Partijen vallen over Hoekstra in 'regenboogdebat'
AMSTERDAM (ANP) - De seculiere partijen richtten tijdens een COC-verkiezingsdebat donderdagavond in Amsterdam over lhbti-onderwerpen hun pijlen op CDA-leider Wopke Hoekstra. Een "hoopje op Hoekstra", vatte SP-Kamerlid Peter Kwint bijvoorbeeld de de discussie over vrijheid van onderwijs samen.
Over veel onderwerpen waren partijen het eens. Ze willen stappen zetten op het gebied van geweld tegen lesbiennes, homo's, biseksuelen en transgender en intersekse personen en voor de emancipatie van deze groep. CDA en VVD stonden tegenover de linkse partijen D66, GroenLinks, PvdA, SP en de Partij voor de Dieren. De twee grote coalitiepartijen plaatsten in een aantal gevallen kanttekeningen bij voorstellen die werden voorgelegd, tot woede van hun tegenstanders.
Het was voor het eerst dat een leider van de christendemocratische partij bij het 'regenboogdebat' aanwezig was. Dat is doelbewust gedaan: "Als lijsttrekker zet je je eigen accenten", zegt Hoekstra. Een daarvan is de emancipatie van de lhbti-gemeenschap, gaf hij aan. Hoekstra kwam van te voren al met een voorstel voor een nationaal coördinator om geweld tegen lbhti'ers in beeld te brengen.
D66-fractievoorzitter Rob Jetten hoopte naar aanleiding daarvan dat hij met "een nieuw CDA" te maken had. Maar hij was "teleurgesteld" dat het CDA nog geen werk heeft gemaakt van speciale discriminatierechercheurs. Ook GroenLinks-leider Jesse Klaver en voorvrouw Lilianne Ploumen van de PvdA vielen Hoekstra aan op de standpunten van zijn partij.
Hoewel Hoekstra meeging in veel voorstellen voor lhbti-emancipatie, pleitte hij bijvoorbeeld tegen een acceptatieplicht voor scholen. Partijen moesten volgens Hoekstra niet beloven dat ze de indicatie van iemands gender of geslacht in het paspoort zomaar kunnen weghalen. Dit moet immers op Europees niveau geregeld worden, zei hij.
Ook het volledig erkennen van gezinnen met meer dan twee ouders wilde Hoekstra nog niet. Dit kabinet heeft stappen gezet zodat derde ouders deels gezag krijgen, zodat ze bijvoorbeeld mee mogen naar ouderavonden op school. Maar ze worden nog niet volledig erkend. "Ik denk dat je met dat deelgezag eerst ervaring moet opdoen", zei Hoekstra hierover.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans beticht de twee PVV-Kamerleden die een Facebook-pagina hebben bijgehouden met AI-plaatjes van 'demonisering' van mensen met een migratieachtergrond en vluchtelingen. "Met als gevolg dat er doodsbedreigingen onder stonden die uw twee volksvertegenwoordigers niet hebben verwijderd", zei de leider van GroenLinks-PvdA tegen Geert Wilders van de PVV tijdens het NOS Slotdebat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders neemt "geen enkele" sanctie tegen de twee PVV-Kamerleden die bewerkte AI-afbeeldingen van Frans Timmermans verspreidden. "Al zou ik ze van de lijst willen halen, dan kan ik dat niet, maar ik wil dat ook niet," zei hij na afloop van het NOS-verkiezingsdebat tegen het ANP.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA stond de afgelopen periode "aan de zijkant", zei Henri Bontenbal (CDA) in het NOS-verkiezingsdebat. Terwijl het huis "in de fik stond", was zijn eigen partij "aan het blussen".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal is "het oude spelletje" dat de VVD speelt over wie met wie moet samenwerken "spuugzat". Dat zei hij toen VVD-leider Dilan Yeşilgöz hem dinsdag tijdens het NOS Slotdebat vroeg te kiezen voor een 'centrumrechts kabinet'. "Ook in deze campagne zie ik de VVD alleen maar weer breekpunten formuleren en coalities formuleren", reageerde Bontenbal.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Hopeloos naïef", noemde CDA-leider Henri Bontenbal de houding van de SP als het gaat om de NAVO-norm. Die norm bepaalt hoeveel geld landen moeten uitgeven aan defensie en stijgt naar 3,5 procent van het bruto binnenlands product. De SP wil hier niet in meegaan.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten van D66 belooft er te zijn voor de kiezers die hebben gestemd op Geert Wilders omdat zij hoopten dat de PVV-leider de problemen met migratie zou oplossen. "Ik vind het ook mijn probleem dat er zoveel Nederlanders zijn die het bij de vorige verkiezingen noodzakelijk vonden om op u te stemmen. Want die mensen zijn keihard in de steek gelaten", zei de D66-leider bij het NOS-Slotdebat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas en Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) hebben elkaar in het NOS-verkiezingsdebat bekritiseerd over het onteigenen van boerenbedrijven. "Het allereerste dat uit de heer Timmermans' mond komt is onteigenen", stelde Van der Plas. Daarop zei Timmermans: "Merkwaardig, dat mevrouw Van der Plas dan wel wil onteigenen als het om defensie gaat."
7 uur geleden