Partijen willen meer actie kabinet tegen dalende vaccinatiegraad
DEN HAAG (ANP) - De maatregelen die demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) wil nemen om de daling van de vaccinatiegraad bij kinderen tegen te gaan, zijn volgens veel partijen in de Tweede Kamer een stap in de goede richting. Maar er is ook kritiek, met name van de liberale partijen VVD en D66. Zij willen meer daadkracht zien van de ChristenUnie-bewindsman.
Kamerlid Wieke Paulusma (D66) las in de brief die Van Ooijen eerder deze week stuurde over zijn voorgenomen aanpak "veel intenties maar weinig acties". Met zijn voorstel om onder meer artsen in te zetten als influencers, om tegenwicht te bieden aan het grote aanbod aan desinformatie over vaccinaties op sociale media, kijkt de staatssecretaris toch vooral naar anderen, zegt zij in een Kamerdebat.
Paulusma wil van Van Ooijen weten hoe hij gaat zorgen dat mensen in hun eigen buurt laagdrempelig terechtkunnen om hun kinderen te laten inenten tegen gevaarlijke kinderziektes. De 'twijfeltelefoon' waar ouders vanaf de zomer terechtkunnen met vragen over vaccinaties, moet wat haar betreft "vandaag" al open.
Groepsimmuniteit
Ook Judith Tielen (VVD) vindt de aanpak van Van Ooijen nog "weinig voortvarend". Zij wijst erop dat in sommige dorpen net de helft van de kinderen is gevaccineerd. "Voorlichting is nú nodig", vindt ze. Je kinderen beschermen tegen ernstige ziektes door ze te laten inenten, zou volgens Tielen net zo normaal moeten zijn als "een traphekje, autostoeltje en zwemles".
De liberale partijen willen kinderdagverblijven de mogelijkheid geven ongevaccineerde kinderen te weren als de vaccinatiegraad onder een bepaald niveau zakt. Op die manier kunnen ouders van kinderen die nog te jong zijn om al hun prikken te hebben gehad, ze toch met een gerust hart naar de opvang brengen. Zij worden dan beschermd door groepsimmuniteit.
Maar dat voorstel stuit op weerstand bij andere partijen. Volgens Daniëlle Jansen (NSC) is het gebrek aan vertrouwen een gevolg van falend overheidsbeleid en mogen ouders daar niet de schuld van krijgen. Mona Keijzer (BBB) is ook fel tegen en verwijt met name D66 dat die partij op deze manier groepen ouders tegen elkaar opzet.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
3 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
3 weken geleden