Partijen in Kamer gaan achterban oproepen stil te zijn op 4 mei
DEN HAAG (ANP) - De politieke partijen in de Tweede Kamer gaan hun achterban oproepen de nationale dodenherdenking niet te gebruiken voor demonstraties of politieke statements. Zij roepen hun achterban op de twee minuten stilte te respecteren. Een motie van BBB is vrijdagochtend met een zeer ruime meerderheid in de Kamer aangenomen.
DENK en de Partij voor de Dieren stemden na het debat over antisemitisme tegen de motie. Forum voor Democratie was tijdens het debat en de stemming afwezig.
De overgrote meerderheid van de Kamer maakt zich grote zorgen over demonstraties of protesten tijdens de dodenherdenking van 4 mei, zo bleek tijdens het debat. "Iedereen is bang voor ongeregeldheden", zei BBB-voorvrouw Caroline van der Plas. "Misbruik 4 en 5 mei niet om je politieke standpunt te verkondigen." 5 mei is Bevrijdingsdag.
VVD-Kamerlid Ulysse Ellian zei eerder in het debat dat ook 6 mei moet worden gerespecteerd als dag om te herdenken. Op Jom Hasjoa herdenkt de Joodse gemeenschap over de hele wereld de slachtoffers van de naziterreur.
De Kamer wil dat bij verstoringen snelrecht wordt ingezet, zodat justitie snel na het plegen van een strafbaar feit tot vervolging kan overgaan. Demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) zei eerder in het debat dat "waar mogelijk" snelrecht zal worden ingezet bij verstoringen op 4, 5 en 6 mei. Ze tekende daar bij aan dat het aan het Openbaar Ministerie is om daarover ter plekke te oordelen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Op de parkeerplaats van de gevangenis in Alphen aan den Rijn heeft een schietincident plaatsgevonden. Een politiewoordvoerder meldt dat een gewonde naar het ziekenhuis is vervoerd, maar wil niet zeggen hoe de persoon gewond is geraakt. De persoon is niet geraakt door een kogel. De schutter is na het incident gevlucht. "Op dit moment onderzoeken we wat zich daar precies heeft afgespeeld", aldus de woordvoerder.
3 uur geleden