Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

"Er is geen betrouwbaardere leverancier van energie dan Rusland," zei Dekker, na vragen van D66'er Stephan Neijenhuis. Hij hield de FVD'er voor dat afname van Russisch gas betekent dat de Russische overheid meer geld heeft om Oekraïne te bombarderen. "We stonden hier vier jaar geleden met hoge energieprijzen, toen Poetin de hand aan de gaskraan hield om de oorlogseconomie te spekken", memoreerde hij.

Dekker wilde niet meegaan in "de karikatuur van vijandbeelden" richting vijandige regimes zoals Rusland, maar ook Iran. SGP'er André Flach noemde die houding van Dekker "gevaarlijk" en "kwalijk". Dekker wil "streven naar een zo neutraal mogelijke positie" in de geopolitieke discussie.

Overige partijen

Mona Keijzer stond naar eigen zeggen "te koken" toen zij Dekker over Iran hoorde. "Vindt u dat men genuanceerd kan kijken naar wat er in Iran met vrouwen gebeurt?" hield zij hem voor. Keijzer benoemde hoe vrouwen in Iran vervolgd, gemarteld of vermoord worden, bijvoorbeeld omdat zij hun hoofddoek niet goed dragen. "Hier past geen nuance."

CDA-leider Henri Bontenbal vroeg Dekker of zijn partij uit de NAVO of de EU wil, wat het geval is. "Hoe blijft Nederland dan veilig, zonder bondgenoten?" vroeg Bontenbal. Dekker wil vooral inzetten op "goede relaties met de buren", waardoor het niet nodig zou zijn om een sterker leger te hebben.

FVD staat al langer vriendelijk tegenover Rusland, ook na de inval in Oekraïne. Volgens NRC onderhield Dekker contacten met gesanctioneerde Russische politici. Ook partijoprichter Thierry Baudet had contacten met verschillende Russen uit kringen rondom de Russische regering, meldden verschillende media.

Meer uit Politiek

OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

1 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

3 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

6 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

7 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

8 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden
Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

2 dagen geleden