Partijen geloven niet dat NSC om financiën wegliep bij formatie
DEN HAAG (ANP) - Meerdere partijen betwijfelen of zorgen om de overheidsfinanciën wel de echte aanleiding waren voor NSC om weg te lopen van de onderhandelingen over een nieuw kabinet. "Ik denk dat maar weinig mensen denken dat dit echt de belangrijkste reden was", aldus CDA-leider Henri Bontenbal in het debat over de kabinetsformatie.
NSC-voorman Pieter Omtzigt schrok naar eigen zeggen van een inventarisatie van mogelijke financiële tegenvallers waar de ministeries vorige week mee kwamen. Hij erkent dat de gesprekken bij informateur Ronald Plasterk niet altijd zo constructief verliepen als sommige partijen willen doen geloven, maar houdt vol dat de overheidsfinanciën "de druppel waren die de emmer deed overlopen."
Ter illustratie somde Omtzigt nog eens wat mogelijke tegenvallers op waar het volgende kabinet volgens de opgave van de ministeries zelf rekening mee moet houden. Bij elkaar kan dat oplopen tot enkele tientallen miljarden extra, rekende Omtzigt voor.
Jetten
D66-leider Rob Jetten, tevens demissionair minister voor Klimaat en Energie, wees hem daarop terecht. Hij benadrukte dat het juist aan het nieuwe kabinet is om keuzes te maken die bepalen of dat extra geld allemaal nodig is. "Want dat is uiteindelijk wat besturen is: de moed hebben om te bepalen wat je wel en niet doet met al die hard verdiende belastingcenten."
Toen Omtzigt Jetten vervolgens opriep "zijn eigen brieven" te lezen, ontstak de D66-leider in woede. De inventarisaties die op de formatietafel belandden, waren opgesteld op ambtelijk niveau. "We gaan hier niet de indruk wekken dat ik of mevrouw Yeşilgöz, of een andere minister, verantwoordelijk was voor de inhoud van die brieven."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geleden