
Partijen leveren papierwerk Europese verkiezingen in bij Kiesraad
DEN HAAG (ANP) - Alle partijen die op 6 juni in Nederland willen meedoen aan de verkiezingen voor het Europees Parlement moeten dinsdag langs de Kiesraad. Daar moeten ze de formulieren inleveren die nodig zijn voor een plek op het stembiljet. Dat moet in persoon, en alle formulieren moeten geprint zijn. Het kabinet wil die procedure veranderen.
27 partijen zijn geregistreerd bij de Kiesraad. Zij kunnen met hun naam op het stembiljet komen te staan. Andere partijen kunnen zich dinsdag ook aanmelden, maar zij doen dan als blanco lijst mee aan de verkiezingen.
De partijen moeten niet alleen hun kandidatenlijst inleveren, maar elke kandidaat op de lijst moet schriftelijk instemmen met kandidaatstelling. Daar moet een kopie van een geldig identiteitsbewijs bij. Kandidaten moeten ook beloven dat ze alleen in Nederland op het stembiljet staan. Partijen die geen Europese zetel hebben, zoals BBB en NSC, moeten ook minstens dertig ondersteuningsverklaringen inleveren.
De Kiesraad bestudeert woensdag alle ingeleverde formulieren. Dat gebeurt achter gesloten deuren. Partijen krijgen donderdag en vrijdag de kans om eventuele fouten te herstellen. Komende maandag beslist de Kiesraad welke partijen en welke kandidaten mogen meedoen aan de verkiezingen, en in welke volgorde de partijen op het stembiljet staan. Wie het daar niet mee eens is, kan naar de Raad van State stappen. Uiterlijk op 10 mei is het stembiljet definitief. Kandidaten kunnen zich dan ook niet meer terugtrekken.
De Kiesraad heeft al vaker geklaagd over de hoeveelheid werk. Bij de afgelopen Kamerverkiezingen moest de raad in korte tijd ongeveer 12.000 bladzijden controleren. Voorzitter Wim Kuijken pleitte ervoor om partijen de mogelijkheid te bieden zich digitaal aan te melden. Demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) staat daar open voor, hij wil er volgend jaar een wetsvoorstel over indienen.
Meer uit Binnenland
DE RIPS (ANP) - In het Brabantse dorp De Rips lopen vrijdagochtend zo'n 150 varkens los rond. Ze komen uit een vrachtwagen die kantelde, meldt de veiligheidsregio.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De hekken rond het World Forum zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gesloten. Het gebied is niet meer toegankelijk voor de buitenwereld. Volgende week wordt er de NAVO-top gehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf komende maandag 13.00 uur kunnen mensen een plek reserveren om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) digitaal te doorzoeken in de studiezaal van het Nationaal Archief (NA). Op 1 juli nemen de eerste mensen plaats achter een van de vijf beveiligde computers om het beladen oorlogsarchief te bekijken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) sluit zich aan bij JA21. Dat maakte de partij vrijdag bekend. Coenradie was eerder lid van het kabinet namens de PVV, maar keerde die partij de rug toe nadat Geert Wilders had besloten uit de coalitie te stappen. Sindsdien was ze op zoek naar een nieuwe politieke thuisbasis.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet komt niet tegemoet aan de eis van oppositiepartijen D66, CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 om bezuinigingen op de onderwijsbegroting ongedaan te maken. De partijen dreigen in de Eerste Kamer tegen de voorjaarsnota te stemmen als het kabinet niet zou instemmen met hun wensen.
9 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Haarlemmermeer zet extra bewakingscamera's in om de wegen van Schiphol richting Den Haag in de gaten te houden tijdens de NAVO-top. De gemeente noemt het "aannemelijk dat er potentieel verstorende acties zullen plaatsvinden op de route tussen Schiphol en Den Haag".
10 uur geledenNIEUW-BEIJERLAND (ANP) - Een motorrijder is donderdagavond om het leven gekomen door een aanrijding met een auto op de Schutskooi in Nieuw-Beijerland. Het slachtoffer is 19 jaar en komt uit Klaaswaal, meldt de politie.
11 uur geleden