Partijen vrezen dat coalitie fors moet bezuinigen op zorg
DEN HAAG (ANP) - D66 en GroenLinks-PvdA vrezen dat de vier coalitiepartijen fors moeten bezuinigen als ze financiële tegenvallers te verduren krijgen. De coalitie heeft namelijk afgesproken dan met de "kaasschaaf" over de begrotingen van de ministeries te gaan, met de grootste bezuinigingen voor ministeries met de grootste begroting.
D66-leider Rob Jetten denkt dat die gevreesde 'kaasschaafmethode' onvermijdelijk is. Het Centraal Planbureau (CPB) zet namelijk grote vraagtekens bij sommige plannen uit het akkoord. De coalitie wil 1,6 miljard euro minder afdragen aan de Europese Unie, maar het is hoogst onzeker of het gaat lukken. Jetten rekent voor dat het ministerie van Volksgezondheid voor 300 miljoen euro moet bijspringen als het niet lukt om 1,6 miljard euro minder af te dragen.
Wilders wil niet vooruitlopen op zo'n scenario. "Ik ga er gewoon vanuit dat het gaat lukken." Jetten vindt dat "financieel wensdenken. "Zo idealistisch zijn ze op de meest linkerflank van onze Kamer nog niet eens."
VVD-leider Dilan Yeşilgöz vindt het juist een teken van financiële deugdelijkheid dat de vier formerende partijen hebben afgesproken om te bezuinigen als er financiële tegenvallers blijken te zijn. "Die afspraken zijn wel heel concreet en zo strak hebben we het volgens mij de vorige periode niet gedaan", zei ze voor aanvang van het debat. Het is volgens haar "nooit anders" dat financiële plannen later mogelijk moeten worden bijgesteld.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
2 dagen geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) wil dat mensen die geen bezwaar hebben om na het overlijden organen te doneren daarover in gesprek gaan met hun familie. Ze onderstreept daarmee een oproep van de Transplantatie Stichting in de Volkskrant.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Een vierde persoon is overleden na het westnijlvirus te hebben opgelopen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) raakte deze persoon besmet door een bloedtransfusie. Maar of het virus de oorzaak van het overlijden is, of een kwetsbare gezondheid, is niet duidelijk.
2 dagen geledenLEIDEN (ANP) - Het aantal orgaandonaties is toegenomen sinds de invoering van het systeem waarin iedereen automatisch is geregistreerd, maar die stijging is relatief bescheiden. Onderzoekers van de Nederlandse Transplantatie Stichting en Maastricht UMC+ concluderen dat in een publicatie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het verplichte eigen risico in de zorg stijgt volgend jaar met de inflatie mee naar 400 euro, laat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in zijn begroting weten. De zorgpremie zal 12,50 euro stijgen, denkt VWS, en zal daarmee uitkomen op 169 euro per maand.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds de vorige update van het RIVM op 3 september zijn er negen nieuwe patiënten gemeld die besmet zijn met het westnijlvirus. Het aantal meldingen van mensen die dat virus opliepen, staat hiermee op achttien. In totaal zijn er in 2026 drie patiënten overleden. Vorige week meldde het instituut één dode.
1 week geleden