Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partij van Japanse premier wint zetels in hogerhuisverkiezingen

Partij van Japanse premier wint zetels in hogerhuisverkiezingen

TOKIO (ANP/RTR) - Twee dagen na de moord op de oud-premier Shinzo Abe hebben veel Japanners bij de hogerhuisverkiezingen gestemd op zijn partij. De Liberaal Democratische Partij (LDP) van Abe en de huidige premier behoudt samen met coalitiepartner Komeito de meerderheid en daarmee is de macht van premier Fumio Kishida versterkt.

Van de 125 zetels die vrijkwamen bij deze verkiezingen heeft de LDP volgens de exitpolls ongeveer de helft gewonnen, meer dan de 55 die de partij nu heeft. Samen met de coalitiepartner komt de partij uit tussen de 69 en de 83 zetels in het hogerhuis, het equivalent van de Nederlandse Eerste Kamer. De officiële uitslag volgt maandag.

In de exitpolls lijkt het ook alsof er een tweederdemeerderheid in het hogerhuis ontstaat van partijen die openstaan voor het wijzigen van de grondwet. Het pacifistische karakter van de grondwet zou dan aangepast kunnen worden, iets waar Abe een groot voorstander van was.

Abe werd vrijdag neergeschoten tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de stad Nara. De schok in Japan was groot, maar politici lieten snel weten dat de verkiezingen gewoon door zouden gaan. Ze wilden tonen dat Japan niet buigt voor geweld.

Meer uit Buitenland

VN-mensenrechtenchef ziet toename aantal executies Iran

GENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft afgelopen jaar een "verontrustende toename" gezien in het wereldwijde aantal executies. Dat komt met name door de situatie in Iran, waar volgens zijn kantoor in 2025 zeker 1500 doodstraffen zijn uitgevoerd. Een jaar eerder waren dat er nog 901.

19 minuten geleden
Ministers: bezweren Groenlandcrisis cruciaal moment voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Duitse en Franse ministers van Financiën, Lars Klingbeil en Roland Lescure, hebben maandag in Brussel zij aan zij benadrukt dat het bezweren van de Groenlandcrisis een cruciaal moment is voor Europa. "Dit is een heel Europees moment en we moeten samenwerken als het gaat om beslissingen in Europa", zei Klingbeil. "We hebben nog nooit meegemaakt dat een bondgenoot, een vriend van 250 jaar, overweegt om tarieven in te voeren", vulde Lescure aan.

46 minuten geleden
Sánchez kondigt drie dagen nationale rouw af na treinbotsing

MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd na een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen. Daarbij kwamen minstens 39 mensen om het leven. De oorzaak is nog niet bekend. Sánchez heeft een grondig onderzoek aangekondigd.

51 minuten geleden
Twee baby's dood na incident op kinderdagverblijf in Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - Twee baby's zijn omgekomen nadat artsen 55 kinderen moesten evacueren uit een kinderdagverblijf in Jeruzalem. Het is onduidelijk wat er precies is gebeurd. De krant Times of Israel schrijft dat het incident mogelijk te maken heeft met het verwarmingssysteem op de locatie.

1 uur geleden
Zoon Noorse kroonprinses bekent schuld aan nieuwe aanklachten

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is aangeklaagd voor meerdere nieuwe strafbare feiten. Het gaat onder meer om het vervoeren van meerdere kilo's marihuana, verschillende verkeersovertredingen en het schenden van een contactverbod. Høiby heeft schuld bekend voor alle aanklachten, meldt het Noorse persbureau NTB.

1 uur geleden
Premier Groenland: standpunt onveranderd na heffingsdreiging

NUUK (ANP) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen is niet van plan van koers te veranderen nu de Amerikaanse president Donald Trump dreigt met extra importheffingen. Dat schrijft hij op Facebook.

1 uur geleden
Maandag opnieuw groot aantal Deense militairen naar Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.

2 uur geleden