Partij Santokhi: stevig mandaat om Suriname te redden
PARAMARIBO (ANP) - De grote winnaar van de Surinaamse verkiezingen, de VHP van Chan Santokhi, is blij dat dinsdag eindelijk de definitieve uitslag van de verkiezingen van 25 mei is vastgesteld door het Centraal Hoofdstembureau. De uitslag geeft de VHP "een stevig mandaat om Suriname te redden van de gevolgen van het gevoerde beleid tot nu toe", aldus de partij in een verklaring.
De partij vindt dat ze met de winst van 20 zetels historie schrijft en breekt met een aantal oude tradities. "We zijn er trots op dat de kiezer ons heeft beloond om als VHP zelfstandig de verkiezingen in te gaan. Onze oproep om over etnische scheidslijnen heen te stappen en te komen tot een brede nationale partij heeft gehoor gevonden", aldus de VHP.
In een gezamenlijke verklaring spreekt de nieuwe coalitie van VHP, ABOP, NPS en PL de hoop uit dat het Onafhankelijk Kiesbureau vrijdag haar werk kan afronden door de uitslag bindend te verklaren. Als dat gebeurt kan op 29 juni de eerste vergadering van het parlement plaatsvinden. Dan zullen ook de voorzitter en de ondervoorzitter van De Nationale Assemblee (DNA) gekozen worden. De voorzitter zal uit de ABOP komen, de VHP mag de ondervoorzitter leveren.
De coalitie is na het besluit om te gaan samenwerken aan de slag gegaan met het regeerakkoord. Hiervoor hebben de vier partijen de afgelopen weken contact gehad met sociale en maatschappelijke organisaties, maar ook met het bedrijfsleven. Ook mogen alle politieke partijen die aan de verkiezingen hebben meegedaan hun zegje doen.
Santokhi realiseert zich dat het een zware taak is om het land weer op orde te krijgen en welvaart te brengen. "Samen zullen we ons volk weer perspectief bieden. We betreden een nieuw tijdperk. Het is tijd voor een nieuwe toekomst voor Suriname."
Meer uit Buitenland
FRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.
3 uur geledenDOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
11 uur geleden