met een strategie te komen.

Russisch gas en de sterk gestegen energierekeningen, die het gevolg zijn van de hoge gasprijs, spelen een grote rol tijdens het Kamerdebat over de klimaatplannen van het kabinet. "De dreigende situatie in Oekraïne toont dat het cruciaal is om onafhankelijk te worden van olie en gas", zegt Suzanne Kröger (GroenLinks). Ze vraagt zich af of het mogelijk is om grote bedrijven als Shell, die profiteren van de hoge energieprijzen, extra te belasten. De opbrengst van zo'n extra belastingheffing zou ze willen gebruiken voor hulp aan "al die mensen die nu lijden onder een hoge energierekening".

Oplossingen voor de langere termijn lopen sterk uiteen. JA21 wil groots inzetten op kernenergie, de Partij voor de Dieren hamert vooral op drastische energiebesparing. De PvdA pleit voor het uitgeven van renteloze leningen tot 25.000 euro, zodat mensen hun huis kunnen isoleren, zonnepanelen op hun dak kunnen leggen en zo "bijdragen aan minder afhankelijkheid van gas en een lagere energierekening".

Klimaat- en energiefonds

Kamerlid Renske Leijten (SP) noemt het "niet uit te leggen dat mensen thuis in de kou zitten" terwijl het kabinet 35 miljard uittrekt "voor vervuilende bedrijven". Ze doelt op het klimaat- en energiefonds waarmee het kabinet de komende jaren Nederland duurzamer wil maken. Alexander Kops (PVV) vindt dat klimaatgelden "over de balk worden gesmeten" terwijl huishoudens "niks extra's krijgen".

Volgens VVD'er Erkens kunnen ook burgers profiteren van geld uit het fonds. "We trekken miljarden uit om woningen te isoleren van mensen die nu in de kou zitten." Zijn partij wil over enkele weken "bezien welke groepen het zwaarst getroffen worden" en wat het kabinet kan doen om hen te helpen.

Ook minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) zei voorafgaand aan het debat dat het kabinet in het voorjaar gaat bekijken of er meer compensatie moet komen. De energiebelasting werd al eerder verlaagd.

Meer uit Binnenland

Vliegverkeer Eindhoven stilgelegd na signaleren meerdere drones

DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.

3 uur geleden
Schoof: beperkingen leger Oekraïne raken ook Europese veiligheid

JOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."

9 uur geleden
Schrijver Frank van Pamelen winnaar prominenten bij Groot Dictee

DEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.

9 uur geleden
Jonge slachtoffers toeslagenschandaal demonstreren in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".

9 uur geleden
Vanaf zondagmiddag code geel in het noorden om mogelijke gladheid

DE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.

10 uur geleden
Defensie treedt op tegen drones boven vliegbasis Volkel

VOLKEL (ANP) - Defensie heeft vrijdagavond opgetreden tegen drones die werden gespot boven vliegbasis Volkel. Vanaf de grond werden wapens ingezet om de drones neer te halen, maar die zijn vertrokken en niet teruggevonden, meldt het ministerie zaterdag.

10 uur geleden
IJsbaan Winterswijk na drie uur schaatspret gesloten

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is zaterdag kort na 11.00 uur dichtgegaan. De baan ging om 08.15 uur open nadat er een ijsvloertje van 5 millimeter was geconstateerd. Het is voor zover bekend de eerste keer deze herfst dat er in Nederland op natuurijs kon worden geschaatst.

10 uur geleden