Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partijen feliciteren concurrent Omtzigt met nieuwe partij

Partijen feliciteren concurrent Omtzigt met nieuwe partij

DEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen hebben Pieter Omtzigt op X, voorheen Twitter, gefeliciteerd met het oprichten van zijn partij Nieuw Sociaal Contract. Onder meer PVV, FVD, SP, BBB en CDA hebben de partij welkom geheten op het politieke toneel, ondanks dat zij veel te vrezen hebben van het potentiële stemmenkanon.

PVV-leider Geert Wilders roept Omtzigt op elkaar niet uit te sluiten maar juist samen te werken. Ook Thierry Baudet, partijleider van FVD, schrijft ernaar uit te kijken om samen te werken. Omtzigt zei in een interview met de Twentse krant Tubantia al niet met de PVV of FVD in een coalitie te willen, omdat die partijen volgens hem zich niet aan de rechtsstaat houden.

CDA-leider Henri Bontenbal wenst Omtzigt "alle wijsheid en geluk". Hij schrijft uit te kijken naar een "inhoudelijke campagne en ook het onderlinge debat over de beste ideeën voor heel Nederland". Bontenbals partijgenoot Derk Boswijk reageerde afgemeten: "Veel wijsheid Pieter." De BBB van Caroline van der Plas kijkt uit naar samenwerking met Omtzigt. Van der Plas gebruikt de hashtag #SamenSterk op X.

Opschudden

Lilian Marijnissen, partijleider van de SP, feliciteert Omtzigt en wenst hem veel succes. Ook zijn er felicitaties van D66-voorman Rob Jetten. "Ik zie uit naar een respectvolle ideeënstrijd in de campagne."

Omtzigt kan het politieke speelveld drastisch opschudden. Volgens verschillende peilingen heeft hij de potentie kiezers weg te halen bij zowel linkse als rechtse partijen.

Hoewel sommige peilingen tientallen zetels voorzien voor de Twentse politicus, wil hij zelf minder hard van stapel lopen. In de Tubantia noemde hij het "niet verantwoord" om ineens te veel zetels te halen. Hij beraadt zich de komende tijd hoe hij het aantal zetels mogelijk kan beperken. Dat kan onder meer door slechts in een aantal kieskringen mee te doen aan de verkiezingen.

Meer uit Politiek

Koolmees: Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.

4 uur geleden
Klaver: verstandig dat D66 en CDA voortouw nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.

5 uur geleden
Yeşilgöz wil geen 'tijdrovende tussenstappen' in formatie

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz "waakt voor tijdrovende tussenstappen" in de formatie, schrijft ze op X naar aanleiding van het verslag van verkenner Wouter Koolmees. Ze licht niet toe wat ze daarmee precies bedoelt. Koolmees heeft aanbevolen dat D66 en CDA drie weken met elkaar gaan onderhandelen over een eerste aanzet van een coalitieakkoord. De VVD had daar graag bij aangesloten, schrijft de verkenner in zijn verslag.

5 uur geleden
Bontenbal 'popelt' om met D66 te onderhandelen over de inhoud

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal staat naar eigen zeggen te "popelen" om met D66 "naar de inhoud te gaan". De reden waarom verkenner Wouter Koolmees (D66) aanbeveelt dat alleen deze twee partijen beginnen met onderhandelen voor een aanzet van een coalitieakkoord kan de christendemocraat "goed volgen".

6 uur geleden
Jetten ziet risico in opstellen 'positieve agenda' met CDA

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat graag met het CDA aan de slag om te kijken "welke stappen we kunnen zetten" om een positieve agenda te maken. Maar hij ziet wel dat er "een risico" is in deze opzet, omdat niet duidelijk is of de voorstellen op een meerderheid kunnen gaan rekenen. Dat zei Jetten nadat D66-verkenner Wouter Koolmees dinsdagavond zijn advies had gepresenteerd.

6 uur geleden
Advies Koolmees: laat D66 en CDA beginnen met onderhandelen

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees adviseert dat D66 en CDA drie weken gaan onderhandelen over een "positieve agenda". Daarna kunnen andere partijen een inschatting maken of zij voldoende aanknopingspunten zien om met deze twee partijen verder te praten over een mogelijke coalitie. De verkenner zei dinsdagavond bij de presentatie van zijn verslag dat hij blij is dat D66 en CDA hebben aangegeven bereid te zijn deze gesprekken aan te gaan.

7 uur geleden
D66 lijkt voorlopig alleen met CDA te gaan onderhandelen

DEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie gaat waarschijnlijk voorlopig verder met alleen D66 en CDA aan tafel. De twee partijen moeten de komende drie weken samen proberen verder te komen met een aantal belangrijke onderwerpen. Welke andere partijen daar uiteindelijk bij aansluiten om tot de gewenste meerderheidscoalitie te komen, komt later pas aan de orde.

8 uur geleden