Partijen: kabinet moet bedrijfsleven duidelijkheid geven over 5G
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet duidelijkheid geven aan bedrijven over welke onderdelen van het 5G-netwerk voor welke partijen beschikbaar worden. Dat vinden D66 en GroenLinks.
Dit jaar wil het kabinet de frequentie voor het 5G-netwerk veilen. Het supersnelle netwerk is gewild bij telecombedrijven, maar de politiek maakt zich grote zorgen om mogelijke consequenties voor de veiligheid.
Eerder liet het kabinet weten dat 'kritieke onderdelen' van het netwerk niet worden opengesteld aan bedrijven die niet aan bepaalde criteria voldoen. Maar het kabinet moet duidelijk maken wat die kritieke onderdelen zijn en om welke bedrijven het gaat, aldus de partijen. Het kabinet zegt dat het niet wil dat een product of dienst komt van een bedrijf "uit een land met wetgeving die commerciële of particuliere partijen verplicht samen te werken met de overheid van dat land", in het bijzonder de inlichtingendiensten. Ook staatsbedrijven worden geweerd.
Volgens experts slaan de voorwaarden specifiek op het Chinese bedrijf Huawei, waarover al langer zorgen leven. Partijen vrezen dat Huawei gegevens zou doorspelen aan de Chinese staat.
Huawei
Uit een brief van KPN aan Kamerleden, waarover BNR bericht, blijkt dat die partij ook duidelijkheid eist. Het kabinet moet met naam en toenaam zeggen welke bedrijven worden geweerd, aldus KPN. "In mededelingen aan de Kamer wordt dit als vertrouwelijk gekwalificeerd. Deze manier van communiceren leidt telkenmale tot speculatie in media, in de politiek, maar ook bij investeerders," schrijft het telecombedrijf. KPN wil niet reageren.
Huawei heeft donderdag ook van zich laten horen. "Wij willen benadrukken dat de vele verdenkingen aan het adres van Huawei op het gebied van spionage nooit concreet gemaakt zijn. Er is nooit enig bewijs gevonden voor deze beschuldigingen", schrijft het Chinese bedrijf in een brief aan de Tweede Kamer. Bovendien vallen de banden met China volgens Huawei wel mee. De Chinese staat bezit geen enkel aandeel in het bedrijf. "Huawei produceert en ontwikkelt haar apparaten overal ter wereld en haalt de benodigde onderdelen uit een groot aantal landen", net zoals bedrijven als Nokia, Ericsson en Apple in China werken.
Meer uit Politiek
APPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten heeft oppositiepartij BBB nog niet uitgenodigd voor gesprekken over de begroting. "Omdat we voor de zomer tot de conclusie kwamen dat het wat minder zin had. Als dat nu wel het geval is, ga ik graag dat gesprek aan", zei hij bij zijn wekelijkse persconferentie. Zonder steun van de BBB heeft de minderheidscoalitie PRO nodig om in de Eerste Kamer tot een meerderheid te komen. Coalitiepartij VVD heeft moeite met samenwerking met de linkse partij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet roept boeren op niet met tractoren op snelwegen te demonstreren. Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA), die gaat over het demonstratierecht, doet die oproep nadat er vrijdag twee doden waren gevallen op de A59. Zij kwamen om bij een botsing in de staart van een file, die het gevolg was van trekkers op de snelweg.
3 dagen geleden