Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas
DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen Rusland en Oekraïne benadrukt hoe belangrijk het is om minder afhankelijk te worden van Russisch aardgas, vinden partijen in de Tweede Kamer. "De geopolitieke ontwikkelingen in Oost-Europa maken duidelijk dat een grote energie-afhankelijkheid van landen als Rusland ons enorm kwetsbaar maakt", zegt VVD-Kamerlid Silvio Erkens. "We moeten onze afhankelijkheid van Rusland en andere onvrije landen op energiegebied snel verminderen." Hij wil meer energieproductie op "eigen bodem" en roept het kabinet op snel met een strategie te komen.
Russisch gas en de sterk gestegen energierekeningen, die het gevolg zijn van de hoge gasprijs, spelen een grote rol tijdens het Kamerdebat over de klimaatplannen van het kabinet. "De dreigende situatie in Oekraïne toont dat het cruciaal is om onafhankelijk te worden van olie en gas", zegt Suzanne Kröger (GroenLinks). Ze vraagt zich af of het mogelijk is om grote bedrijven als Shell, die profiteren van de hoge energieprijzen, extra te belasten. De opbrengst van zo'n extra belastingheffing zou ze willen gebruiken voor hulp aan "al die mensen die nu lijden onder een hoge energierekening".
Oplossingen voor de langere termijn lopen sterk uiteen. JA21 wil groots inzetten op kernenergie, de Partij voor de Dieren hamert vooral op drastische energiebesparing. De PvdA pleit voor het uitgeven van renteloze leningen tot 25.000 euro, zodat mensen hun huis kunnen isoleren, zonnepanelen op hun dak kunnen leggen en zo "bijdragen aan minder afhankelijkheid van gas en een lagere energierekening".
Klimaat- en energiefonds
Kamerlid Renske Leijten (SP) noemt het "niet uit te leggen dat mensen thuis in de kou zitten" terwijl het kabinet 35 miljard uittrekt "voor vervuilende bedrijven". Ze doelt op het klimaat- en energiefonds waarmee het kabinet de komende jaren Nederland duurzamer wil maken. Alexander Kops (PVV) vindt dat klimaatgelden "over de balk worden gesmeten" terwijl huishoudens "niks extra's krijgen".
Volgens VVD'er Erkens kunnen ook burgers profiteren van geld uit het fonds. "We trekken miljarden uit om woningen te isoleren van mensen die nu in de kou zitten." Zijn partij wil over enkele weken "bezien welke groepen het zwaarst getroffen worden" en wat het kabinet kan doen om hen te helpen.
Ook minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) zei voorafgaand aan het debat dat het kabinet in het voorjaar gaat bekijken of er meer compensatie moet komen. De energiebelasting werd al eerder verlaagd.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Dit broedseizoen is voor de camera's van Beleef de Lente, waarmee mensen in vogelnesten door het hele land kunnen kijken, een recordaantal van 88 eieren gelegd. Vorig jaar ging het om 77 eieren. Iets meer dan de helft vloog uit, meldt Vogelbescherming Nederland donderdag. Er werden dertien soorten vogels gevolgd en er was een vijvercamera die in Zeeland een natuurlijke tuinvijver filmde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrijf achter de Formule 1 eist donderdag in een kort geding in de rechtbank Den Haag van twee Nederlandse bedrijven informatie over personen achter malafide ticketwebsites. Hiermee wil de Formule 1 deze oplichters aanpakken. De twee bedrijven weigeren echter de gegevens te verstrekken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De overheid doet niet genoeg om de duizenden vrouwen te helpen die vroeger werden gedwongen om hun kind af te staan, en voor de kinderen die zo werden gescheiden van hun moeders. Dat vindt Bureau Clara Wichmann, dat de zogenoemde afstandsmoeders bijstaat. De overheid bood begin juli excuses aan en beloofde herstelmaatregelen, maar die "schieten tekort en ontkrachten de geloofwaardigheid van de excuses", aldus de vrouwenrechtenorganisatie.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Er zijn geen aanwijzingen "dat een rechtmatig onder Curaçao geregistreerd schip betrokken is" bij een incident in de Straat van Hormuz. Dat zegt het Curaçaose ministerie van Verkeer, Vervoer en Ruimtelijke Planning na berichtgeving waarin wordt gesteld dat een olietanker onder Curaçaose vlag door de Verenigde Staten zou zijn uitgeschakeld in die zeestraat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar gezamenlijk 8,1 miljard kilo huishoudelijk afval weg. Dat is gemiddeld 449 kilo per inwoner, 6 kilo minder dan in 2024. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afname komt vooral doordat minder groente-, fruit- en tuinafval (gft) werd ingezameld.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Oost heeft woensdagavond een mogelijke ontvoering plaatsgevonden. De politie heeft een auto na een achtervolging staande gehouden met daarin het mogelijke slachtoffer en drie anderen. De twee zijn aangehouden, bevestigt een woordvoerster berichtgeving van stadszender AT5. Daarbij zijn waarschuwingsschoten gelost.
14 uur geledenTER APEL (ANP) - De eerste dag van de dagopvang voor asielzoekers in Ter Apel is rustig en zonder verstoringen verlopen. Volgens het Rode Kruis was "de sfeer goed". Woensdagavond is er voor alle wachtende asielzoekers plek en hoeft er dus niemand naar de nachtopvang in Pekela, aldus de hulporganisatie.
17 uur geleden