Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partij voor de Dieren op campagne: meer boeren, veel minder vee

Partij voor de Dieren op campagne: meer boeren, veel minder vee

DEN BOSCH (ANP) - Nederland heeft méér boeren nodig, maar de agrarische sector moet wel meer rekening houden met dieren en de natuur. Met die boodschap trapt de Partij voor de Dieren in Den Bosch de campagne af voor de Provinciale Statenverkiezingen. Vooral de veehouderij moet veel minder. "Boeren hebben de gezonde natuur nodig en met zoveel dieren ga je dat op geen enkele manier voor elkaar krijgen", aldus partijleider Esther Ouwehand.

De partij presenteerde een manifest dat "het antwoord van de Partij voor de Dieren op de omgekeerde vlaggen" wordt genoemd. Daarin staat dat van een kloof tussen stad en platteland helemaal geen sprake is. Juist ook op het platteland hebben mensen last van de "internationaal opererende agro-industrie", de boeren incluis.

Ouwehand bestrijdt dat het slecht is voor agrariërs dat de veestapels nu vanwege natuurbescherming moeten inkrimpen. "Juist het oude model waarin we met 500, 600 miljoen dieren per jaar zitten en de natuur verder achteruit kachelt, heeft gezorgd dat de helft van de boeren moest stoppen terwijl het aantal dieren niet verminderde." De boeren worden daar niet rijker van, maar de veevoerbedrijven, stalbouwers, slachthuizen, grote supermarkten en banken wel.

Steun

Ouwehand vroeg tijdens de campagnebijeenkomst in de Brabanthallen (een voormalige veemarkt) om steun voor mensen die op het platteland actievoeren voor bijvoorbeeld minder gifgebruik en stankoverlast. Deels was dat bedoeld als aanmoediging en deels omdat deze mensen soms in aanvaring komen met andere omwonenden. "Als je je uitspreekt, dan word je met de nek aangekeken of mag je niet meedoen met de carnavalsvereniging. Of de boer wordt boos, terwijl die ook maar vastzit in een systeem."

De PvdD wil dat boeren op hun akkers vooral eten voor mensen gaan produceren in plaats van voor vee, naast bijvoorbeeld isolatiemateriaal voor woningen en voedselbossen. De landbouw moet diverser worden en daar ook financiële steun voor krijgen. Dat geld komt onder meer uit Europese subsidies en van een nog niet doorgerekende 'boerenbankbelasting'.

Als er minder dieren worden gehouden, zou bovendien een gebied zo groot als Drenthe teruggegeven kunnen worden aan de natuur. Daarnaast wil de partij maatregelen tegen landbouwgif, luchtverontreiniging en stankoverlast en stoppen met internationale verdragen waar Nederlandse boeren last van hebben. De maatregelen zouden ook noodzakelijk zijn om het woningtekort op te kunnen lossen.

Meer uit Politiek

Kamerleden ontstemd over woningbezit sociale huurders

DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.

10 uur geleden
Van Weel: missie bij Groenland kan rust brengen in relatie met VS

DEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".

11 uur geleden
Vertrouwen Kamer moet ook na formatie nog groeien, denkt Jetten

DEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.

12 uur geleden
Van Weel ziet weinig mogelijkheden om betogers Iran te helpen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.

12 uur geleden
BBB zal bezuinigingen op zorg niet steunen, zegt Van der Plas

DEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.

15 uur geleden
Voorlopig geen geld voor infrastructuur nieuwe woningbouwgebieden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.

15 uur geleden
De Vos heeft 'hard hoofd' in overeenstemming met beoogde coalitie

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."

16 uur geleden