Partijen willen actie tegen misstanden bij veehouders
DEN HAAG (ANP) - Partijen van links tot rechts ergeren zich eraan dat misstanden in de vee- en vleessector ondanks beloftes van opeenvolgende ministers toch voor blijven komen. Minister Piet Adema (Landbouw) belooft tijdens het vragenuur beterschap na het bericht van EenVandaag dat dierenartsen en inspecteurs van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) actief worden tegengewerkt als ze dit proberen aan te pakken. Maar dat stelt Tweede Kamerleden niet gerust.
Het actualiteitenprogramma meldde vrijdag na gesprekken met werknemers, oud-werknemers en andere betrokkenen bij de NVWA dat het toezicht op veehouders niet goed functioneert. Ze doen melding van dieren die in krappe hokken of in hun eigen mest staan, geen water krijgen of beschimmeld voer eten. Overtredingen worden soms jarenlang geregistreerd, zonder dat ernaar wordt gehandeld. Inspecteurs die hier wel iets tegen willen doen, worden tegengewerkt door bijvoorbeeld leidinggevenden.
Hiernaar gevraagd door Leonie Vestering (Partij voor de Dieren) zegt Adema dat hij inderdaad is "geschrokken" van dit bericht. Het Kamerlid vuurt terug dat de minister dit had "kunnen en moeten weten", omdat het al vaak is onderzocht. Ze vraagt zich hardop af of de NVWA eigenlijk wel staat voor het dierenwelzijn. De bewindsman zegt hier een "stevig gesprek" over te willen voeren en laat de Kamer voor de zomer weten hoe dit is gegaan.
Te weinig vooruitgang
Laura Bromet (GroenLinks) zegt in de woorden van de minister "dezelfde teksten" te horen als die van zijn voorgangers. "Kom nu eens met een nieuw revolutionair plan", zegt ze. Ook de VVD denkt aan ingrijpende maatregelen, bijvoorbeeld om camera's op te hangen in stallen. Adema wil deze optie ook aanstippen in gesprek met de NVWA.
Caroline van der Plas (BoerBurgerBeweging) vindt eveneens dat er te weinig vooruitgang wordt geboekt in deze discussie en dat het te veel bij woorden blijft. De landbouwminister wijst op wat er wel gebeurt: de NVWA heeft inmiddels vertrouwenspersonen en er is een wet in de maak om het te verbieden om dieren te houden als deze worden mishandeld.
Vestering van de PvdD vindt dat er meer moet gebeuren om de "angstcultuur" bij NVWA te doorbreken. Ze vindt onder meer dat het toezicht op dierenwelzijn niet meer onder het ministerie van Landbouw moet vallen. PvdA en PVV zijn hier ook voor. Dion Graus (PVV) vindt dat dit de verantwoordelijkheid van het ministerie van Justitie en Veiligheid moet worden. Met de achterliggende gedachte dat economische belangen prevaleren boven dierenwelzijn bij zijn ministerie is Adema het niet eens.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
1 dag geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden