Partijen in Kamer gaan achterban oproepen stil te zijn op 4 mei
DEN HAAG (ANP) - De politieke partijen in de Tweede Kamer gaan hun achterban oproepen de nationale dodenherdenking niet te gebruiken voor demonstraties of politieke statements. Zij roepen hun achterban op de twee minuten stilte te respecteren. Een motie van BBB is vrijdagochtend met een zeer ruime meerderheid in de Kamer aangenomen.
DENK en de Partij voor de Dieren stemden na het debat over antisemitisme tegen de motie. Forum voor Democratie was tijdens het debat en de stemming afwezig.
De overgrote meerderheid van de Kamer maakt zich grote zorgen over demonstraties of protesten tijdens de dodenherdenking van 4 mei, zo bleek tijdens het debat. "Iedereen is bang voor ongeregeldheden", zei BBB-voorvrouw Caroline van der Plas. "Misbruik 4 en 5 mei niet om je politieke standpunt te verkondigen." 5 mei is Bevrijdingsdag.
VVD-Kamerlid Ulysse Ellian zei eerder in het debat dat ook 6 mei moet worden gerespecteerd als dag om te herdenken. Op Jom Hasjoa herdenkt de Joodse gemeenschap over de hele wereld de slachtoffers van de naziterreur.
De Kamer wil dat bij verstoringen snelrecht wordt ingezet, zodat justitie snel na het plegen van een strafbaar feit tot vervolging kan overgaan. Demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) zei eerder in het debat dat "waar mogelijk" snelrecht zal worden ingezet bij verstoringen op 4, 5 en 6 mei. Ze tekende daar bij aan dat het aan het Openbaar Ministerie is om daarover ter plekke te oordelen.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
3 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
9 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
14 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
14 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
15 uur geleden