Partijen willen meer actie kabinet tegen dalende vaccinatiegraad
DEN HAAG (ANP) - De maatregelen die demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) wil nemen om de daling van de vaccinatiegraad bij kinderen tegen te gaan, zijn volgens veel partijen in de Tweede Kamer een stap in de goede richting. Maar er is ook kritiek, met name van de liberale partijen VVD en D66. Zij willen meer daadkracht zien van de ChristenUnie-bewindsman.
Kamerlid Wieke Paulusma (D66) las in de brief die Van Ooijen eerder deze week stuurde over zijn voorgenomen aanpak "veel intenties maar weinig acties". Met zijn voorstel om onder meer artsen in te zetten als influencers, om tegenwicht te bieden aan het grote aanbod aan desinformatie over vaccinaties op sociale media, kijkt de staatssecretaris toch vooral naar anderen, zegt zij in een Kamerdebat.
Paulusma wil van Van Ooijen weten hoe hij gaat zorgen dat mensen in hun eigen buurt laagdrempelig terechtkunnen om hun kinderen te laten inenten tegen gevaarlijke kinderziektes. De 'twijfeltelefoon' waar ouders vanaf de zomer terechtkunnen met vragen over vaccinaties, moet wat haar betreft "vandaag" al open.
Groepsimmuniteit
Ook Judith Tielen (VVD) vindt de aanpak van Van Ooijen nog "weinig voortvarend". Zij wijst erop dat in sommige dorpen net de helft van de kinderen is gevaccineerd. "Voorlichting is nú nodig", vindt ze. Je kinderen beschermen tegen ernstige ziektes door ze te laten inenten, zou volgens Tielen net zo normaal moeten zijn als "een traphekje, autostoeltje en zwemles".
De liberale partijen willen kinderdagverblijven de mogelijkheid geven ongevaccineerde kinderen te weren als de vaccinatiegraad onder een bepaald niveau zakt. Op die manier kunnen ouders van kinderen die nog te jong zijn om al hun prikken te hebben gehad, ze toch met een gerust hart naar de opvang brengen. Zij worden dan beschermd door groepsimmuniteit.
Maar dat voorstel stuit op weerstand bij andere partijen. Volgens Daniëlle Jansen (NSC) is het gebrek aan vertrouwen een gevolg van falend overheidsbeleid en mogen ouders daar niet de schuld van krijgen. Mona Keijzer (BBB) is ook fel tegen en verwijt met name D66 dat die partij op deze manier groepen ouders tegen elkaar opzet.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
6 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden