Partij van Japanse premier wint zetels in hogerhuisverkiezingen
TOKIO (ANP/RTR) - Twee dagen na de moord op de oud-premier Shinzo Abe hebben veel Japanners bij de hogerhuisverkiezingen gestemd op zijn partij. De Liberaal Democratische Partij (LDP) van Abe en de huidige premier behoudt samen met coalitiepartner Komeito de meerderheid en daarmee is de macht van premier Fumio Kishida versterkt.
Van de 125 zetels die vrijkwamen bij deze verkiezingen heeft de LDP volgens de exitpolls ongeveer de helft gewonnen, meer dan de 55 die de partij nu heeft. Samen met de coalitiepartner komt de partij uit tussen de 69 en de 83 zetels in het hogerhuis, het equivalent van de Nederlandse Eerste Kamer. De officiƫle uitslag volgt maandag.
In de exitpolls lijkt het ook alsof er een tweederdemeerderheid in het hogerhuis ontstaat van partijen die openstaan voor het wijzigen van de grondwet. Het pacifistische karakter van de grondwet zou dan aangepast kunnen worden, iets waar Abe een groot voorstander van was.
Abe werd vrijdag neergeschoten tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de stad Nara. De schok in Japan was groot, maar politici lieten snel weten dat de verkiezingen gewoon door zouden gaan. Ze wilden tonen dat Japan niet buigt voor geweld.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariƫrs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittanniƫ zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
15 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
16 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
19 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
20 uur geleden