
Partij voor de Dieren gaat het land in voor 'Klimaatwet 1.5'
AMSTERDAM (ANP) - Door corona speelt de verkiezingscampagne zich voornamelijk digitaal af. Maar om aandacht te vragen voor haar 'Klimaatwet 1.5', gaat de Partij voor de Dieren de komende dagen het land in met een elektrische bord en een groot beeldscherm. De partij wil via de wet regelen dat Nederland "zo snel mogelijk, zo veel mogelijk doet" om opwarming van de aarde tegen te gaan, legt Kamerlid Lammert van Raan uit.
De 1.5 in de wet staat voor de 1,5 graden die de aarde maximaal zou moeten opwarmen. "We moeten van een 1,5 metersamenleving naar een 1,5 gradensamenleving", aldus Van Raan. De wet bestaat uit zeventien voorstellen die in de Tweede Kamer werden weggestemd toen de klimaatwet van GroenLinks, PvdA, VVD, CDA, D66, SP, ChristenUnie en 50PLUS werd behandeld. "We dachten, waarom slaan we er niet gewoon een nietje doorheen?" zei Van Raan. Zo ontstond het nieuwe wetsvoorstel. De aangenomen klimaatwet is volgens hem een "verwaterd compromis".
De Partij voor de Dieren wil dat Nederland in 2030 klimaatneutraal is: de CO2-uitstoot moet naar nul. In de klimaatwet ligt vastgelegd dat Nederland in 2030 de CO2-uitstoot moet halveren ten opzichte van 1990.
PvdD op zetelwinst
Van Raan voerde woensdagochtend samen met de Amsterdamse fractievoorzitter Johnas van Lammeren actie voor de Stopera in de hoofdstad. Ook in Utrecht, Leiden, Den Haag, Den Bosch en Nijmegen voert de partij actie. Grootschalige bijeenkomsten zoals Forum voor Democratie organiseert, blijven uit. De partij hoopt vooral via sociale media aandacht te vragen voor de wet en de actie. Volgens Van Raan gaat de verkiezingscampagne te weinig over het klimaat, en als het onderwerp wel ter sprake komt, gaat het te veel alleen maar over wel of geen kernenergie.
Desondanks staat de Partij voor de Dieren op zetelwinst in de peilingen. Volgens het gemiddelde in de Peilingwijzer haalt de partij ongeveer zeven zetels. In 2017 groeide de PvdD naar vijf zetels, waarvan ze er nog vier over heeft, na een afsplitsing. Partijleider Esther Ouwehand denkt zelfs hardop na over regeringsdeelname, maar dat ligt niet voor de hand, gezien de verschillen tussen de PvdD en de meeste grotere partijen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders heeft minder vertrouwen in de politiek na de val van het kabinet. Bij NSC-kiezers is de impact van de kabinetsval op het vertrouwen het grootst. Dit blijkt uit een enquête van Kieskompas en het ANP die is ingevuld door bijna 20.000 mensen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met extra belastingvrijstellingen wil de VVD een koopwoning voor meer mensen bereikbaar maken. Starters moeten wat de liberalen betreft tot 75.000 euro belastingvrij kunnen sparen voor de koop van een eigen woning. Ook wil de partij de mogelijkheden verruimen voor ouders om voor dit doel belastingvrij te schenken aan hun kinderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.
1 dag geledenPARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
5 dagen geleden