Partijen dreigen Belastingplan te verwerpen om giftenaftrek
DEN HAAG (ANP) - Christelijke partijen dreigen tegen het Belastingplan van de aanstaande coalitie te stemmen om de voorgenomen beperking van de giftenaftrek. Dat werd dinsdag duidelijk tijdens het debat over de Voorjaarsnota, waarin ook veel over de financiële plannen van het aanstaande kabinet-Schoof werd gesproken.
ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis noemt het "extreem uitkleden" van het belastingvoordeel bij giften aan goede doelen, kerken en andere instanties een "klap in het gezicht". Als de maatregel inderdaad in de wet met daarin alle belastingwetten terechtkomt, "dan is de ChristenUnie-fractie genoodzaakt om tegen dat hele Belastingplan te stemmen", aldus Grinwis. Een petitie die de ChristenUnie met andere organisaties startte om de aftrek te 'redden" is inmiddels 10.000 keer ondertekend.
Giften aan goede doelen zijn belastingaftrekbaar voor mensen (inkomensbelasting) en bedrijven die winstbelasting betalen. Het nieuwe kabinet wil deze regeling beperken, wat een lastenverzwaring van 200 miljoen euro voor gezinnen betekent volgens het Centraal Planbureau. Hoeveel de maatregelen voor bedrijven de schatkist moeten opleveren, is nog niet duidelijk. Evenmin is bekend hoe de versobering er precies uit zal zien. Dit zal door de nieuwe kabinetsploeg worden ingevuld.
Geefgedrag
Niet alleen Grinwis, maar ook CDA'er Inge van Dijk sprak harde woorden over het voornemen van de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. Haar "samenlevings- en verenigingshart huilt", zei Van Dijk in het debat. "Het Nederlandse geefgedrag is van oudsher sterk, maar we moeten het niet als vanzelfsprekend nemen dat mensen tijd, geld en andere middelen geven voor anderen."
"U mag best weten: als SGP overwegen wij serieus, als deze maatregel daarin terechtkomt, om tegen het Belastingplan te stemmen", zei ook SGP-Kamerlid André Flach. De vier partijen in de aanstaande coalitie hebben geen meerderheid in de Eerste Kamer. Steun van de christelijke partijen CDA, ChristenUnie en SGP zou weleens nodig kunnen zijn voor genoeg steun voor het Belastingplan.
Vooral NSC'er Eddy van Hijum kreeg kritische vragen over het voornemen van de nieuwe coalitie. Er zitten "pijnlijke concessies" in het akkoord van de vier partijen. Hij wijst ook op onderzoek van SEO Economisch Onderzoek dat de giftenaftrek dan wel doeltreffend is, omdat het geven stimuleert, maar niet doelmatig, "omdat er weinig extra wordt gegeven" als gevolg van het belastingvoordeel. Het is volgens Van Hijum ook logisch dat de formerende partijen kijken of een regeling "werkt zoals-ie zou moeten werken".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
4 uur geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 dag geleden