Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

Partijen willen snel minder afhankelijk worden van Russisch gas

DEN HAAG (ANP) - Het conflict tussen Rusland en Oekraïne benadrukt hoe belangrijk het is om minder afhankelijk te worden van Russisch aardgas, vinden partijen in de Tweede Kamer. "De geopolitieke ontwikkelingen in Oost-Europa maken duidelijk dat een grote energie-afhankelijkheid van landen als Rusland ons enorm kwetsbaar maakt", zegt VVD-Kamerlid Silvio Erkens. "We moeten onze afhankelijkheid van Rusland en andere onvrije landen op energiegebied snel verminderen." Hij wil meer energieproductie op "eigen bodem" en roept het kabinet op snel met een strategie te komen.

Russisch gas en de sterk gestegen energierekeningen, die het gevolg zijn van de hoge gasprijs, spelen een grote rol tijdens het Kamerdebat over de klimaatplannen van het kabinet. "De dreigende situatie in Oekraïne toont dat het cruciaal is om onafhankelijk te worden van olie en gas", zegt Suzanne Kröger (GroenLinks). Ze vraagt zich af of het mogelijk is om grote bedrijven als Shell, die profiteren van de hoge energieprijzen, extra te belasten. De opbrengst van zo'n extra belastingheffing zou ze willen gebruiken voor hulp aan "al die mensen die nu lijden onder een hoge energierekening".

Oplossingen voor de langere termijn lopen sterk uiteen. JA21 wil groots inzetten op kernenergie, de Partij voor de Dieren hamert vooral op drastische energiebesparing. De PvdA pleit voor het uitgeven van renteloze leningen tot 25.000 euro, zodat mensen hun huis kunnen isoleren, zonnepanelen op hun dak kunnen leggen en zo "bijdragen aan minder afhankelijkheid van gas en een lagere energierekening".

Klimaat- en energiefonds

Kamerlid Renske Leijten (SP) noemt het "niet uit te leggen dat mensen thuis in de kou zitten" terwijl het kabinet 35 miljard uittrekt "voor vervuilende bedrijven". Ze doelt op het klimaat- en energiefonds waarmee het kabinet de komende jaren Nederland duurzamer wil maken. Alexander Kops (PVV) vindt dat klimaatgelden "over de balk worden gesmeten" terwijl huishoudens "niks extra's krijgen".

Volgens VVD'er Erkens kunnen ook burgers profiteren van geld uit het fonds. "We trekken miljarden uit om woningen te isoleren van mensen die nu in de kou zitten." Zijn partij wil over enkele weken "bezien welke groepen het zwaarst getroffen worden" en wat het kabinet kan doen om hen te helpen.

Ook minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) zei voorafgaand aan het debat dat het kabinet in het voorjaar gaat bekijken of er meer compensatie moet komen. De energiebelasting werd al eerder verlaagd.

Meer uit Binnenland

Van der Weijden stopt definitief met zwemtocht door ziekte

OUDEWATER (ANP) - Zwemmer Maarten van der Weijden heeft zijn 22-stedentocht beëindigd. Na aanhoudende klachten van buikgriep en bijkomende koorts heeft hij vrijdag besloten definitief te stoppen.

4 uur geleden
NS vervoerde vrijdag 50.000 racefans van en naar Zandvoort

ZANDVOORT (ANP) - De NS heeft vrijdag 50.000 raceliefhebbers per trein van en naar Zandvoort vervoerd. Dat meldt de vervoerder aan het einde van de eerste van drie racedagen van de Dutch Grand Prix in de kustplaats.

5 uur geleden
Natuurgebied bij Venray blijft na brand voorlopig gesloten

OOSTRUM (ANP) - Het natuurgebied Boschhuizerbergen bij Venray blijft voorlopig afgesloten, omdat het er na een grote natuurbrand nog niet veilig is. De brand die deze maand woedde, heeft veel bomen beschadigd. Ze kunnen omvallen en er kunnen takken afbreken. Dat melden de gemeente Venray en stichting Het Limburgs Landschap vrijdag.

7 uur geleden
Hitte in Tunesië vertraagt levering militaire kleding Nederland

DEN HAAG (ANP) - Defensie deelt later dan gepland nieuwe gevechtskleding uit aan militairen. De vertraging is indirect een gevolg van hitte in Tunesië, staat in documenten die staatssecretaris Derk Boswijk (CDA) met de Tweede Kamer heeft gedeeld. In plaats van in september wordt de kleding naar verwachting in het eerste kwartaal van volgend jaar uitgedeeld aan militairen.

9 uur geleden
Groninger Bodembeweging: gaswinning gestopt, bevingen niet

GRONINGEN (ANP) - De winning van aardgas in Groningen mag dan in 2023 gestopt zijn, de aardbevingen die erdoor worden veroorzaakt zijn nog niet gestopt. Daarop wijst de Groninger Bodem Beweging. "Het kan nog vele jaren duren voordat de ondergrond tot rust komt", voegt de organisatie eraan toe.

9 uur geleden
Na aardbeving 49 meldingen van schade, waarvan 16 uit gebied

GRONINGEN (ANP) - Na de aardbeving van vrijdagochtend bij het Groningse dorp Zandeweer hebben 49 mensen schade doorgegeven. Daarvan kwamen er zestien uit het gebied rond het epicentrum, waar de trilling schade zou kunnen hebben veroorzaakt, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen. Bij twee meldingen ging het om een situatie die "mogelijk acuut onveilig" was.

9 uur geleden
Talpa compenseert alle gebruikers van livestream Ajax-wedstrijd

AMSTERDAM (ANP) - Talpa heeft besloten alle gebruikers die betaald hadden voor de livestream van de play-offwedstrijd voor de Conference League FC Sion-Ajax te compenseren. Dat heeft Talpa vrijdag bekendgemaakt. Door een technisch probleem bij streamingdienst KIJK konden fans van Ajax donderdagavond de wedstrijd van hun club deels niet via dat platform kijken.

9 uur geleden