Partij voor de Dieren op campagne: meer boeren, veel minder vee
DEN BOSCH (ANP) - Nederland heeft méér boeren nodig, maar de agrarische sector moet wel meer rekening houden met dieren en de natuur. Met die boodschap trapt de Partij voor de Dieren in Den Bosch de campagne af voor de Provinciale Statenverkiezingen. Vooral de veehouderij moet veel minder. "Boeren hebben de gezonde natuur nodig en met zoveel dieren ga je dat op geen enkele manier voor elkaar krijgen", aldus partijleider Esther Ouwehand.
De partij presenteerde een manifest dat "het antwoord van de Partij voor de Dieren op de omgekeerde vlaggen" wordt genoemd. Daarin staat dat van een kloof tussen stad en platteland helemaal geen sprake is. Juist ook op het platteland hebben mensen last van de "internationaal opererende agro-industrie", de boeren incluis.
Ouwehand bestrijdt dat het slecht is voor agrariërs dat de veestapels nu vanwege natuurbescherming moeten inkrimpen. "Juist het oude model waarin we met 500, 600 miljoen dieren per jaar zitten en de natuur verder achteruit kachelt, heeft gezorgd dat de helft van de boeren moest stoppen terwijl het aantal dieren niet verminderde." De boeren worden daar niet rijker van, maar de veevoerbedrijven, stalbouwers, slachthuizen, grote supermarkten en banken wel.
Steun
Ouwehand vroeg tijdens de campagnebijeenkomst in de Brabanthallen (een voormalige veemarkt) om steun voor mensen die op het platteland actievoeren voor bijvoorbeeld minder gifgebruik en stankoverlast. Deels was dat bedoeld als aanmoediging en deels omdat deze mensen soms in aanvaring komen met andere omwonenden. "Als je je uitspreekt, dan word je met de nek aangekeken of mag je niet meedoen met de carnavalsvereniging. Of de boer wordt boos, terwijl die ook maar vastzit in een systeem."
De PvdD wil dat boeren op hun akkers vooral eten voor mensen gaan produceren in plaats van voor vee, naast bijvoorbeeld isolatiemateriaal voor woningen en voedselbossen. De landbouw moet diverser worden en daar ook financiële steun voor krijgen. Dat geld komt onder meer uit Europese subsidies en van een nog niet doorgerekende 'boerenbankbelasting'.
Als er minder dieren worden gehouden, zou bovendien een gebied zo groot als Drenthe teruggegeven kunnen worden aan de natuur. Daarnaast wil de partij maatregelen tegen landbouwgif, luchtverontreiniging en stankoverlast en stoppen met internationale verdragen waar Nederlandse boeren last van hebben. De maatregelen zouden ook noodzakelijk zijn om het woningtekort op te kunnen lossen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.
8 uur geleden